رفتن به بالا

روزنامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • یکشنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۷
 • الأحد ۱۰ صفر ۱۴۴۰
 • 2018 Sunday 21 October

 • روزنامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • دوشنبه ۱۲ شهریور ۱۳۹۷ - ۱۳:۰۷
 • کد خبر : 4332
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : تجلیل از خانواده کوچه‌ر بیرکار
توسط ‌هيئت‌مدیره جامعه کردهای مقیم مرکز صورت گرفت

تجلیل از خانواده کوچه‌ر بیرکار

هیئت‌مدیره جامعه کُردهای مقیم مرکز با اهدای لوح تقدیر، از خانواده پرفسور “کوچەر بیرکار” تقدیر کرد. به گزارش خبرنگار روژان در مراسمی که عصر سه شنبه ۶ شهریور با حضور شجاع ابراهیمی، توران زندی، میترا رستمیان، منصور چمنی و جمعی دیگر از اعضا فعال جامعه کردهای مقیم مرکز در روستای «نی» از توابع مریوان برگزارشد؛ […]

هیئت‌مدیره جامعه کُردهای مقیم مرکز با اهدای لوح تقدیر، از خانواده پرفسور “کوچەر بیرکار” تقدیر کرد.
به گزارش خبرنگار روژان در مراسمی که عصر سه شنبه ۶ شهریور با حضور شجاع ابراهیمی، توران زندی، میترا رستمیان، منصور چمنی و جمعی دیگر از اعضا فعال جامعه کردهای مقیم مرکز در روستای «نی» از توابع مریوان برگزارشد؛ لوح تقدیر جامعه که به سه زبان کوردی، فارسی و انگلیسی نگاشته شده بود به پدر پرفسور کوچەر بیرکار اهدا شد.
در این مراسم نایب رئیس هیئت مدیره جامعه کردهای مقیم مرکز گفت: پرفسور “کوچەر بیرکار” نابغه جهانی با کسب جایزه فیلدز ریاضی، مایه افتخار و موجب شادمانی ۴٠ میلیون کرد در سراسر جهان و ملت ایران شد، اکنون این نابغه جهانی نه تنها به ایران و ملت کورد تعلق دارد بلکه سرمایه ارزشمند جامعه جهانی فارغ از مرزها و ادیان و مذاهب و نژادهاست.
عبدالله سهرابی افزود: آنچه حائز اهمیت است تمایز و شرایط و سوابق خاص کوچەر بیرکار است که برعکس بسیاری از نوابغ جهانی بدون برخورداری از کمترین امکانات اموزشی از روستای “نی” مریوان اغاز نمود و صرفا با حمایت مادی و معنوی پدر و مادری زحمت کش روستایی و با پشتکار خود گام به گام پلەهای ترقی را طی کرد.
وی اظهارداشت: تردیدی نیست پرفسور کوچەر بیرکار مضاف بر خدمات ارزشمند و ماندگار علمی به جامعه جهانی و نسل امروز و فردا، سرمشق و الگوی جوانان و نخبگان کورد و ایرانی ا ست که عموما محروم از امکانات و تسهیلات زندگی اما سرشار از پتانسیل و استعداد علمی و هنری هستند
نایب رئیس هیئت مدیره جامعه کوردهای مقیم مرکز گفت: امیدوارم جوانان فرهیخته این مرز و بوم بخصوص در میان ملت رنجدیده و سخت کوش کوردستان مسیر پرافتخار پرفسور کوچەر بیرکار را طی نمایند.
عبدالله سهرابی در پایان سخنان خود از طرف هیئت مدیره و اعضای جامعه کوردهای مقیم مرکز شهادت اسف ناک و دلخراش قهرمانان محیط زیست مریوان را به هم میهنان و همشهریان و خانواده‌های داغدار آنان تسلیت گفت.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

نگاهی به سوانح دلخراش جاده‌ای در راه‌های استان کردستان

گوش‌هایی که نمی‌شنوند و چشم‌هایی که نمی‌بینند

بامداد سەشنبه ۲۰ تیر درحالیکه غالب مردم براساس نظم و گردش شبانەروز در بستر خواب بودند جمعیتی از شهر سنندج، به اقتضای نیاز و کار ضروری عزم سفر کردند تا در این گردش روزگار به نیازهای خود پاسخ دهند اما انگار مقدر چنین بود که به مقصد نرسند و در همان ابتدای سفر راهی دیار باقی شوند. حادثه دلخراشی که به سبب ارتباطات پیشرفته و شبکەهای اجتماعی خواب را در همان نیمەهای شب از چشم هموطنان ربود و به خبر اول خبرگزاری‌های ایران تبدیل شد، به گونەای که سه روز عزای عمومی اعلام شد و مقامات کشور از رئیس جمهور و رئیس مجلس گرفته تا بسیاری از وزرا و شخصیت‌های مطرح کشور با صدور پیامهایی به ابراز همدردی با مردم داغدار کردستان پرداختند و  روز پنجشنبه نیز خبر آن در صفحه اول همه روزنامەهای سراسری قرار گرفت. مرگ دست کم ۱۱ نفر که به سبب نوع حادثه قلب بسیاری‌ها را جریحەدار کرد. نکته حائز اهمیت در این رویداد تلخ ایجاد موجی از حزن و اندوه در عرصه استانی و ملی بود که اگر نبود این ابراز همدردی‌ها شاید تالم ناشی از آن برای  خانواده‌های داغدار قابل تحمل نبود. اما پیرامون این سانحه نکاتی قابل تامل است که بیان آن ضروری به نظر می‌رسد: ۱- تلنگری بود به مسوولان که هشدار رسانه‌ها و کارشناسان را جدی بگیرند. نقطه وقوع حادثه به عنوان مکانی حادثه خیز بارها مورد نقد قرار گرفته بود اما دریغ از یک پاسخ منطقی! ۲- بارها گفتیم و بار دیگر تکرار می‌کنیم، مردم کمبودها و ناملایمات را تحمل می‌کنند اما بی‌توجهی، اهمال، فخرفروشی و بی‌عدالتی ازسوی مسئولان را تحمل نمی‌کنند. شکی نداریم که با هزینه چندبرابرهم که شده این مسیر تحت فشار افکارعمومی در کوتاه‌ترین زمان اصلاح خواهد شد، همچنانکه قطعه‌ای از مسیر راه سنندج- حسین آباد، در سال 1382 پیش پس از واژگونی تانکر حامل مواد شیمیایی MTBE و سرازیر شدن مواد آن به داخل آب سد قشلاق بلافاصله اصلاح شد، آیا بهتر نیست قبل از وقوع حوادث تلخ و تحمیل هزینه‌های بسیار گوشها را بروی انتقادات بگشایند و اینقدر بیخیال نباشند. حتما باید جان چند نفر گرفته شود تا معبری حادثه خیز اصلاح شود؟ 3- بارها از تردد تانکر‌های نفتکش در جاده‌های کردستان به عنوان ارابەهای مرگ و کابوس نام برده شده است و سال‌هاست واژگونی تانکر‌ها که نفت و مشتقات نفتی عراق را از طریق جاده‌های باریک و ناامن کردستان به ویژه مریوان و سنندج به ایران می‌آورند یا محصولات نفتی فراوری شده مانند بنزین و گازوئیل را به آن کشور منتقل می‌کنند، همچون کابوسی مردم و محیط زیست منطقه کردستان را تهدید می‌کند. گفته می‌شود در سوآپ نفتی ایران و عراق روزانه ۳۰ تا ۶۰ هزار بشکه نفت خام از طریق مرز به پالایشگاه‌های کرمانشاه، شازند، تهران و تبریز انتقال داده می‌شود و ایران معادل آن را در بنادر صادراتی جنوب تحویل مشتریان عراق می‌دهد. آمار تردد روزانه از ۶۰ تا ۴۰۰ کامیون در محور مریوان – سنندج که یکی از باریک‌ترین و ...