رفتن به بالا

روزنامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • شنبه ۲۹ دی ۱۳۹۷
 • السبت ۱۲ جماد أول ۱۴۴۰
 • 2019 Saturday 19 January

 • روزنامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • یکشنبه ۱۱ شهریور ۱۳۹۷ - ۱۴:۳۹
 • کد خبر : 4329
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : اجرای ۱۲۵ نمایش از ایران و جهان در مریوان
سیزدهمین جشنواره بین‌المللی تئاتر خیابانی کلید خورد؛

اجرای ۱۲۵ نمایش از ایران و جهان در مریوان

دبیر سیزدهمین جشنواره بین‌المللی تئاتر خیابانی مریوان از اجرای ۱۲۵ نمایش در طول چها روز برگزاری جشنواره خبرداد. جلال قلعه شاخانی در مراسم گشایش سیزدهمین جشنواره بین‌المللی تئاتر خیابانی مریوان در پارک شانو گفت: بعد از اعلام فراخوان سیزدهمین جشنواره بین المللی تئاتر خیابانی مریوان ۵۲۷ طرح و ایده به دبیرخانه این جشنواره ارسال شد. […]

دبیر سیزدهمین جشنواره بین‌المللی تئاتر خیابانی مریوان از اجرای ۱۲۵ نمایش در طول چها روز برگزاری جشنواره خبرداد.
جلال قلعه شاخانی در مراسم گشایش سیزدهمین جشنواره بین‌المللی تئاتر خیابانی مریوان در پارک شانو گفت: بعد از اعلام فراخوان سیزدهمین جشنواره بین المللی تئاتر خیابانی مریوان ۵۲۷ طرح و ایده به دبیرخانه این جشنواره ارسال شد.
وی از حضور گروه‌هایی از پنج کشور فرانسه، اسپانیا، ارمنستان، عراق و آذربایجان در این جشنواره خبر داد و عنوان کرد: در مرحله بازخوانی ۸۷ طرح در بخش مسابقه و ۱۵ طرح هم در بخش آئینی سنتی انتخاب شد.
وی افزود: بعد از بازبینی آثار رسیده ۲۰ اثر در بخش آزاد، چهار اثر بخش آیینی سنتی و چهار اثر در بخش کودک و نوجوان پذیرفته شدند.
قلعه شاخانی بیان کرد: از تعداد اجراهای مذکور ۱۱۲ اجرا در مریوان و مابقی در سه شهر دیگر استان شامل سنندج، سقز و سروآباد است.
وی از فعالیت دائمی دبیرخانه جشنواره از امسال به طور رسمی خبر داد.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کردستان گفت: ۵۶ خبرنگار و عکاس خبری ازجمله خبرگزاری و رسانه‌های ۶ کشور خارجی در این جشنواره حضور دارند.
وی خاطر نشان کرد: انگلستان، چین و ترکیه از جمله کشورهایی هستند که نمایندگانی از خبرنگاران و عکاسان خبری را در این جشنواره برای پوشش خبری دارند. علاوه بر این نمایندگان و عکاسان خبری رسانه‌های جمعی استان از جمله خبرگزاری‌ها، سایت‌های محلی و صدا و سیما و روزنامه‌های محلی استان نیز در این جشنواره حضور دارند.
معاون امور علمی و فرهنگی سازمان برنامه و بودجه نیز با اشاره به اینکه برای تخصیص اعتبار ملی به جشنواره تئاتر خیابانی مریوان پیگیری‌های لازم را انجام می‌دهیم نقش مردم حماسه‌ساز مردم مریوان برای دفاع از کشور را ستود و گفت: مردم این شهرستان، امروز هم برای حمایت از آیین‌ها و فرهنگ کشور در صحنه حضور دارند.
محمدرضا واعظ مهدوی افزود: برگزاری چنین جشنواره‌هایی می‌تواند ذهن‌ها را از آلام و گرفتاری‌هایی که این روزها با آن دست به گریبان هستیم، دور کند.
وی تاکید کرد: هنر و فرهنگ به ویژه تئاتر باید دردها و آلام مردم را بیان کند و در کنار آن نیز هنرمندان نباید از شادی و سرور و ایجاد نشاط اجتماعی غفلت کنند.
فرماندار مریوان هم در این آیین با اشاره به اینکه از سرمایه و سرمایه‌گذار حمایت می کنیم، گفت: این شهرستان امنیت پایدار دارد و هیچ مشکلی بویژه برای سرمایه گذاری در بخش های مختلف نداریم.
محمد شفیعی اظهار داشت: امیدواریم ردیف اعتبار ملی برای جشنواره تئاتر مریوان تخصیص یابد تا نیازی به بهره گیری از اعتبارات شهرستانی نباشد.
وی افزود: شهادت ۱۱ مرزبان در حادثه تروریستی چندی پیش و جانباختن چهار محیطبان و فعال زیست محیطی در آتش سوزی هفته گذشته باعث شد برخلاف سال های گذشته کارناوال شادی جشنواره تئاتر مریوان برگزار نشود.
سیزدهمین جشنواره بین المللی تئاتر خیابانی مریوان توسط اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کردستان و اداره کل هنرهای نمایشی وزارت و با همکاری انجمن هنرهای نمایشی ایران و انجمن هنرهای نمایشی استان کردستان از ۱۰ تا ۱۴ شهریور در مریوان برگزار می‌شود.
در این جشنواره نمایش زبان شهر، نوشته و کارگردانی مشترک سیلوی فور، کریستوف شاتلان، مینا بزرگمهر و هادی کمالی مقدم، محصول مشترک ایران فرانسه (گروه هنری نوار ایران و تئاتر پودینگ فرانسه) ، نمایش سربازها، نوشته و کارگردانی تسولاک ملک گالستین، محصول ارمنستان ، نمایش برشی از یک کتاب، نوشته آرام صالح، کارگردانی شه مال احمد، محصول کردستان عراق ، نمایش با من اجرا کن، نوشته و کارگردانی خورخه اگناسیو رودریگس، محصول اسپانیا ، نمایش حق من کو؟، نوشته و کارگردانی هونه ر طاهیر، محصول کردستان عراق اجرا خواهند داشت که در مجموعه چهار کشور خارجی اجرا خواهند داشت.
از جمله گروه های و شخصیت‌های حاضر در جشنوار می‌تواند به حضور توفیق حیدرف، مدیر تئاتر دولتی جمهوری آذربایجان به عنوان مهمان ویژه در این جشنواره نام برد.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

به یاد کاک رحیم ذبیحی

هژیر الله‌مرادی انگار همین دیروز بود به دفتر روژان آمد، مانند همیشه با چهره‌ای خندان و چند ایده جدید که انجام هرکدام می‌توانست چراغی روشن فراروی نسل آینده باشد، کاک رحیم تنها یک کارگردان و فیلمساز عادی نبود. او غم مردم داشت و پشت هرکدام از آثارش می‌توان انبوهی از رنج و مرارت را دید. خود می‌گوید: غمی انسانی از من یک فیلمساز ساخت. در باره روژان نیز گفت: همان نشریه‌ای است که سالها انتظار بودنش را داشتیم. مرگ حق است اما افسوس که برای رحیم ذبیحی زود بود و طرحهایش ناتمام ماند. از تهیه فیلمی بنام «روزی، روزگاری شهرمان بانه» حرف می‌زد که نگاهی به وقایع تلخ روزهای جنگ و بمباران شهر داشت، وقایعی که بخشی از تاریخ فرهنگ پایداری کردستان را می‌توانست ثبت کند، فراخوان طرح را ما در روژان هم منتشر کردیم اما حیف که دست اجل مهلت نداد و خیلی زود روح بلندش به آسمان پرکشید و همه ما را در غم فقدان خود سوگوار کرد، روحش شاد و یادش گرامی.