رفتن به بالا

روزنامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • یکشنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۷
 • الأحد ۱۰ صفر ۱۴۴۰
 • 2018 Sunday 21 October

 • روزنامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • یکشنبه ۲۸ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۲:۰۹
 • کد خبر : 4306
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : در سوگ نخبه‌ای که خیلی زود جاودانه شد

ارغوان این چه رازی است که هر بار بهار با عزای دل ما می‌آید هـ . سایه درست یک هفته از خوشحالی و شادی ایرانیان و مردم کردستان برای موفقیت کوچر بیرکار نابغه‌ی ریاضیات نگذشته بود که در گذشت یک نخبه علمی، همه مردم کردستان به ویژه منطقه اورامانات را در غم و اندوهی بسیار […]

ارغوان این چه رازی است
که هر بار بهار با عزای دل ما می‌آید

هـ . سایه

درست یک هفته از خوشحالی و شادی ایرانیان و مردم کردستان برای موفقیت کوچر بیرکار نابغه‌ی ریاضیات نگذشته بود که در گذشت یک نخبه علمی، همه مردم کردستان به ویژه منطقه اورامانات را در غم و اندوهی بسیار فرو برد. دکتر «محمد رشید امینی»، دکترای RS و GIS (نقشه برداری ماهواره‌ای) از دانشگاه ورسبورگ آلمان در بامداد جمعه مورخ ۱۹ مرداد ماه ۹۷ در سن ۳۷ سالگی، پس از دو سال تحمل رنج بیماری، در یکی از بیمارستان‌های این کشور جهان فانی را وداع گفت و به دیار باقی شتافت. محمدرشید در شهر نودشه متولد و از همان بدو تولد از نعمت پدر محروم شد و تحت حمایت‌های مادی و معنوی برادر بزرگ و مادر دلسوزشان قرار گرفت.
دکتر امینی از همان اوان کودکی، با وجود همه مشکلات و مشقت‌های زندگی، کودکی خلاق و نخبه بود و در تمام طول تحصیل از دانش‌آموزان نمونه بود و بعدها هم در مقاطع لیسانس و فوق لیسانس در دانشگاه از بهترین‌ها بود. ایشان فردی بسیار آرام، با اخلاق و به طور مداوم در حال تفکر بود. دکتر محمد رشید از معدود شخصیت‌های اطراف ما بود که هدفمند می‌زیست و در انجام کارها و اهدافش اراده‌ای فولادین داشت. ایشان قبل از عظیمت به کشور آلمان، با همان مدرک کارشناسی ارشد در دانشگاه رازی کرمانشاه و سایر دانشگاه‌های کردستان و کرمانشاه مشغول تدریس بود و مقالات متعددی را به زبان انگلیسی برای شرکت در کنفرانس‌های بین‌المللی به رشته تحریر در آورد. وقتی در دانشگاه ورسبورگ قبول شد این حقیر از نزدیک شاهد بودم چطور با اراده‌ای که داشتند زبان آلمانی را در کمتر از چند ماه به خوبی فرا گرفتند و به گفته دوستانش از بهترین‌های دانشگاه بود.
ایشان تا یک سال پیش مردد بود که پست دکترایش را در آمریکا بخواند و یا در همان آلمان ادامه دهد اما صد حیف و هزاران حیف اجل مهلتش نداد و برای همیشه داغ فقدانش بر دل همه دوستدارانش ماند. قطعا کوچ ایشان، خسارات زیادی به جامعه علمی کشور و مردم کردستان است ولی بدون شک صدها محمد رشید دیگر در کردستان هستند و راه ایشان را ادامه می‌دهند. امیدوارم خداوند به نزدیکان و دوستدارانش صبر دهد تا این فقدان را تحمل کنند. روحش شاد و یادش جاودانه باد.

فاروق امینی

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

نگاهی به سوانح دلخراش جاده‌ای در راه‌های استان کردستان

گوش‌هایی که نمی‌شنوند و چشم‌هایی که نمی‌بینند

بامداد سەشنبه ۲۰ تیر درحالیکه غالب مردم براساس نظم و گردش شبانەروز در بستر خواب بودند جمعیتی از شهر سنندج، به اقتضای نیاز و کار ضروری عزم سفر کردند تا در این گردش روزگار به نیازهای خود پاسخ دهند اما انگار مقدر چنین بود که به مقصد نرسند و در همان ابتدای سفر راهی دیار باقی شوند. حادثه دلخراشی که به سبب ارتباطات پیشرفته و شبکەهای اجتماعی خواب را در همان نیمەهای شب از چشم هموطنان ربود و به خبر اول خبرگزاری‌های ایران تبدیل شد، به گونەای که سه روز عزای عمومی اعلام شد و مقامات کشور از رئیس جمهور و رئیس مجلس گرفته تا بسیاری از وزرا و شخصیت‌های مطرح کشور با صدور پیامهایی به ابراز همدردی با مردم داغدار کردستان پرداختند و  روز پنجشنبه نیز خبر آن در صفحه اول همه روزنامەهای سراسری قرار گرفت. مرگ دست کم ۱۱ نفر که به سبب نوع حادثه قلب بسیاری‌ها را جریحەدار کرد. نکته حائز اهمیت در این رویداد تلخ ایجاد موجی از حزن و اندوه در عرصه استانی و ملی بود که اگر نبود این ابراز همدردی‌ها شاید تالم ناشی از آن برای  خانواده‌های داغدار قابل تحمل نبود. اما پیرامون این سانحه نکاتی قابل تامل است که بیان آن ضروری به نظر می‌رسد: ۱- تلنگری بود به مسوولان که هشدار رسانه‌ها و کارشناسان را جدی بگیرند. نقطه وقوع حادثه به عنوان مکانی حادثه خیز بارها مورد نقد قرار گرفته بود اما دریغ از یک پاسخ منطقی! ۲- بارها گفتیم و بار دیگر تکرار می‌کنیم، مردم کمبودها و ناملایمات را تحمل می‌کنند اما بی‌توجهی، اهمال، فخرفروشی و بی‌عدالتی ازسوی مسئولان را تحمل نمی‌کنند. شکی نداریم که با هزینه چندبرابرهم که شده این مسیر تحت فشار افکارعمومی در کوتاه‌ترین زمان اصلاح خواهد شد، همچنانکه قطعه‌ای از مسیر راه سنندج- حسین آباد، در سال 1382 پیش پس از واژگونی تانکر حامل مواد شیمیایی MTBE و سرازیر شدن مواد آن به داخل آب سد قشلاق بلافاصله اصلاح شد، آیا بهتر نیست قبل از وقوع حوادث تلخ و تحمیل هزینه‌های بسیار گوشها را بروی انتقادات بگشایند و اینقدر بیخیال نباشند. حتما باید جان چند نفر گرفته شود تا معبری حادثه خیز اصلاح شود؟ 3- بارها از تردد تانکر‌های نفتکش در جاده‌های کردستان به عنوان ارابەهای مرگ و کابوس نام برده شده است و سال‌هاست واژگونی تانکر‌ها که نفت و مشتقات نفتی عراق را از طریق جاده‌های باریک و ناامن کردستان به ویژه مریوان و سنندج به ایران می‌آورند یا محصولات نفتی فراوری شده مانند بنزین و گازوئیل را به آن کشور منتقل می‌کنند، همچون کابوسی مردم و محیط زیست منطقه کردستان را تهدید می‌کند. گفته می‌شود در سوآپ نفتی ایران و عراق روزانه ۳۰ تا ۶۰ هزار بشکه نفت خام از طریق مرز به پالایشگاه‌های کرمانشاه، شازند، تهران و تبریز انتقال داده می‌شود و ایران معادل آن را در بنادر صادراتی جنوب تحویل مشتریان عراق می‌دهد. آمار تردد روزانه از ۶۰ تا ۴۰۰ کامیون در محور مریوان – سنندج که یکی از باریک‌ترین و ...