رفتن به بالا

روزنامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • یکشنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۷
 • الأحد ۱۰ صفر ۱۴۴۰
 • 2018 Sunday 21 October

 • روزنامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • دوشنبه ۲۹ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۲:۵۱
 • کد خبر : 4316
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : پیشنهاد منصور مرادی برای حل معضل زباله مریوان

نماینده مردم مریوان و سروآباد در مجلس شورای اسلامی گفت: به استاندار پیشنهاد داده‌ام اعضای کمیته پسماند استان یک هفته در مریوان مستقر شوند و ضمن هماهنگی با مسوولان، معتمدین و سازمانهای مردم‌نهاد مکانی مشخص برای انتقال زباله‌های شهری تعیین کنند. مرادی در گفتگو با خبرنگار روژان افزود هر اقدامی خارج از این پیشنهاد کارساز […]

نماینده مردم مریوان و سروآباد در مجلس شورای اسلامی گفت: به استاندار پیشنهاد داده‌ام اعضای کمیته پسماند استان یک هفته در مریوان مستقر شوند و ضمن هماهنگی با مسوولان، معتمدین و سازمانهای مردم‌نهاد مکانی مشخص برای انتقال زباله‌های شهری تعیین کنند.
مرادی در گفتگو با خبرنگار روژان افزود هر اقدامی خارج از این پیشنهاد کارساز نیست و زمینه اعتراضات همچنان باقی می‌ماند.
وی با اشاره به نشست‌های متعدد خود با گروه‌های مرجع و مسوولان و معتمدین شهر گفت: شرایط توپوگرافی، وجود دریاچه زریبار و همچنین پوشش جنگلی منطقه وجود مکانی برای جمع‌آوری زباله را در مریوان با چالش عمده مواجه کرده و هرگونه تصمیم‌گیری در این زمینه باید با استفاده از ظرفیت‌های مردمی باشد.
وی با اشاره به معضل مزمن زباله‌های شهر مریوان اظهارکرد: سال ۹۵ برای ایجاد کارخانه بازیافت و تبدیل زباله به انرژی شرکت پترونا را به مریوان دعوت کردم و حاصل این دعوت تهیه پیش‌قراردادی با شهرداری وقت شد اما در این مدت به دلیل بوروکراسی اداری و عدم توانایی شهرداری و شورای شهر در تعیین مکانی مناسب، طرح ایجاد کارخانه ابتر ماند و اینک در این شرایط اقتصادی که دلار افزایش یافته است شرکت مذکور نیز قادر به تعهدات خود نیست.
وی افزود شرکت پترونا دو سال پای کار ایستاد و قرار بود ۱۵ تا ۲۰ میلیارد تومان سرمایه‌گذاری نماید و بعد از ۱۵ سال آنرا به شهرداری تحویل دهد.
زباله‌های مریوان در جوار روستای عصرآباد تخلیه می‌شود و اهالی روستا بارها مخالفت خود را با این کار ابراز داشته‌اند. شهرداری و شورای شهر مریوان نیز در سالهای اخیر به دنبال اعتراضات مکرر چند بار تعهد داده‌اند که زباله‌های مریوان را به مکانی دیگر منتقل کنند اما این کار تا کنون محقق نشده است.
اینک چند روزی است که دوباره شهرداری مریوان زباله‌ها را جمع‌آوری نکرده و بامداد امروز دوشنبه جمعی از مردم به نشانه اعتراض زباله‌ها را در مقابل ساختمان شهرداری به آتش کشیدند.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

نگاهی به سوانح دلخراش جاده‌ای در راه‌های استان کردستان

گوش‌هایی که نمی‌شنوند و چشم‌هایی که نمی‌بینند

بامداد سەشنبه ۲۰ تیر درحالیکه غالب مردم براساس نظم و گردش شبانەروز در بستر خواب بودند جمعیتی از شهر سنندج، به اقتضای نیاز و کار ضروری عزم سفر کردند تا در این گردش روزگار به نیازهای خود پاسخ دهند اما انگار مقدر چنین بود که به مقصد نرسند و در همان ابتدای سفر راهی دیار باقی شوند. حادثه دلخراشی که به سبب ارتباطات پیشرفته و شبکەهای اجتماعی خواب را در همان نیمەهای شب از چشم هموطنان ربود و به خبر اول خبرگزاری‌های ایران تبدیل شد، به گونەای که سه روز عزای عمومی اعلام شد و مقامات کشور از رئیس جمهور و رئیس مجلس گرفته تا بسیاری از وزرا و شخصیت‌های مطرح کشور با صدور پیامهایی به ابراز همدردی با مردم داغدار کردستان پرداختند و  روز پنجشنبه نیز خبر آن در صفحه اول همه روزنامەهای سراسری قرار گرفت. مرگ دست کم ۱۱ نفر که به سبب نوع حادثه قلب بسیاری‌ها را جریحەدار کرد. نکته حائز اهمیت در این رویداد تلخ ایجاد موجی از حزن و اندوه در عرصه استانی و ملی بود که اگر نبود این ابراز همدردی‌ها شاید تالم ناشی از آن برای  خانواده‌های داغدار قابل تحمل نبود. اما پیرامون این سانحه نکاتی قابل تامل است که بیان آن ضروری به نظر می‌رسد: ۱- تلنگری بود به مسوولان که هشدار رسانه‌ها و کارشناسان را جدی بگیرند. نقطه وقوع حادثه به عنوان مکانی حادثه خیز بارها مورد نقد قرار گرفته بود اما دریغ از یک پاسخ منطقی! ۲- بارها گفتیم و بار دیگر تکرار می‌کنیم، مردم کمبودها و ناملایمات را تحمل می‌کنند اما بی‌توجهی، اهمال، فخرفروشی و بی‌عدالتی ازسوی مسئولان را تحمل نمی‌کنند. شکی نداریم که با هزینه چندبرابرهم که شده این مسیر تحت فشار افکارعمومی در کوتاه‌ترین زمان اصلاح خواهد شد، همچنانکه قطعه‌ای از مسیر راه سنندج- حسین آباد، در سال 1382 پیش پس از واژگونی تانکر حامل مواد شیمیایی MTBE و سرازیر شدن مواد آن به داخل آب سد قشلاق بلافاصله اصلاح شد، آیا بهتر نیست قبل از وقوع حوادث تلخ و تحمیل هزینه‌های بسیار گوشها را بروی انتقادات بگشایند و اینقدر بیخیال نباشند. حتما باید جان چند نفر گرفته شود تا معبری حادثه خیز اصلاح شود؟ 3- بارها از تردد تانکر‌های نفتکش در جاده‌های کردستان به عنوان ارابەهای مرگ و کابوس نام برده شده است و سال‌هاست واژگونی تانکر‌ها که نفت و مشتقات نفتی عراق را از طریق جاده‌های باریک و ناامن کردستان به ویژه مریوان و سنندج به ایران می‌آورند یا محصولات نفتی فراوری شده مانند بنزین و گازوئیل را به آن کشور منتقل می‌کنند، همچون کابوسی مردم و محیط زیست منطقه کردستان را تهدید می‌کند. گفته می‌شود در سوآپ نفتی ایران و عراق روزانه ۳۰ تا ۶۰ هزار بشکه نفت خام از طریق مرز به پالایشگاه‌های کرمانشاه، شازند، تهران و تبریز انتقال داده می‌شود و ایران معادل آن را در بنادر صادراتی جنوب تحویل مشتریان عراق می‌دهد. آمار تردد روزانه از ۶۰ تا ۴۰۰ کامیون در محور مریوان – سنندج که یکی از باریک‌ترین و ...