رفتن به بالا

روزنامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • یکشنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۷
 • الأحد ۱۰ صفر ۱۴۴۰
 • 2018 Sunday 21 October

 • روزنامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • پنجشنبه ۱۵ شهریور ۱۳۹۷ - ۱۲:۲۴
 • کد خبر : 4344
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : به‌عنوان یک مالیات‌چی عذرخواهی می‌کنم!

به دنبال تشکیل کمپین کارتخوان پزشکان و اظهارات تنی چند از مسئولان سازمان امور مالیاتی کشور مبنی بر اعتراف به فرار مالیاتی نیمی از جامعه پزشکی تهران، وزیر بهداشت به درستی توپ را انداخت توی زمین مالیاتچی‌ها و گفت: «چرا از پزشکان مالیات نگرفتید؟! اگر می‌گویید ۵۰٪ پزشکان تهران مالیات نداده‌اند، خودتان مقصرید. مردم به […]

به دنبال تشکیل کمپین کارتخوان پزشکان و اظهارات تنی چند از مسئولان سازمان امور مالیاتی کشور مبنی بر اعتراف به فرار مالیاتی نیمی از جامعه پزشکی تهران، وزیر بهداشت به درستی توپ را انداخت توی زمین مالیاتچی‌ها و گفت: «چرا از پزشکان مالیات نگرفتید؟! اگر می‌گویید ۵۰٪ پزشکان تهران مالیات نداده‌اند، خودتان مقصرید. مردم به شما حقوق میدن که از همه [به عدالت] مالیات بگیرید.»
جناب دکتر هاشمی وزیر محترم بهداشت، درمان و آموزش پزشکی؛
پس از درود، در مقدمه به شما احسنت می‌گویم، هم برای اقدامات مؤثرتان در حوزه کار و مسئولیت خودتان در وزارت بهداشت و هم برای تلنگری که به درستی به همکاران مالیاتی ما در پایتخت زدید.
شما با بزرگواری تمام و برخلاف سایر مسئولانی که متعصبانه و بدون توجیه منطقی از عملکرد غلط همکارانشان در حوزه کاری خود دفاع می‌کنند، عدم استفاده از دستگاه کارتخوان توسط عده‌ای از پزشکان را عملی زشت نامیدید که مریض و همراهان بیماران را به دردسر می‌اندازد.
شما با اشاره به جایگاه مالیات و مالیات‌ستانی در همه‌ی کشورهای جهان، با بیانی بسیار شفاف، شیوا و بدون تعارف و به درستی پرداخت مالیات را حق عمومی دانستید که باید به عدالت از همه‌ی صاحبان درآمد و حتی پزشکان و همکاران شما وصول شود.
همچنین بدون کمترین تعارفی، نگرفتن مالیات از نیمی از پزشکان تهران را ضعف سازمان مالیاتی قلمداد نمودید و همکاران ما را تشویق و ترغیب نمودید که به وظیفه خودشان عمل نمایند!
نگارنده به‌عنوان یک مأمور مالیاتی، ضمن تشکر از موضع‌گیری درست شما، ضعف سیستم مالیاتی را پذیرفته و بر آن صحه می‌گذارد. البته باید یادآور شد که ضعف نظام مالیاتی خود ناشی از نقص در نظام حقوقی و قانون‌گذاری کشور از یک طرف، نفت از طرفی دیگر و نهادهای قدرت قانونگریز از سویی دیگر می‌داند.
کیست که نداند بسیاری از کوشندگان و تلاشگران عرصه مالیات در رأس سازمان مالیاتی، تنها به دلیل اهتمام جدی به مالیات در سطح کلان، از کرسی باب همایون پایین کشیده شدند؟
کیست که نداند هر زمان که شعله‌های قیمت نفت زبانه کشیده است، فتیله مالیات‌ستانی را پایین کشیده و نیروی انسانی فنی و تخصصی مالیات‌چی را به فراموشی سپرده و به حقوق، رفاه و نیازهای آنان بی‌توجهی شده است.
کیست که نداند نهادهای قدرت، بخش اقتصاد غیررسمی و مافیای قاچاق دریایی تن به شفافیت نداده و به‌واسطه همان‌ها است که پروسه همکاری نهادهای ثالث در ارائه اطلاعات مالی به سازمان مالیاتی و تکمیل بانک اطلاعات مالیاتی تاکنون با شکست مواجه شده است.
کیست که نداند مجلس و دولت نیز تحت فشار بی‌امان همان‌ها مالیات بر ارزش افزوده به عنوان یکی از انواع عادلانه‌ترین مالیات‌ها را امروزه به شیر بی‌یال و دمی تبدیل کرده‌اند تا منافعشان مستدام تامین گردد. مالیات ارزش افزوده همان مالیاتی است که ناجی شهرداری‌ها طی دهه اخیر بوده و انبوهی از دالان‌های تاریک اقتصاد زیرزمینی را شفافیت بخشیده است.
شایان ذکر است که با وجود الزام قانونی پس از اصلاحیه قانون مالیات‌های مستقیم در تیر ماه سال ۱۳۹۴ هنوز هم شهرداری‌ها (باوجود آنکه عدم ورشکستگی خود طی سالهای اخیر را مدیون سازمان مالیاتی هستند) از ارائه اطلاعات و در اختیار گذاشتن بانک اطلاعات مالیاتی خود در بخش املاک و مستغلات به سازمان مالیاتی خودداری می ورزند!
باوجود تمام نارسائی‌های مورد اشاره، باید به ناتوانی و ضعف در بخش‌هایی از سازمان امور مالیاتی خصوصاً در تهران، اعتراف کرد و از این بابت نگارنده به‌عنوان یک مالیاتچی از جانب خود و به نیابت همکاران تهرانی از بخشی از جامعه که بار مالیاتی سایرین را به دوش می‌کشند، عذرخواهی می‌کنم.

محمد شعبانی

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

نگاهی به سوانح دلخراش جاده‌ای در راه‌های استان کردستان

گوش‌هایی که نمی‌شنوند و چشم‌هایی که نمی‌بینند

بامداد سەشنبه ۲۰ تیر درحالیکه غالب مردم براساس نظم و گردش شبانەروز در بستر خواب بودند جمعیتی از شهر سنندج، به اقتضای نیاز و کار ضروری عزم سفر کردند تا در این گردش روزگار به نیازهای خود پاسخ دهند اما انگار مقدر چنین بود که به مقصد نرسند و در همان ابتدای سفر راهی دیار باقی شوند. حادثه دلخراشی که به سبب ارتباطات پیشرفته و شبکەهای اجتماعی خواب را در همان نیمەهای شب از چشم هموطنان ربود و به خبر اول خبرگزاری‌های ایران تبدیل شد، به گونەای که سه روز عزای عمومی اعلام شد و مقامات کشور از رئیس جمهور و رئیس مجلس گرفته تا بسیاری از وزرا و شخصیت‌های مطرح کشور با صدور پیامهایی به ابراز همدردی با مردم داغدار کردستان پرداختند و  روز پنجشنبه نیز خبر آن در صفحه اول همه روزنامەهای سراسری قرار گرفت. مرگ دست کم ۱۱ نفر که به سبب نوع حادثه قلب بسیاری‌ها را جریحەدار کرد. نکته حائز اهمیت در این رویداد تلخ ایجاد موجی از حزن و اندوه در عرصه استانی و ملی بود که اگر نبود این ابراز همدردی‌ها شاید تالم ناشی از آن برای  خانواده‌های داغدار قابل تحمل نبود. اما پیرامون این سانحه نکاتی قابل تامل است که بیان آن ضروری به نظر می‌رسد: ۱- تلنگری بود به مسوولان که هشدار رسانه‌ها و کارشناسان را جدی بگیرند. نقطه وقوع حادثه به عنوان مکانی حادثه خیز بارها مورد نقد قرار گرفته بود اما دریغ از یک پاسخ منطقی! ۲- بارها گفتیم و بار دیگر تکرار می‌کنیم، مردم کمبودها و ناملایمات را تحمل می‌کنند اما بی‌توجهی، اهمال، فخرفروشی و بی‌عدالتی ازسوی مسئولان را تحمل نمی‌کنند. شکی نداریم که با هزینه چندبرابرهم که شده این مسیر تحت فشار افکارعمومی در کوتاه‌ترین زمان اصلاح خواهد شد، همچنانکه قطعه‌ای از مسیر راه سنندج- حسین آباد، در سال 1382 پیش پس از واژگونی تانکر حامل مواد شیمیایی MTBE و سرازیر شدن مواد آن به داخل آب سد قشلاق بلافاصله اصلاح شد، آیا بهتر نیست قبل از وقوع حوادث تلخ و تحمیل هزینه‌های بسیار گوشها را بروی انتقادات بگشایند و اینقدر بیخیال نباشند. حتما باید جان چند نفر گرفته شود تا معبری حادثه خیز اصلاح شود؟ 3- بارها از تردد تانکر‌های نفتکش در جاده‌های کردستان به عنوان ارابەهای مرگ و کابوس نام برده شده است و سال‌هاست واژگونی تانکر‌ها که نفت و مشتقات نفتی عراق را از طریق جاده‌های باریک و ناامن کردستان به ویژه مریوان و سنندج به ایران می‌آورند یا محصولات نفتی فراوری شده مانند بنزین و گازوئیل را به آن کشور منتقل می‌کنند، همچون کابوسی مردم و محیط زیست منطقه کردستان را تهدید می‌کند. گفته می‌شود در سوآپ نفتی ایران و عراق روزانه ۳۰ تا ۶۰ هزار بشکه نفت خام از طریق مرز به پالایشگاه‌های کرمانشاه، شازند، تهران و تبریز انتقال داده می‌شود و ایران معادل آن را در بنادر صادراتی جنوب تحویل مشتریان عراق می‌دهد. آمار تردد روزانه از ۶۰ تا ۴۰۰ کامیون در محور مریوان – سنندج که یکی از باریک‌ترین و ...