رفتن به بالا

روزنامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • یکشنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۷
 • الأحد ۱۰ صفر ۱۴۴۰
 • 2018 Sunday 21 October

 • روزنامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • یکشنبه ۱۱ شهریور ۱۳۹۷ - ۱۴:۳۹
 • کد خبر : 4329
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : اجرای ۱۲۵ نمایش از ایران و جهان در مریوان
سیزدهمین جشنواره بین‌المللی تئاتر خیابانی کلید خورد؛

اجرای ۱۲۵ نمایش از ایران و جهان در مریوان

دبیر سیزدهمین جشنواره بین‌المللی تئاتر خیابانی مریوان از اجرای ۱۲۵ نمایش در طول چها روز برگزاری جشنواره خبرداد. جلال قلعه شاخانی در مراسم گشایش سیزدهمین جشنواره بین‌المللی تئاتر خیابانی مریوان در پارک شانو گفت: بعد از اعلام فراخوان سیزدهمین جشنواره بین المللی تئاتر خیابانی مریوان ۵۲۷ طرح و ایده به دبیرخانه این جشنواره ارسال شد. […]

دبیر سیزدهمین جشنواره بین‌المللی تئاتر خیابانی مریوان از اجرای ۱۲۵ نمایش در طول چها روز برگزاری جشنواره خبرداد.
جلال قلعه شاخانی در مراسم گشایش سیزدهمین جشنواره بین‌المللی تئاتر خیابانی مریوان در پارک شانو گفت: بعد از اعلام فراخوان سیزدهمین جشنواره بین المللی تئاتر خیابانی مریوان ۵۲۷ طرح و ایده به دبیرخانه این جشنواره ارسال شد.
وی از حضور گروه‌هایی از پنج کشور فرانسه، اسپانیا، ارمنستان، عراق و آذربایجان در این جشنواره خبر داد و عنوان کرد: در مرحله بازخوانی ۸۷ طرح در بخش مسابقه و ۱۵ طرح هم در بخش آئینی سنتی انتخاب شد.
وی افزود: بعد از بازبینی آثار رسیده ۲۰ اثر در بخش آزاد، چهار اثر بخش آیینی سنتی و چهار اثر در بخش کودک و نوجوان پذیرفته شدند.
قلعه شاخانی بیان کرد: از تعداد اجراهای مذکور ۱۱۲ اجرا در مریوان و مابقی در سه شهر دیگر استان شامل سنندج، سقز و سروآباد است.
وی از فعالیت دائمی دبیرخانه جشنواره از امسال به طور رسمی خبر داد.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کردستان گفت: ۵۶ خبرنگار و عکاس خبری ازجمله خبرگزاری و رسانه‌های ۶ کشور خارجی در این جشنواره حضور دارند.
وی خاطر نشان کرد: انگلستان، چین و ترکیه از جمله کشورهایی هستند که نمایندگانی از خبرنگاران و عکاسان خبری را در این جشنواره برای پوشش خبری دارند. علاوه بر این نمایندگان و عکاسان خبری رسانه‌های جمعی استان از جمله خبرگزاری‌ها، سایت‌های محلی و صدا و سیما و روزنامه‌های محلی استان نیز در این جشنواره حضور دارند.
معاون امور علمی و فرهنگی سازمان برنامه و بودجه نیز با اشاره به اینکه برای تخصیص اعتبار ملی به جشنواره تئاتر خیابانی مریوان پیگیری‌های لازم را انجام می‌دهیم نقش مردم حماسه‌ساز مردم مریوان برای دفاع از کشور را ستود و گفت: مردم این شهرستان، امروز هم برای حمایت از آیین‌ها و فرهنگ کشور در صحنه حضور دارند.
محمدرضا واعظ مهدوی افزود: برگزاری چنین جشنواره‌هایی می‌تواند ذهن‌ها را از آلام و گرفتاری‌هایی که این روزها با آن دست به گریبان هستیم، دور کند.
وی تاکید کرد: هنر و فرهنگ به ویژه تئاتر باید دردها و آلام مردم را بیان کند و در کنار آن نیز هنرمندان نباید از شادی و سرور و ایجاد نشاط اجتماعی غفلت کنند.
فرماندار مریوان هم در این آیین با اشاره به اینکه از سرمایه و سرمایه‌گذار حمایت می کنیم، گفت: این شهرستان امنیت پایدار دارد و هیچ مشکلی بویژه برای سرمایه گذاری در بخش های مختلف نداریم.
محمد شفیعی اظهار داشت: امیدواریم ردیف اعتبار ملی برای جشنواره تئاتر مریوان تخصیص یابد تا نیازی به بهره گیری از اعتبارات شهرستانی نباشد.
وی افزود: شهادت ۱۱ مرزبان در حادثه تروریستی چندی پیش و جانباختن چهار محیطبان و فعال زیست محیطی در آتش سوزی هفته گذشته باعث شد برخلاف سال های گذشته کارناوال شادی جشنواره تئاتر مریوان برگزار نشود.
سیزدهمین جشنواره بین المللی تئاتر خیابانی مریوان توسط اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کردستان و اداره کل هنرهای نمایشی وزارت و با همکاری انجمن هنرهای نمایشی ایران و انجمن هنرهای نمایشی استان کردستان از ۱۰ تا ۱۴ شهریور در مریوان برگزار می‌شود.
در این جشنواره نمایش زبان شهر، نوشته و کارگردانی مشترک سیلوی فور، کریستوف شاتلان، مینا بزرگمهر و هادی کمالی مقدم، محصول مشترک ایران فرانسه (گروه هنری نوار ایران و تئاتر پودینگ فرانسه) ، نمایش سربازها، نوشته و کارگردانی تسولاک ملک گالستین، محصول ارمنستان ، نمایش برشی از یک کتاب، نوشته آرام صالح، کارگردانی شه مال احمد، محصول کردستان عراق ، نمایش با من اجرا کن، نوشته و کارگردانی خورخه اگناسیو رودریگس، محصول اسپانیا ، نمایش حق من کو؟، نوشته و کارگردانی هونه ر طاهیر، محصول کردستان عراق اجرا خواهند داشت که در مجموعه چهار کشور خارجی اجرا خواهند داشت.
از جمله گروه های و شخصیت‌های حاضر در جشنوار می‌تواند به حضور توفیق حیدرف، مدیر تئاتر دولتی جمهوری آذربایجان به عنوان مهمان ویژه در این جشنواره نام برد.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

نگاهی به سوانح دلخراش جاده‌ای در راه‌های استان کردستان

گوش‌هایی که نمی‌شنوند و چشم‌هایی که نمی‌بینند

بامداد سەشنبه ۲۰ تیر درحالیکه غالب مردم براساس نظم و گردش شبانەروز در بستر خواب بودند جمعیتی از شهر سنندج، به اقتضای نیاز و کار ضروری عزم سفر کردند تا در این گردش روزگار به نیازهای خود پاسخ دهند اما انگار مقدر چنین بود که به مقصد نرسند و در همان ابتدای سفر راهی دیار باقی شوند. حادثه دلخراشی که به سبب ارتباطات پیشرفته و شبکەهای اجتماعی خواب را در همان نیمەهای شب از چشم هموطنان ربود و به خبر اول خبرگزاری‌های ایران تبدیل شد، به گونەای که سه روز عزای عمومی اعلام شد و مقامات کشور از رئیس جمهور و رئیس مجلس گرفته تا بسیاری از وزرا و شخصیت‌های مطرح کشور با صدور پیامهایی به ابراز همدردی با مردم داغدار کردستان پرداختند و  روز پنجشنبه نیز خبر آن در صفحه اول همه روزنامەهای سراسری قرار گرفت. مرگ دست کم ۱۱ نفر که به سبب نوع حادثه قلب بسیاری‌ها را جریحەدار کرد. نکته حائز اهمیت در این رویداد تلخ ایجاد موجی از حزن و اندوه در عرصه استانی و ملی بود که اگر نبود این ابراز همدردی‌ها شاید تالم ناشی از آن برای  خانواده‌های داغدار قابل تحمل نبود. اما پیرامون این سانحه نکاتی قابل تامل است که بیان آن ضروری به نظر می‌رسد: ۱- تلنگری بود به مسوولان که هشدار رسانه‌ها و کارشناسان را جدی بگیرند. نقطه وقوع حادثه به عنوان مکانی حادثه خیز بارها مورد نقد قرار گرفته بود اما دریغ از یک پاسخ منطقی! ۲- بارها گفتیم و بار دیگر تکرار می‌کنیم، مردم کمبودها و ناملایمات را تحمل می‌کنند اما بی‌توجهی، اهمال، فخرفروشی و بی‌عدالتی ازسوی مسئولان را تحمل نمی‌کنند. شکی نداریم که با هزینه چندبرابرهم که شده این مسیر تحت فشار افکارعمومی در کوتاه‌ترین زمان اصلاح خواهد شد، همچنانکه قطعه‌ای از مسیر راه سنندج- حسین آباد، در سال 1382 پیش پس از واژگونی تانکر حامل مواد شیمیایی MTBE و سرازیر شدن مواد آن به داخل آب سد قشلاق بلافاصله اصلاح شد، آیا بهتر نیست قبل از وقوع حوادث تلخ و تحمیل هزینه‌های بسیار گوشها را بروی انتقادات بگشایند و اینقدر بیخیال نباشند. حتما باید جان چند نفر گرفته شود تا معبری حادثه خیز اصلاح شود؟ 3- بارها از تردد تانکر‌های نفتکش در جاده‌های کردستان به عنوان ارابەهای مرگ و کابوس نام برده شده است و سال‌هاست واژگونی تانکر‌ها که نفت و مشتقات نفتی عراق را از طریق جاده‌های باریک و ناامن کردستان به ویژه مریوان و سنندج به ایران می‌آورند یا محصولات نفتی فراوری شده مانند بنزین و گازوئیل را به آن کشور منتقل می‌کنند، همچون کابوسی مردم و محیط زیست منطقه کردستان را تهدید می‌کند. گفته می‌شود در سوآپ نفتی ایران و عراق روزانه ۳۰ تا ۶۰ هزار بشکه نفت خام از طریق مرز به پالایشگاه‌های کرمانشاه، شازند، تهران و تبریز انتقال داده می‌شود و ایران معادل آن را در بنادر صادراتی جنوب تحویل مشتریان عراق می‌دهد. آمار تردد روزانه از ۶۰ تا ۴۰۰ کامیون در محور مریوان – سنندج که یکی از باریک‌ترین و ...