رفتن به بالا

روزنامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • یکشنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۷
 • الأحد ۱۰ صفر ۱۴۴۰
 • 2018 Sunday 21 October

 • روزنامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • یکشنبه ۲۸ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۲:۰۳
 • کد خبر : 4304
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : بن بستی به نام شهرداری

شورای شهر بیجار که نهادی برخاسته از انتخاب مردم و مرجعی برای رسیدگی به مشکلات شهری است پس از سپری کردن نزدیک به یک سال از عمر خود حال و روز خوبی ندارد. شورایی که آگاه به مشکلات دیرین و انبوهی از بدهی‌های چند ده میلیاردی بود، امیدی بود برای بهبود وضعیت شهرداری بیجار اما […]

شورای شهر بیجار که نهادی برخاسته از انتخاب مردم و مرجعی برای رسیدگی به مشکلات شهری است پس از سپری کردن نزدیک به یک سال از عمر خود حال و روز خوبی ندارد. شورایی که آگاه به مشکلات دیرین و انبوهی از بدهی‌های چند ده میلیاردی بود، امیدی بود برای بهبود وضعیت شهرداری بیجار اما متاسفانه از آغازین روزهای کاری اختلافات داخلی شروع و در بحث انتخاب شهردار به اوج خود رسید وهرچه می‌گذشت دودستگی‌ها عیان تر و اختلافات آشکارتر می‌شد و امروز دیگر هیچ‌کس در داخل شهر نیست که از اختلافات شورا خبر نداشته باشد؛ تقریبا همه را ناامید کرده‌اند و شهرداری در باتلاقی از مشکلات گرفتار شده است.
– در این خصوص چندی پیش فعالان فضای مجازی شهرستان بیجار جلسه‌ای با دکتر بیگ محمدپور برگزار کرده و به بیان دغدغه‌ها و دیدگاه‌های خود پرداختند. در این جلسه اما بیگ‌محمدپور حرف‌هایی داشت که جای تامل و تاسف بسیار داشت؛
بیگ محمدپور افزود: در مدتی که شهردار بیجار هستم تمام تلاشم را برای خروج از بحران‌های موجود انجام دادم اما متاسفانه برای هر طرحی که ارائه شد شورا مخالفت کرد و بدون مصوبه هم انجام هرکاری تخلف محسوب می‌شود.
همچنین شهردار بیجار بهترین مسیر برای رفع موانع موجود را مشارکت بخش خصوصی دانست که این مهم در راه‌اندازی کارخانه آسفالت در آستانه محقق شدن بود که باز هم شورا مخالف کرد. وی تاکید کرد با راه‌اندازی این واحد نیمه فعال با مشارکت سرمایه‌گذار بخش بزرگی از مشکلات پرداخت حقوق کارگران رفع می‌شد.
بیگ محمدپور در مورد افتتاح مجموعه تفریحی وانیک نیز دل پری داشت و اذعان کرد برای راه اندازی آن ۴۰ سال پیر شدم تا با کمک فرماندار وقت موفق به انجام آن شدم.نکته جالب اینکه قرارداد وانیک هنوز به امضا شورا نرسیده و هر روز بندی توسط شورا به قرارداد اضافه میشود.
این نمونه های از مشکلات داخلی شهرداری و شورا است که نام بردیم این مشکلات روز به روز بزرگتر و غیر قابل حل می‌شود. متاسفانه دود این بی‌عدالتی و دعوا های داخلی فقط به چشم کارگران شهرداری ومردم شهر میرود وشورا هم حاضر به پاسخ گوی نیست. بدهی شهرداری بیش از ۳۰ میلیارد است و کارگران زحمت‌کش شهرداری که چند روزی در اعتصاب بودند واز حقوق عقب افتاده چند ماه خود و بیمه عضافه کار سال ۹۶ سخن می‌گویند.

مهرداد زرین‌گل

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

نگاهی به سوانح دلخراش جاده‌ای در راه‌های استان کردستان

گوش‌هایی که نمی‌شنوند و چشم‌هایی که نمی‌بینند

بامداد سەشنبه ۲۰ تیر درحالیکه غالب مردم براساس نظم و گردش شبانەروز در بستر خواب بودند جمعیتی از شهر سنندج، به اقتضای نیاز و کار ضروری عزم سفر کردند تا در این گردش روزگار به نیازهای خود پاسخ دهند اما انگار مقدر چنین بود که به مقصد نرسند و در همان ابتدای سفر راهی دیار باقی شوند. حادثه دلخراشی که به سبب ارتباطات پیشرفته و شبکەهای اجتماعی خواب را در همان نیمەهای شب از چشم هموطنان ربود و به خبر اول خبرگزاری‌های ایران تبدیل شد، به گونەای که سه روز عزای عمومی اعلام شد و مقامات کشور از رئیس جمهور و رئیس مجلس گرفته تا بسیاری از وزرا و شخصیت‌های مطرح کشور با صدور پیامهایی به ابراز همدردی با مردم داغدار کردستان پرداختند و  روز پنجشنبه نیز خبر آن در صفحه اول همه روزنامەهای سراسری قرار گرفت. مرگ دست کم ۱۱ نفر که به سبب نوع حادثه قلب بسیاری‌ها را جریحەدار کرد. نکته حائز اهمیت در این رویداد تلخ ایجاد موجی از حزن و اندوه در عرصه استانی و ملی بود که اگر نبود این ابراز همدردی‌ها شاید تالم ناشی از آن برای  خانواده‌های داغدار قابل تحمل نبود. اما پیرامون این سانحه نکاتی قابل تامل است که بیان آن ضروری به نظر می‌رسد: ۱- تلنگری بود به مسوولان که هشدار رسانه‌ها و کارشناسان را جدی بگیرند. نقطه وقوع حادثه به عنوان مکانی حادثه خیز بارها مورد نقد قرار گرفته بود اما دریغ از یک پاسخ منطقی! ۲- بارها گفتیم و بار دیگر تکرار می‌کنیم، مردم کمبودها و ناملایمات را تحمل می‌کنند اما بی‌توجهی، اهمال، فخرفروشی و بی‌عدالتی ازسوی مسئولان را تحمل نمی‌کنند. شکی نداریم که با هزینه چندبرابرهم که شده این مسیر تحت فشار افکارعمومی در کوتاه‌ترین زمان اصلاح خواهد شد، همچنانکه قطعه‌ای از مسیر راه سنندج- حسین آباد، در سال 1382 پیش پس از واژگونی تانکر حامل مواد شیمیایی MTBE و سرازیر شدن مواد آن به داخل آب سد قشلاق بلافاصله اصلاح شد، آیا بهتر نیست قبل از وقوع حوادث تلخ و تحمیل هزینه‌های بسیار گوشها را بروی انتقادات بگشایند و اینقدر بیخیال نباشند. حتما باید جان چند نفر گرفته شود تا معبری حادثه خیز اصلاح شود؟ 3- بارها از تردد تانکر‌های نفتکش در جاده‌های کردستان به عنوان ارابەهای مرگ و کابوس نام برده شده است و سال‌هاست واژگونی تانکر‌ها که نفت و مشتقات نفتی عراق را از طریق جاده‌های باریک و ناامن کردستان به ویژه مریوان و سنندج به ایران می‌آورند یا محصولات نفتی فراوری شده مانند بنزین و گازوئیل را به آن کشور منتقل می‌کنند، همچون کابوسی مردم و محیط زیست منطقه کردستان را تهدید می‌کند. گفته می‌شود در سوآپ نفتی ایران و عراق روزانه ۳۰ تا ۶۰ هزار بشکه نفت خام از طریق مرز به پالایشگاه‌های کرمانشاه، شازند، تهران و تبریز انتقال داده می‌شود و ایران معادل آن را در بنادر صادراتی جنوب تحویل مشتریان عراق می‌دهد. آمار تردد روزانه از ۶۰ تا ۴۰۰ کامیون در محور مریوان – سنندج که یکی از باریک‌ترین و ...