رفتن به بالا

روزنامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • یکشنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۷
 • الأحد ۱۰ صفر ۱۴۴۰
 • 2018 Sunday 21 October

 • روزنامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • یکشنبه ۲۸ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۲:۱۴
 • کد خبر : 4309
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : بهاءالدین ادب نماد یا اسطوره

انسان این موجود اجتماعی در طول دوران رشد و تعالی خود، با استفاده از قوه ناطقه به فکر خویش انسجام‌ بخشید که همواره در تکاپوی زندگی بهتر و والاتری باشد. گفتگو، تضارب آراء، کتابت و رسانه، ابزار نیل به گفتمانی والاتر، جامع و همه جانبه نگر هستند. امروزه با حضور تکنولوژی های نوین و رسانه‌های […]

انسان این موجود اجتماعی در طول دوران رشد و تعالی خود، با استفاده از قوه ناطقه به فکر خویش انسجام‌ بخشید که همواره در تکاپوی زندگی بهتر و والاتری باشد. گفتگو، تضارب آراء، کتابت و رسانه، ابزار نیل به گفتمانی والاتر، جامع و همه جانبه نگر هستند.
امروزه با حضور تکنولوژی های نوین و رسانه‌های مجازی در عرصه جامعه که تسهیل گر و زمینه ساز حضور همگانی در تولید اندیشه و بازنشر آن می باشند، انسان متفکر و متعهد با استفاده از این فرصت و علم به مسئولیت های اجتماعی خویش با استمداد از همه صاحبان اندیشه و رای جهت نشر آراء و افکار در جهت ساخت جامعه، زمینه‌ساز توسعه پایدار و مقوم ارزش های اجتماعی می باشد.
مرحوم مهندس بهاءالدین ادب با واقع اندیشی به یک بازیگر فعال اجتماعی تبدیل شد، واقعیتی که اندیشیدن بدان تلخ است ولی ناگزیر باید شناخت و بدان عمل کرد، تنها مخدر درد واقع پذیری، ایده‌آل اندیشی و روشنفکر مابی است که این مخدرات قرن هاست دامان ما را نه رها می کنند بلکه می سوزانند، از مدرنیسم فرمایشی گرفته تا روشنفکر بریده از جامعه در تاریخ تحولات معاصر .
مهندس ادب نیک می دانست که تاریخ را فقط می توان خواند نه می توان دوباره از نو نوشت و نه می توان از آن منفعت برد.
امروز ادب نمادی است از یک رهیافت در بطن جامعه‌ای پیچیده و درهم تنیده، پدیده‌ای با عنوان دگرپذیری در مقابل جزم اندیشی، مردان تاریخ ساز این سرزمین قرن هاست که با فرهنگ و دانش، سیادت نموده‌اند و او نمادی است از این فرهنگ، نماد یک تاریخ و هویت بریده و قطعه قطعه شده و طبیعی است که سیستم های فکری ناقص هنوز توانایی پذیرفتن چنین نگرشی را ندارند که آنان از جامعه، تحولات فکری و الزامات آن عقب تر هستند.
بهاالدین ادب اسطوره شدن را نپذیرفت چون نیک می دانست که از تاریخ بشر به علت علم و دانایی، اسطوره‌زدایی شده است و اساطیر در پست مدرنیسم زندگی انسان جایگاهی ندارند و این نمادهای هویتی هم گرایی نوع بشر هستند که در شطرنج عقلانیت و فرصت ها حرکت می کنند.
مهندس ادب به عنوان یک کنشگر کرد اهل سنت با شرکت در فرایند سیستم های اقتصادی، اجتماعی، سیاسی و انتخاباتی، بدان امید تدبیر می نمود که رهیافت های اصلاحی و تدریجی را در اصلاح امور کارگر، موثر و عقلانی تر می دانست که اقلیت ها در نظام اکثریتی دارای حقوق حقه خود می باشند و این چگالی ارزشمند قومیت ها، ادیان و مذاهب است که توجه حداکثرها را به خود جلب می نماید.
استفاده از روش های تدریجی، انتخاباتی و مصالحه‌جویانه در فعل و انفعالات سیاسی و اجتماعی از او یک کنشگری ساخته بود که بحران ها را به فرصت تبدیل می کند و رفع محدودیت ها را نشان از موفقیت و پذیرفته شدن کنش های مصلحت جویانه می دانست.
امید است متولیان امر با استفاده از حضور دیگر نمادهای فرهنگی، ملی و محلی در سطح کشور به تالیف قلوب و ایجاد اتحاد ملی و همگرایی اسلامی کمک رسانند و موزائیک ملت ها و مذاهب ایران اسلامی را به هم نزدیکتر سازند.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

نگاهی به سوانح دلخراش جاده‌ای در راه‌های استان کردستان

گوش‌هایی که نمی‌شنوند و چشم‌هایی که نمی‌بینند

بامداد سەشنبه ۲۰ تیر درحالیکه غالب مردم براساس نظم و گردش شبانەروز در بستر خواب بودند جمعیتی از شهر سنندج، به اقتضای نیاز و کار ضروری عزم سفر کردند تا در این گردش روزگار به نیازهای خود پاسخ دهند اما انگار مقدر چنین بود که به مقصد نرسند و در همان ابتدای سفر راهی دیار باقی شوند. حادثه دلخراشی که به سبب ارتباطات پیشرفته و شبکەهای اجتماعی خواب را در همان نیمەهای شب از چشم هموطنان ربود و به خبر اول خبرگزاری‌های ایران تبدیل شد، به گونەای که سه روز عزای عمومی اعلام شد و مقامات کشور از رئیس جمهور و رئیس مجلس گرفته تا بسیاری از وزرا و شخصیت‌های مطرح کشور با صدور پیامهایی به ابراز همدردی با مردم داغدار کردستان پرداختند و  روز پنجشنبه نیز خبر آن در صفحه اول همه روزنامەهای سراسری قرار گرفت. مرگ دست کم ۱۱ نفر که به سبب نوع حادثه قلب بسیاری‌ها را جریحەدار کرد. نکته حائز اهمیت در این رویداد تلخ ایجاد موجی از حزن و اندوه در عرصه استانی و ملی بود که اگر نبود این ابراز همدردی‌ها شاید تالم ناشی از آن برای  خانواده‌های داغدار قابل تحمل نبود. اما پیرامون این سانحه نکاتی قابل تامل است که بیان آن ضروری به نظر می‌رسد: ۱- تلنگری بود به مسوولان که هشدار رسانه‌ها و کارشناسان را جدی بگیرند. نقطه وقوع حادثه به عنوان مکانی حادثه خیز بارها مورد نقد قرار گرفته بود اما دریغ از یک پاسخ منطقی! ۲- بارها گفتیم و بار دیگر تکرار می‌کنیم، مردم کمبودها و ناملایمات را تحمل می‌کنند اما بی‌توجهی، اهمال، فخرفروشی و بی‌عدالتی ازسوی مسئولان را تحمل نمی‌کنند. شکی نداریم که با هزینه چندبرابرهم که شده این مسیر تحت فشار افکارعمومی در کوتاه‌ترین زمان اصلاح خواهد شد، همچنانکه قطعه‌ای از مسیر راه سنندج- حسین آباد، در سال 1382 پیش پس از واژگونی تانکر حامل مواد شیمیایی MTBE و سرازیر شدن مواد آن به داخل آب سد قشلاق بلافاصله اصلاح شد، آیا بهتر نیست قبل از وقوع حوادث تلخ و تحمیل هزینه‌های بسیار گوشها را بروی انتقادات بگشایند و اینقدر بیخیال نباشند. حتما باید جان چند نفر گرفته شود تا معبری حادثه خیز اصلاح شود؟ 3- بارها از تردد تانکر‌های نفتکش در جاده‌های کردستان به عنوان ارابەهای مرگ و کابوس نام برده شده است و سال‌هاست واژگونی تانکر‌ها که نفت و مشتقات نفتی عراق را از طریق جاده‌های باریک و ناامن کردستان به ویژه مریوان و سنندج به ایران می‌آورند یا محصولات نفتی فراوری شده مانند بنزین و گازوئیل را به آن کشور منتقل می‌کنند، همچون کابوسی مردم و محیط زیست منطقه کردستان را تهدید می‌کند. گفته می‌شود در سوآپ نفتی ایران و عراق روزانه ۳۰ تا ۶۰ هزار بشکه نفت خام از طریق مرز به پالایشگاه‌های کرمانشاه، شازند، تهران و تبریز انتقال داده می‌شود و ایران معادل آن را در بنادر صادراتی جنوب تحویل مشتریان عراق می‌دهد. آمار تردد روزانه از ۶۰ تا ۴۰۰ کامیون در محور مریوان – سنندج که یکی از باریک‌ترین و ...