رفتن به بالا

روزنامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • شنبه ۲۹ دی ۱۳۹۷
 • السبت ۱۲ جماد أول ۱۴۴۰
 • 2019 Saturday 19 January

 • روزنامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • دوشنبه ۲۹ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۲:۵۱
 • کد خبر : 4316
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : پیشنهاد منصور مرادی برای حل معضل زباله مریوان

نماینده مردم مریوان و سروآباد در مجلس شورای اسلامی گفت: به استاندار پیشنهاد داده‌ام اعضای کمیته پسماند استان یک هفته در مریوان مستقر شوند و ضمن هماهنگی با مسوولان، معتمدین و سازمانهای مردم‌نهاد مکانی مشخص برای انتقال زباله‌های شهری تعیین کنند. مرادی در گفتگو با خبرنگار روژان افزود هر اقدامی خارج از این پیشنهاد کارساز […]

نماینده مردم مریوان و سروآباد در مجلس شورای اسلامی گفت: به استاندار پیشنهاد داده‌ام اعضای کمیته پسماند استان یک هفته در مریوان مستقر شوند و ضمن هماهنگی با مسوولان، معتمدین و سازمانهای مردم‌نهاد مکانی مشخص برای انتقال زباله‌های شهری تعیین کنند.
مرادی در گفتگو با خبرنگار روژان افزود هر اقدامی خارج از این پیشنهاد کارساز نیست و زمینه اعتراضات همچنان باقی می‌ماند.
وی با اشاره به نشست‌های متعدد خود با گروه‌های مرجع و مسوولان و معتمدین شهر گفت: شرایط توپوگرافی، وجود دریاچه زریبار و همچنین پوشش جنگلی منطقه وجود مکانی برای جمع‌آوری زباله را در مریوان با چالش عمده مواجه کرده و هرگونه تصمیم‌گیری در این زمینه باید با استفاده از ظرفیت‌های مردمی باشد.
وی با اشاره به معضل مزمن زباله‌های شهر مریوان اظهارکرد: سال ۹۵ برای ایجاد کارخانه بازیافت و تبدیل زباله به انرژی شرکت پترونا را به مریوان دعوت کردم و حاصل این دعوت تهیه پیش‌قراردادی با شهرداری وقت شد اما در این مدت به دلیل بوروکراسی اداری و عدم توانایی شهرداری و شورای شهر در تعیین مکانی مناسب، طرح ایجاد کارخانه ابتر ماند و اینک در این شرایط اقتصادی که دلار افزایش یافته است شرکت مذکور نیز قادر به تعهدات خود نیست.
وی افزود شرکت پترونا دو سال پای کار ایستاد و قرار بود ۱۵ تا ۲۰ میلیارد تومان سرمایه‌گذاری نماید و بعد از ۱۵ سال آنرا به شهرداری تحویل دهد.
زباله‌های مریوان در جوار روستای عصرآباد تخلیه می‌شود و اهالی روستا بارها مخالفت خود را با این کار ابراز داشته‌اند. شهرداری و شورای شهر مریوان نیز در سالهای اخیر به دنبال اعتراضات مکرر چند بار تعهد داده‌اند که زباله‌های مریوان را به مکانی دیگر منتقل کنند اما این کار تا کنون محقق نشده است.
اینک چند روزی است که دوباره شهرداری مریوان زباله‌ها را جمع‌آوری نکرده و بامداد امروز دوشنبه جمعی از مردم به نشانه اعتراض زباله‌ها را در مقابل ساختمان شهرداری به آتش کشیدند.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

به یاد کاک رحیم ذبیحی

هژیر الله‌مرادی انگار همین دیروز بود به دفتر روژان آمد، مانند همیشه با چهره‌ای خندان و چند ایده جدید که انجام هرکدام می‌توانست چراغی روشن فراروی نسل آینده باشد، کاک رحیم تنها یک کارگردان و فیلمساز عادی نبود. او غم مردم داشت و پشت هرکدام از آثارش می‌توان انبوهی از رنج و مرارت را دید. خود می‌گوید: غمی انسانی از من یک فیلمساز ساخت. در باره روژان نیز گفت: همان نشریه‌ای است که سالها انتظار بودنش را داشتیم. مرگ حق است اما افسوس که برای رحیم ذبیحی زود بود و طرحهایش ناتمام ماند. از تهیه فیلمی بنام «روزی، روزگاری شهرمان بانه» حرف می‌زد که نگاهی به وقایع تلخ روزهای جنگ و بمباران شهر داشت، وقایعی که بخشی از تاریخ فرهنگ پایداری کردستان را می‌توانست ثبت کند، فراخوان طرح را ما در روژان هم منتشر کردیم اما حیف که دست اجل مهلت نداد و خیلی زود روح بلندش به آسمان پرکشید و همه ما را در غم فقدان خود سوگوار کرد، روحش شاد و یادش گرامی.