رفتن به بالا

روزنامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • شنبه ۲۹ دی ۱۳۹۷
 • السبت ۱۲ جماد أول ۱۴۴۰
 • 2019 Saturday 19 January

 • روزنامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • پنجشنبه ۱۵ شهریور ۱۳۹۷ - ۱۲:۲۴
 • کد خبر : 4344
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : به‌عنوان یک مالیات‌چی عذرخواهی می‌کنم!

به دنبال تشکیل کمپین کارتخوان پزشکان و اظهارات تنی چند از مسئولان سازمان امور مالیاتی کشور مبنی بر اعتراف به فرار مالیاتی نیمی از جامعه پزشکی تهران، وزیر بهداشت به درستی توپ را انداخت توی زمین مالیاتچی‌ها و گفت: «چرا از پزشکان مالیات نگرفتید؟! اگر می‌گویید ۵۰٪ پزشکان تهران مالیات نداده‌اند، خودتان مقصرید. مردم به […]

به دنبال تشکیل کمپین کارتخوان پزشکان و اظهارات تنی چند از مسئولان سازمان امور مالیاتی کشور مبنی بر اعتراف به فرار مالیاتی نیمی از جامعه پزشکی تهران، وزیر بهداشت به درستی توپ را انداخت توی زمین مالیاتچی‌ها و گفت: «چرا از پزشکان مالیات نگرفتید؟! اگر می‌گویید ۵۰٪ پزشکان تهران مالیات نداده‌اند، خودتان مقصرید. مردم به شما حقوق میدن که از همه [به عدالت] مالیات بگیرید.»
جناب دکتر هاشمی وزیر محترم بهداشت، درمان و آموزش پزشکی؛
پس از درود، در مقدمه به شما احسنت می‌گویم، هم برای اقدامات مؤثرتان در حوزه کار و مسئولیت خودتان در وزارت بهداشت و هم برای تلنگری که به درستی به همکاران مالیاتی ما در پایتخت زدید.
شما با بزرگواری تمام و برخلاف سایر مسئولانی که متعصبانه و بدون توجیه منطقی از عملکرد غلط همکارانشان در حوزه کاری خود دفاع می‌کنند، عدم استفاده از دستگاه کارتخوان توسط عده‌ای از پزشکان را عملی زشت نامیدید که مریض و همراهان بیماران را به دردسر می‌اندازد.
شما با اشاره به جایگاه مالیات و مالیات‌ستانی در همه‌ی کشورهای جهان، با بیانی بسیار شفاف، شیوا و بدون تعارف و به درستی پرداخت مالیات را حق عمومی دانستید که باید به عدالت از همه‌ی صاحبان درآمد و حتی پزشکان و همکاران شما وصول شود.
همچنین بدون کمترین تعارفی، نگرفتن مالیات از نیمی از پزشکان تهران را ضعف سازمان مالیاتی قلمداد نمودید و همکاران ما را تشویق و ترغیب نمودید که به وظیفه خودشان عمل نمایند!
نگارنده به‌عنوان یک مأمور مالیاتی، ضمن تشکر از موضع‌گیری درست شما، ضعف سیستم مالیاتی را پذیرفته و بر آن صحه می‌گذارد. البته باید یادآور شد که ضعف نظام مالیاتی خود ناشی از نقص در نظام حقوقی و قانون‌گذاری کشور از یک طرف، نفت از طرفی دیگر و نهادهای قدرت قانونگریز از سویی دیگر می‌داند.
کیست که نداند بسیاری از کوشندگان و تلاشگران عرصه مالیات در رأس سازمان مالیاتی، تنها به دلیل اهتمام جدی به مالیات در سطح کلان، از کرسی باب همایون پایین کشیده شدند؟
کیست که نداند هر زمان که شعله‌های قیمت نفت زبانه کشیده است، فتیله مالیات‌ستانی را پایین کشیده و نیروی انسانی فنی و تخصصی مالیات‌چی را به فراموشی سپرده و به حقوق، رفاه و نیازهای آنان بی‌توجهی شده است.
کیست که نداند نهادهای قدرت، بخش اقتصاد غیررسمی و مافیای قاچاق دریایی تن به شفافیت نداده و به‌واسطه همان‌ها است که پروسه همکاری نهادهای ثالث در ارائه اطلاعات مالی به سازمان مالیاتی و تکمیل بانک اطلاعات مالیاتی تاکنون با شکست مواجه شده است.
کیست که نداند مجلس و دولت نیز تحت فشار بی‌امان همان‌ها مالیات بر ارزش افزوده به عنوان یکی از انواع عادلانه‌ترین مالیات‌ها را امروزه به شیر بی‌یال و دمی تبدیل کرده‌اند تا منافعشان مستدام تامین گردد. مالیات ارزش افزوده همان مالیاتی است که ناجی شهرداری‌ها طی دهه اخیر بوده و انبوهی از دالان‌های تاریک اقتصاد زیرزمینی را شفافیت بخشیده است.
شایان ذکر است که با وجود الزام قانونی پس از اصلاحیه قانون مالیات‌های مستقیم در تیر ماه سال ۱۳۹۴ هنوز هم شهرداری‌ها (باوجود آنکه عدم ورشکستگی خود طی سالهای اخیر را مدیون سازمان مالیاتی هستند) از ارائه اطلاعات و در اختیار گذاشتن بانک اطلاعات مالیاتی خود در بخش املاک و مستغلات به سازمان مالیاتی خودداری می ورزند!
باوجود تمام نارسائی‌های مورد اشاره، باید به ناتوانی و ضعف در بخش‌هایی از سازمان امور مالیاتی خصوصاً در تهران، اعتراف کرد و از این بابت نگارنده به‌عنوان یک مالیاتچی از جانب خود و به نیابت همکاران تهرانی از بخشی از جامعه که بار مالیاتی سایرین را به دوش می‌کشند، عذرخواهی می‌کنم.

محمد شعبانی

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

به یاد کاک رحیم ذبیحی

هژیر الله‌مرادی انگار همین دیروز بود به دفتر روژان آمد، مانند همیشه با چهره‌ای خندان و چند ایده جدید که انجام هرکدام می‌توانست چراغی روشن فراروی نسل آینده باشد، کاک رحیم تنها یک کارگردان و فیلمساز عادی نبود. او غم مردم داشت و پشت هرکدام از آثارش می‌توان انبوهی از رنج و مرارت را دید. خود می‌گوید: غمی انسانی از من یک فیلمساز ساخت. در باره روژان نیز گفت: همان نشریه‌ای است که سالها انتظار بودنش را داشتیم. مرگ حق است اما افسوس که برای رحیم ذبیحی زود بود و طرحهایش ناتمام ماند. از تهیه فیلمی بنام «روزی، روزگاری شهرمان بانه» حرف می‌زد که نگاهی به وقایع تلخ روزهای جنگ و بمباران شهر داشت، وقایعی که بخشی از تاریخ فرهنگ پایداری کردستان را می‌توانست ثبت کند، فراخوان طرح را ما در روژان هم منتشر کردیم اما حیف که دست اجل مهلت نداد و خیلی زود روح بلندش به آسمان پرکشید و همه ما را در غم فقدان خود سوگوار کرد، روحش شاد و یادش گرامی.