رفتن به بالا

روزنامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • یکشنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۷
 • الأحد ۱۰ صفر ۱۴۴۰
 • 2018 Sunday 21 October

 • روزنامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • پنجشنبه ۱۵ شهریور ۱۳۹۷ - ۱۲:۲۸
 • کد خبر : 4346
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : سعی کرده‌ام زبان دل مردم باشم
کنفرانس خبری سعدالله نصیری:

سعی کرده‌ام زبان دل مردم باشم

روژان: سعدالله نصیری هنرمند سرشناس عرصه موسیقی فولکلور شامگاه روز دوشنبه در نشستی خبری با اصحاب رسانه و خبرنگاران در دفتر نشریه آگرین‌روژ دیدگاه‌های خود در باره موسیقی را بیان کرد. نصیری در ارتباط با اجرای کنسرت خود، با بیان اینکه هدف او از برگزاری این کنسرت با عنوان کنسرت سید علی مردان و حسن […]

روژان: سعدالله نصیری هنرمند سرشناس عرصه موسیقی فولکلور شامگاه روز دوشنبه در نشستی خبری با اصحاب رسانه و خبرنگاران در دفتر نشریه آگرین‌روژ دیدگاه‌های خود در باره موسیقی را بیان کرد.
نصیری در ارتباط با اجرای کنسرت خود، با بیان اینکه هدف او از برگزاری این کنسرت با عنوان کنسرت سید علی مردان و حسن زیرک احیای سبک بزرگان موسیقی اصیل کردی است گفت: من می‌خواهم با این کنسرت یک فلاش‌بک را برای هنر و اصالت این دو شخصیت نامی و بزرگ عرصه موسیقی کردی خصوصا برای قشر جوان بزنم.
وی افزود: این اجرا در عمارت خسروآباد برگزار می‌شود تا مهمانانی که از شهرهای دیگر به این استان می‌آیند علاوه بر آشنایی با شخصیت‌های دو هنرمند و موسیقیدان بزرگ با آثار تاریخی فاخر و ارزشمند در شهر سنندج نیز بیشتر آشنا شوند؛ زیرا این کار از چند زاویه ازجمله معرفی جاذبه‌های گردشگری نیز قطعا تاثیرات مثبتی خواهد داشت.
سعدالله نصیری گفت: در واقع شغل و پیشه اصلی من، عطاری و دارویی است اما خواص گل وگیاه و طبیعت و تاثیر آن بر روح و افکار همه ما انسانها اجتناب‌ناپذیر است؛ از این رو بنده هم کم کم متاثر از این فضا به طرف ساز و آواز محلی و سنتی که ریشه در اصالت و فرهنگ زادگاهم دمانده است گرایش پیدا کردم و معتقدم دنیای مو سیقی اصیل کردی نیز، همچون طبیبی بزرگ، و عطاری خوشبو عطر متنوعی دارد و سرشار از معرفت است.
این هنرمند نام آشنا در ادامه سخنان خود خاطر نشان کرد: من به عنوان یک خواننده به سهم خود، در تمامی مشکلات جامعه و کشورم با مردم دیارم همپا و همسو بود‌ام و همیشه در کارهایم از مشکلات و دغدغه‌های پیرامون و اقشار جامعه استفاده کرده ام.
وی نسبت به برخی اشعار و ترانه‌های خوانندگان امروز انتقاد کرد وگفت: شعر و آهنگ اکثر خوانندگان امروز ما بسیار کم عمق و ضعیف است و فقط در زمان اجرا، آن هم برای دقایقی کوتاه کلمات آن در ذهن مخاطب جای می‌گیرد و در واقع حالتی هیجان‌زدگی و لحظه‌ای برای مخاطب دارد؛ اما، موسیقی فولکلور کردی و علی‌لخصوص شعرها و آوازهای مرحوم علی مردان و حسن زیرک با اشعاری برگرفته از ریشه، قدمت، تفکر و میراث ماندگار تاریخ کردها عجین است که بعد از گذشت سالیان سال هنوز، کلمات اشعار و آهنگهای آنان و تمام خوانندگان اصیل هنوز هم در ذهن مخاطبان محفوظ است و حتی برای سایر اقوام و فرهنگ‌های خارجی هم، گیرایی و جذابیت خاصی دارد.
وی با اشاره به کم‌کاری اصحاب رسانه در بحث شاناساندن شخصیت و هنر حسن زیرک و علی مردان یا سید علی اصغر کردستانی خاطر نشان کرد: هرچند گستره‌ی موسیقی و هنر وسیع است که حتی سیاست و مرزها هم نمی‌توانند مانع رشد و توسعه آن شوند اما اصحاب رسانه و مطبوعات ما هم نتوانسته‌اند از این ظرفیت بزرگ برای شناساندن زیبایی‌های فرهنگ و هنر کردستان استفاده کنند. تاریخ زندگی این هنرمندان اگر مستندسازی شود و یا بصورت مکتوب درآید می‌تواند منشا خدمات بزرگی به زبان و فرهنگ کردستان باشد.
سعدالله نصیری گفت: هرچند تقلید در موسیقی غیر قابل انکار است اما نباید از ابداع شیوه‌های جدید غافل باشیم؛ متاسفانه اغلب کارهای جدید خوانندگان امروزی نوعی تقلید از گذشته است بدون اینکه به محتوی و پیام و ساختار و یا نیاز جامعه توجه شود. من سعی کرده‌ام برخلاف اکثر خوانندهای امروزی، از هیچ هنرمندی تقلید نکنم و تمام اشعار و سرودهایم خلق شده اثر هنری خودم باشد.

سودابه حسینی

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

نگاهی به سوانح دلخراش جاده‌ای در راه‌های استان کردستان

گوش‌هایی که نمی‌شنوند و چشم‌هایی که نمی‌بینند

بامداد سەشنبه ۲۰ تیر درحالیکه غالب مردم براساس نظم و گردش شبانەروز در بستر خواب بودند جمعیتی از شهر سنندج، به اقتضای نیاز و کار ضروری عزم سفر کردند تا در این گردش روزگار به نیازهای خود پاسخ دهند اما انگار مقدر چنین بود که به مقصد نرسند و در همان ابتدای سفر راهی دیار باقی شوند. حادثه دلخراشی که به سبب ارتباطات پیشرفته و شبکەهای اجتماعی خواب را در همان نیمەهای شب از چشم هموطنان ربود و به خبر اول خبرگزاری‌های ایران تبدیل شد، به گونەای که سه روز عزای عمومی اعلام شد و مقامات کشور از رئیس جمهور و رئیس مجلس گرفته تا بسیاری از وزرا و شخصیت‌های مطرح کشور با صدور پیامهایی به ابراز همدردی با مردم داغدار کردستان پرداختند و  روز پنجشنبه نیز خبر آن در صفحه اول همه روزنامەهای سراسری قرار گرفت. مرگ دست کم ۱۱ نفر که به سبب نوع حادثه قلب بسیاری‌ها را جریحەدار کرد. نکته حائز اهمیت در این رویداد تلخ ایجاد موجی از حزن و اندوه در عرصه استانی و ملی بود که اگر نبود این ابراز همدردی‌ها شاید تالم ناشی از آن برای  خانواده‌های داغدار قابل تحمل نبود. اما پیرامون این سانحه نکاتی قابل تامل است که بیان آن ضروری به نظر می‌رسد: ۱- تلنگری بود به مسوولان که هشدار رسانه‌ها و کارشناسان را جدی بگیرند. نقطه وقوع حادثه به عنوان مکانی حادثه خیز بارها مورد نقد قرار گرفته بود اما دریغ از یک پاسخ منطقی! ۲- بارها گفتیم و بار دیگر تکرار می‌کنیم، مردم کمبودها و ناملایمات را تحمل می‌کنند اما بی‌توجهی، اهمال، فخرفروشی و بی‌عدالتی ازسوی مسئولان را تحمل نمی‌کنند. شکی نداریم که با هزینه چندبرابرهم که شده این مسیر تحت فشار افکارعمومی در کوتاه‌ترین زمان اصلاح خواهد شد، همچنانکه قطعه‌ای از مسیر راه سنندج- حسین آباد، در سال 1382 پیش پس از واژگونی تانکر حامل مواد شیمیایی MTBE و سرازیر شدن مواد آن به داخل آب سد قشلاق بلافاصله اصلاح شد، آیا بهتر نیست قبل از وقوع حوادث تلخ و تحمیل هزینه‌های بسیار گوشها را بروی انتقادات بگشایند و اینقدر بیخیال نباشند. حتما باید جان چند نفر گرفته شود تا معبری حادثه خیز اصلاح شود؟ 3- بارها از تردد تانکر‌های نفتکش در جاده‌های کردستان به عنوان ارابەهای مرگ و کابوس نام برده شده است و سال‌هاست واژگونی تانکر‌ها که نفت و مشتقات نفتی عراق را از طریق جاده‌های باریک و ناامن کردستان به ویژه مریوان و سنندج به ایران می‌آورند یا محصولات نفتی فراوری شده مانند بنزین و گازوئیل را به آن کشور منتقل می‌کنند، همچون کابوسی مردم و محیط زیست منطقه کردستان را تهدید می‌کند. گفته می‌شود در سوآپ نفتی ایران و عراق روزانه ۳۰ تا ۶۰ هزار بشکه نفت خام از طریق مرز به پالایشگاه‌های کرمانشاه، شازند، تهران و تبریز انتقال داده می‌شود و ایران معادل آن را در بنادر صادراتی جنوب تحویل مشتریان عراق می‌دهد. آمار تردد روزانه از ۶۰ تا ۴۰۰ کامیون در محور مریوان – سنندج که یکی از باریک‌ترین و ...