رفتن به بالا

روزنامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • شنبه ۲۹ دی ۱۳۹۷
 • السبت ۱۲ جماد أول ۱۴۴۰
 • 2019 Saturday 19 January

 • روزنامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • پنجشنبه ۱۵ شهریور ۱۳۹۷ - ۱۲:۳۲
 • کد خبر : 4349
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : پرونده جشنواره سیزدهم تئاتر خیابانی مریوان بسته شد
پس از چهار روز پر جنب و جوش و نمایش هنر تئاتر در خیابان‌های مریوان؛

پرونده جشنواره سیزدهم تئاتر خیابانی مریوان بسته شد

پس از چهار روز جنب و جوش و نمایش هنر تئاتر در خیابان‌های مریوان دفتر جشنواره سیزدهم بسته شد و نفرات و گروه‌های برتر معرفی شدند. در سیزدهمین جشنواره بین‌المللی تئاتر خیابانی مریوان ۳۹ گروه نمایشی ۱۲۵ نمایش را در هفت بخش مسابقه، آئینی نستی، بین‌المللی، کودک و نوجوان، مرور، جنبی و بخش ویژه اجرا […]

پس از چهار روز جنب و جوش و نمایش هنر تئاتر در خیابان‌های مریوان دفتر جشنواره سیزدهم بسته شد و نفرات و گروه‌های برتر معرفی شدند.
در سیزدهمین جشنواره بین‌المللی تئاتر خیابانی مریوان ۳۹ گروه نمایشی ۱۲۵ نمایش را در هفت بخش مسابقه، آئینی نستی، بین‌المللی، کودک و نوجوان، مرور، جنبی و بخش ویژه اجرا کردند.
شش گروه در بخش بین‌الملل از کشورهای فرانسه، اسپانیا، ارمنستان، آذربایجان و عراق نیز در این دوره از جشنواره به اجرای نمایش پرداختند.
مریوان به سبب این رویداد فرهنگی این روزها در کانون توجه رسانه‌های داخلی و حتی منطقه‌ای و جهانی قرار دارد و هنرمندان کشورمان در گفت‌وگو با خبرنگاران به بیان زیبایی‌های استان کردستان بخصوص میهمان‌نوازی مردم خون‌گرم مریوان پرداختند.
جلال قلعه‌شاخانی، مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کردستان در آیین پایانی جشنواره با بیان اینکه پس از اعلام فراخوان سیزدهمین جشنواره بین المللی تئاتر خیابانی مریوان ۵۲۷ طرح و ایده به دبیرخانه ارسال شد که در دو مرحله بازبینی ۸۷ اثر در بخش مسابقه و ۱۵ طرح نیز در بخش آئینی سنتی انتخاب شدند، گفت: پس از بازبینی آثار رسیده ۲۰ اثر در بخش آزاد، ۴ اثر در بخش آئینی سنتی و ۴ اثر نیز در بخش کودک و نوجوان پذیرفته شدند.
معاون سیاسی امنیتی استانداری کردستان هم در این مراسم با بیان اینکه کردستانی‌ها به ویژه مرزداران مریوانی در طول هشت سال دفاع مقدس ثابت کردند که کشور و ملت ایران را دوست دارند و همواره در روزهای سخت در کنار نظام بودند گفت: هنرمندان و مهمانانی که در سیزدهمین جشنواره بین‌المللی تئاتر خیابانی شرکت کردند سفیرانی هستند که باید مریوان و کردستان را به کشور معرفی کنند.
معاون حقوقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز با تقدیر از برگزار کنندگان سیزدهمین جشنواره تئاتر خیابانی مریوان گفت: برگزاری این جشنواره در مریوان موجب زنده شدن هنر تئاتر در کشور شده است.
سیدهادی حسینی با بیان اینکه هنر تئاتر ابزاری برای نشان دادن صلح دوستی، فرهنگ دوستی و اجتماعی بودن ایرانیان است، گفت: جشنواره‌هایی همچون تئاتر خیابانی مریوان و حضور گروه‌های تئاتر ایرانی در جشنواره‌های فرا مرزی و خارجی به ترویج این فرهنگ کمک می‌کند.
وی با اشاره به برگزاری سالانه این جشنواره در مریوان افزود: این هنر مردم مریوان است که بزرگان تئاتر کشور را به این شهر می کشاند.
مدیرکل هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز گفت: با ایجاد ردیف اعتبار ملی برای جشنواره تئاتر خیابانی مریوان این رویداد در آینده دچار تحولات اساسی خواهد شد.
شهرام کرمی در گفت‌وگو با خبرنگار روژان تئاتر خیابانی مریوان را ازجمله هشت رویداد فرهنگی اثرگذار در حوزه تئاتر کشور دانست و تاکید کرد: قطعا رویکرد ما حمایت از این جشنواره است، ادامه داد: چون معتقدیم جشنواره تئاتر خیابانی مریوان برای مردم برگزار می‌شود بنابراین با تمام بضاعت خود از این رویداد حمایت می‌کنیم.
وی یادآورشد: تعدادی از جشنواره‌های اصلی مثل فجر که به عنوان اصلی‌ترین رویداد تئاتر کشور محسوب می‌شود، همواره جزو اولویت‌های نخست ما هستند و پشتیبانی از برخی دیگراز جشنواره‌ها هم اولویت‌های دوم و سوم ما هستند.
مدیرکل هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی کردستان بیان کرد: چند سالی است که احساس می‌شود این جشنواره نیاز به تحول دارد و باید روزهای برگزاری آن افزایش یابد تا بتواند فراگیر شود.
وی تعداد مهمان‌های سیزدهمین دوره جشنواره تئاتر خیابانی مریوان را ۵۳۰ نفر ذکر وعنوان کرد: هم اکنون ظرفیت تمام هتل‌های این شهر تکمیل شده و اگر بخواهیم این جشنواره متحول شود باید زمینه حضور هزار نفر هنرمند را فراهم کنیم تا بتوانیم شاهد جذب بالغ بر سه هزار نفر مهمان و گردشگر باشیم.
فرماندار مریوان هم گفت: اقتدار نمایش گروهی در جشنواره تئاتر مریوان نشان داده می شود.
محمد شفیعی گفت: در طول چهار روز از این دوره جشنواره بیش از ۵۰۰ هنرمند از اقصی نقاط ایران و پنج کشور خارجی هنر خود را در مریوان به نمایش گذاشتند.
وی با اشاره به اینکه مریوان همیشه در صحنه‌های مختلف درخشیده است، عنوان کرد: در حوزه تئاتر هم مردم مریوان توانستند استعداد و توانایی خود را هم به عنوان هنرمند و هم مخاطب بخوبی نشان دهند.
وی با بیان اینکه در جشنواره تئاتر خیابانی مریوان اقتدار نمایش گروهی بخوبی نشان داده می شود، اظهارداشت: امروزه مریوان با دریاچه رزیوار قطب و نگین غرب کشور و تئاتر خیابانی شناخته شده است.
فرماندار شهرستان مریوان اضافه کرد: فرهنگ و هنر والای مردم این منطقه و ترانزیت کالا به واسطه مرزی بودن، موجی مثبت در عرصه اقتصاد را با حضور سرمایه گذاران ایجاد کرده است.
شفیعی اظهارداشت: امنیت پایداری در مریوان ایجاد شده و سرمایه‌گذاران با خیال راحت می‌توانند در آن سرمایه‌‌گذاری‌کنند.
قطب‌الدین صادقی هم در ادامه به نمایندگی از هیات داوران این دوره از جشنواره، اظهار کرد: جوهر هنر تئاتر، نقد است و باید مسایل و مشکلات روز جامعه را منتقل کند.
وی ادامه داد: درون مایه تئاتر آمیخته با طنز و شادی است، چون مردم ما به شادی نیاز دارند.
داور جشنواره تئاتر خیابانی مریوان در ادامه از کمبود بودجه اختصاص یافته به اینگونه جشنواره‌ها انتقاد کرد و گفت: این نوع کارها اعتبار خاصی می‌طلبد که باید اختصاص یابد.

نفرات و گروه‌های برتر
بخش آیینی سنتی
در بخش موسیقی نمایش‌های آیینی سنتی با رای هیئت داوران از آهنگساز
نمایش شاختا بابا از آذربایجان تقدیر و مهدی محمد نژاد و نوید لاهیجی آهنگ ساز ونوازنده نمایش دعای افتاب از لاهیجان به عنوان اثر برگزیده تجلیل شد.
با رای هیئت داوران از طرح فضای سیمین بختیار غفاری طراح فضای نمایش دعای افتاب از لاهیجان تقدیر و طراح فضای نمایش داول کشی از کرمانشاه برگزیده این دوره از جشنواره شد.
در بخش تحقیق و پژوهش نمایش های آیینی سنتی هم با رای هیئت داوران
پژوهشگر نمایش داول کشی از کرمانشاه برگزیده شد.
در بخش کارگردانی نمایش های آیینی سنتی هیئت داوران ازعلی صادق حسنی کارگردان نمایش دعای افتاب تقدیر و
مرتضی اسدی مرام کارگردان نمایش دال کشی از کرمانشاه به عنوان اثر برگزیده تجلیل شد.
در بخش آزاد پوستر و بروشور
هومن رحیمی از رشت رتبه اول طراح پوستر و برشور نمایش دروازه های جهنم ، سامان رستمی پور از قروه
رتبه دوم طراح پوستر نمایش درباره توپ و رتبه سوم طراح پوستر و برشور نمایش بیگانگی از آمل به خود اختصاص دادند.
بخش موسیقی
آهنگساز نمایش بیگانگی از آمل تقدیر شد ورتبه نخست این بخش را احمد الفتی آهنگساز ونوازنده نمایش اگر در بند درمانی از آستان اشرفیه، رتبه دوم فرید امام جمعه آهنگساز ونوازنده نمایش تیک تاک از بوکان و رتبه سوم مهرداد موسویان آهنگساز نمایش زلزله از کرمانشاه کسب کردند.
طراحی لباس
رتبه نخست طراحان لباس نمایش مربع، دایره، مستطیل ئه ژین عبدالله زاده و افشین خدری از سنندج، رتبه دوم ساریه امینی از بوکان طراح لباس نمایش تیک تاک و رتبه سوم طراح لباس نمایش یخچال سعید خیراللهی از ایلام به خود اختصاص دادند.
طراحی فضا
هیئت داروران از طرح نمایش درباره توپ از قروه تقدیر کرد.
رتبه اول این بخش طراح فضای نمایش چمدان مختار محمدی از مریوان، رتبه دوم طراح نمایش صعود به ارتفاعات مهدی حبیبی و رتبه سوم دایره،مربع، مستطیل ئه ژین عبدالله زاده و افشین خدری از سنندج کسب کردند.
بازیگران کودک و خردسال
السا کلهر بازیگر نمایش خون از الوند، بیتا شهبازیان درباره توپ از قروه ،الین محمدی بازیگر نمایش چمدان از مریوان و آرتین امجدی برای بازی در نمایش مستطیل، مربع، دایره از سنندج تجلیل شدند.
بازیگری بانوان
رتبه اول بازیگری زن را نازیلا امینی برای نمایش تیک تاک از بوکان، رتبه دوم نرگس خاک کار برای بازی در نمایش صعود به ارتفاعات بالا از تهران و دو برگزیده رتبه سوم هم مرجان قاسمی برای نمایش یخچال از ایلام و مرجان اقا نوری برای نمایش سال به سال کسب کردند.
تمام بازیگران گروه نمایش های بیگانگی و نمایش مستطیل، مربع، دایره تقدیر شدند.
هیئت داوران جایزه ویژه خود را در بخش بازیگری مردان را به بازیگر نمایش چمدان مختار محمدی از مریوان اهدا کردند.
بازیگران مرد
رتبه اول بازیگر نمایش های صعود به ارتفاعات و چهار دیواری اختیاری مصطفی کولیوندی ،رتبه دوم به طور جداگانه به هاوری رضایی بازیگر نمایش تیک تاک از بوکان،احمد جعفری تیک تاک از دهلران و رتبه سوم هم به طور جداگانه مالک آبسالان بازیگر نمایش چهار دیواری اختیاری از دهلران، سیوان فتاحی بازیگر نمایش سال به سال از مریوان به خود اختصاص دادند.
طرح وایده
با رای هیئت داوران رتبه اول را موسی هدایتی فرد طراح نمایش درباره یک توپ از قروه، رتبه دوم هم دو نفر برگزیده دارد شامل افشین خدری برای نمایش دایره، مربع، مستطیل از سنندج و چمدان مختار محمدی از مریوان و رتبه سوم هم دوبرگزیده داشت نرگس خاک کار طراح نمایش صعود به ارتفاعات از تهران وسوران حسینی طراح نمایش سال به سال از مریوان.
کارگردانی
از کارگردان نمایش صعود به ارتفاعات بالا نرگس خاک کار تقدیر شد.
رتبه اول افشین خدری کارگردان نمایش مستطیل، دایره،مربع از سنندج، رتبه دوم دو برگزیده نمایش بیگانگی غنچه شکوهیان از آمل،یخچال سعید خیراللهی از دهلران و رتبه سوم هیین داوران دو برگزیده دارد به طور جداگانه سوران حسینی از مریولن و تیک تاک نازیلا امینی از بوکان داشت‌

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

به یاد کاک رحیم ذبیحی

هژیر الله‌مرادی انگار همین دیروز بود به دفتر روژان آمد، مانند همیشه با چهره‌ای خندان و چند ایده جدید که انجام هرکدام می‌توانست چراغی روشن فراروی نسل آینده باشد، کاک رحیم تنها یک کارگردان و فیلمساز عادی نبود. او غم مردم داشت و پشت هرکدام از آثارش می‌توان انبوهی از رنج و مرارت را دید. خود می‌گوید: غمی انسانی از من یک فیلمساز ساخت. در باره روژان نیز گفت: همان نشریه‌ای است که سالها انتظار بودنش را داشتیم. مرگ حق است اما افسوس که برای رحیم ذبیحی زود بود و طرحهایش ناتمام ماند. از تهیه فیلمی بنام «روزی، روزگاری شهرمان بانه» حرف می‌زد که نگاهی به وقایع تلخ روزهای جنگ و بمباران شهر داشت، وقایعی که بخشی از تاریخ فرهنگ پایداری کردستان را می‌توانست ثبت کند، فراخوان طرح را ما در روژان هم منتشر کردیم اما حیف که دست اجل مهلت نداد و خیلی زود روح بلندش به آسمان پرکشید و همه ما را در غم فقدان خود سوگوار کرد، روحش شاد و یادش گرامی.