رفتن به بالا

روزنامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • شنبه ۲۹ دی ۱۳۹۷
 • السبت ۱۲ جماد أول ۱۴۴۰
 • 2019 Saturday 19 January

 • روزنامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • یکشنبه ۲۸ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۲:۰۹
 • کد خبر : 4306
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : در سوگ نخبه‌ای که خیلی زود جاودانه شد

ارغوان این چه رازی است که هر بار بهار با عزای دل ما می‌آید هـ . سایه درست یک هفته از خوشحالی و شادی ایرانیان و مردم کردستان برای موفقیت کوچر بیرکار نابغه‌ی ریاضیات نگذشته بود که در گذشت یک نخبه علمی، همه مردم کردستان به ویژه منطقه اورامانات را در غم و اندوهی بسیار […]

ارغوان این چه رازی است
که هر بار بهار با عزای دل ما می‌آید

هـ . سایه

درست یک هفته از خوشحالی و شادی ایرانیان و مردم کردستان برای موفقیت کوچر بیرکار نابغه‌ی ریاضیات نگذشته بود که در گذشت یک نخبه علمی، همه مردم کردستان به ویژه منطقه اورامانات را در غم و اندوهی بسیار فرو برد. دکتر «محمد رشید امینی»، دکترای RS و GIS (نقشه برداری ماهواره‌ای) از دانشگاه ورسبورگ آلمان در بامداد جمعه مورخ ۱۹ مرداد ماه ۹۷ در سن ۳۷ سالگی، پس از دو سال تحمل رنج بیماری، در یکی از بیمارستان‌های این کشور جهان فانی را وداع گفت و به دیار باقی شتافت. محمدرشید در شهر نودشه متولد و از همان بدو تولد از نعمت پدر محروم شد و تحت حمایت‌های مادی و معنوی برادر بزرگ و مادر دلسوزشان قرار گرفت.
دکتر امینی از همان اوان کودکی، با وجود همه مشکلات و مشقت‌های زندگی، کودکی خلاق و نخبه بود و در تمام طول تحصیل از دانش‌آموزان نمونه بود و بعدها هم در مقاطع لیسانس و فوق لیسانس در دانشگاه از بهترین‌ها بود. ایشان فردی بسیار آرام، با اخلاق و به طور مداوم در حال تفکر بود. دکتر محمد رشید از معدود شخصیت‌های اطراف ما بود که هدفمند می‌زیست و در انجام کارها و اهدافش اراده‌ای فولادین داشت. ایشان قبل از عظیمت به کشور آلمان، با همان مدرک کارشناسی ارشد در دانشگاه رازی کرمانشاه و سایر دانشگاه‌های کردستان و کرمانشاه مشغول تدریس بود و مقالات متعددی را به زبان انگلیسی برای شرکت در کنفرانس‌های بین‌المللی به رشته تحریر در آورد. وقتی در دانشگاه ورسبورگ قبول شد این حقیر از نزدیک شاهد بودم چطور با اراده‌ای که داشتند زبان آلمانی را در کمتر از چند ماه به خوبی فرا گرفتند و به گفته دوستانش از بهترین‌های دانشگاه بود.
ایشان تا یک سال پیش مردد بود که پست دکترایش را در آمریکا بخواند و یا در همان آلمان ادامه دهد اما صد حیف و هزاران حیف اجل مهلتش نداد و برای همیشه داغ فقدانش بر دل همه دوستدارانش ماند. قطعا کوچ ایشان، خسارات زیادی به جامعه علمی کشور و مردم کردستان است ولی بدون شک صدها محمد رشید دیگر در کردستان هستند و راه ایشان را ادامه می‌دهند. امیدوارم خداوند به نزدیکان و دوستدارانش صبر دهد تا این فقدان را تحمل کنند. روحش شاد و یادش جاودانه باد.

فاروق امینی

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

به یاد کاک رحیم ذبیحی

هژیر الله‌مرادی انگار همین دیروز بود به دفتر روژان آمد، مانند همیشه با چهره‌ای خندان و چند ایده جدید که انجام هرکدام می‌توانست چراغی روشن فراروی نسل آینده باشد، کاک رحیم تنها یک کارگردان و فیلمساز عادی نبود. او غم مردم داشت و پشت هرکدام از آثارش می‌توان انبوهی از رنج و مرارت را دید. خود می‌گوید: غمی انسانی از من یک فیلمساز ساخت. در باره روژان نیز گفت: همان نشریه‌ای است که سالها انتظار بودنش را داشتیم. مرگ حق است اما افسوس که برای رحیم ذبیحی زود بود و طرحهایش ناتمام ماند. از تهیه فیلمی بنام «روزی، روزگاری شهرمان بانه» حرف می‌زد که نگاهی به وقایع تلخ روزهای جنگ و بمباران شهر داشت، وقایعی که بخشی از تاریخ فرهنگ پایداری کردستان را می‌توانست ثبت کند، فراخوان طرح را ما در روژان هم منتشر کردیم اما حیف که دست اجل مهلت نداد و خیلی زود روح بلندش به آسمان پرکشید و همه ما را در غم فقدان خود سوگوار کرد، روحش شاد و یادش گرامی.