رفتن به بالا

روزنامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • شنبه ۲۹ دی ۱۳۹۷
 • السبت ۱۲ جماد أول ۱۴۴۰
 • 2019 Saturday 19 January

 • روزنامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • پنجشنبه ۱۵ شهریور ۱۳۹۷ - ۱۲:۴۲
 • کد خبر : 4352
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : وزارت نیرو به وعده خود عمل کند
کردستان در تولید گندم رکورد زد؛

وزارت نیرو به وعده خود عمل کند

با پایان یافتن فصل برداشت گندم در کردستان میزان خرید گندم از کشاورزان استان از مرز یک میلیون تن گذشت و بدینسان رکوردی بی‌سابقه در کردستان شکسته شد. استان ما بعد از خوزستان امسال رتبه دوم تولید گندم را در کشور به خود اختصاص داد. به همین مناسبت روز سه‌شنبه مراسمی از سوی سازمان جهاد […]

با پایان یافتن فصل برداشت گندم در کردستان میزان خرید گندم از کشاورزان استان از مرز یک میلیون تن گذشت و بدینسان رکوردی بی‌سابقه در کردستان شکسته شد. استان ما بعد از خوزستان امسال رتبه دوم تولید گندم را در کشور به خود اختصاص داد.
به همین مناسبت روز سه‌شنبه مراسمی از سوی سازمان جهاد کشاورزی در دهگلان برگزار شد و به شکرانه افزایش تولید، کشاورزان و تولیدکنندگان به جشن و شادی پرداختند.
در این مراسم استاندار کردستان با اشاره به اینکه کردستان رتبه دوم کشوری را در تولید گندم، به دست آورده است گفت: ظرفیت کردستان بسیار بیشتر از تولید یک میلیون تن گندم است.
بهمن مرادنیا افزود: کردستان توانست با تولید یک میلیون و ۱۵۰ هزار تن گندم، رتبه دوم کشوری را بعد از خوزستان به خود اختصاص دهد.
آنچه که این رتبه را حائز اهمیت می‌کند این است که اکثر زمین‌های زراعی در کردستان زیر کشت دیم هستند و تنها حدود ۱۰ درصد از آنها آبی هستند؛ موضوعی که استاندار کردستان نیز به آن اشاره کرد و گفت: با وجود نبود آب برای آبیاری و صرفا به خاطر وجود منابع خوب همچون زمین‌های حاصلخیز که در استان وجود دارد و صرفاً با کشت دیم، توانستیم رتبه دوم کشور را در تولید گندم به خود اختصاص دهیم .
وی در ادامه اظهار داشت: کردستان اگر منابع آبی اش را در اختیار داشته باشد می تواند تولید ۲.۵ میلیون تن محصولات باغی را به ۵ میلیون تن برساند، اینها بر اساس محاسبات علمی است و نه بر اساس شعار.
استاندار کردستان با اشاره به پیگیری‌های صورت گرفته در زمینه تخصیص آب استان تصریح کرد: از روز اول، تلاش کرده‌ام تا بتوانیم تخصیص آب کردستان را در حد نیاز و میانگین کشوری بگیریم و قطعا این تفاق خواهد افتاد.
وی افزود: یقین دارم با نظر مثبت دولت در سطح کلان و با پیگیری های مجدانه که ما داریم، این فاصله را که شاید به خاطر کوتاهی های در گذشته ایجاد شده است، جبران کنیم.
مرادنیا خطاب به کشاورزان اظهار داشت: توقع من این است که سخت کوش تر از گذشته تلاش کنید و در کنار هم باشیم تا بتوانیم تولید کردستان را بیش از الان افزایش دهیم.
وی کردستان را شایسته دستیابی به برترین رتبه در کشور دانست و گفت: کردستان با وجود مهیا بودن همه چیز در بخش کشاورزی، شایسته رسیدن به برترین رتبه ها در کشور است.
به گفته “خالد جعفری” کردستان به لحاظ وضعیت اراضی کشاورزی و اقلیم و میزان بارندگی و روان آب یکی از استان‌های مطرح در کشور است؛ اما به دلیل عدم استفاده از ظرفیتهای موجود ازجمله سهم اندک بخش کشاورزی از منابع سرشار آبی از توانمندی‌های آن برای تولید فراورده‌های استراتژیک کشاورزی ازجمله گندم استفاده کند.
افزایش حق‌آبه کردستان این روزها از مطالبات جدی مسوولان و نمایندگان مجلس است؛ امری که در کمیسیون کشاورزی مجلس نیز بارها مطرح شده و به موجب تصمیمات متخذه قرار است به زودی محقق شود.
به اعتقاد رییس سازمان جهاد کشاورزی استان کردستان وجود یک میلیون و ۲۰۰ هزار هکتار اراضی کشاورزی در کنار ۵ میلیارد مکعب روان آب، و داشتن تنها۱۳۰ هزار هکتار اراضی آبی، حکایت از وجود فاصله زیاد با استانداردها دارد.
جعفری بیشترین تولید را مریوط به سال های ۹۴-۹۵ دانست که ۹۵۰ هزار تن گندم تولید و ۸۴۰ هزار تن خریداری شد که البته امسال این میزان به یک میلیون و ۱۷ هزار تن خرید گندم رسیده است.
کشاورز دلی به وسعت آسمان دارد چرا که نتیجه رنج خود را بی آنکه چشم به گرانتر شدن آن بدوزد با دستانی گشاده و به رسم عاریت به دولت می دهد تا خدایی ناکرده رزق مردم سخت نشود.
“جعفری” خبر از پرداخت ۶۴۰ میلیارد تومان پول خرید گندم، به عنوان ۵۰ درصد اول وجه گندم می دهد.
رییس سازمان جهاد کشاورزی استان کردستان اما تاکید بر کنترل افت و ریزش دارد چرا که به گفته وی صرفه جویی در فقط یک درصد در افت و ریزش، برگشت ۱۵ میلیارد تومانی برای کشاورزان را در پی دارد.
درخواست برای افزایش سهم استان کردستان از منابع آبی
معاون وزیر جهاد کشاورزی در امور زراعت با تاکید بر اینکه بزرگترین مشکل کشور موضوع آب است، گفت: نسبت به منابع آبی کردستان بی توجهی شده است از درخواست مردم کردستان برای تخصیص حقابه حمایت می کنیم و و آن را درست می دانیم.
معاون وزیر جهاد کشاورزی در امور زراعت در مراسم “جشن خرمانان”، با اشاره به اینکه برنامه رسیدن به خودکفایی گندم، کماکان باید مستمر بماند از تهیه نسخه برای استان کردستان نام برد و به تشریح بخش های مختلف این نسخه پرداخت و گفت: اصل نسخه بر مبنای تقویت خاک، احیای خاک و افزایش حاصلخیزی خاک است.
عباس کشاورز نسخه دوم را عدم شخم زدن و دیسک عمیق عنوان کرد و گفت: سازنده های ماشین های کشاورزی یا باید آماده باشند کارنده های هوشمندی را بسازند که بتواند تا ۲۰ سانت خاک را نرم کند که اگر نتوانند یا باید این تکنولوژی را وارد کنیم.
معاون وزیر جهاد کشاورزی در امور زراعت با اظهار نارضایتی از سازنده های کشت مستقیم گفت: من به خود سازنده ها هم گفته ام که از سازنده های ماشین کشت مستقیم فعلی کشور رضایت ندارم بنابراین باید نهضت ارتقای این تکنولوژی را به نفع کشاورزان حمایت کنیم.
وی اما نسخه سوم را رعایت عمق کاشت و کشت در پاییز و فراموش کردن کشت در فصل بهار عنوان کرد. به گفته “کشاورز” نسخه آخر این است که هیچ آیشی نباید بگذاریم.
وی از اعتراض مدنی و درخواست حق‌آبه کردستان دفاع کرد و گفت: در استان شما به این موضوع بی‌توجهی شده و از دید تصمیماتی که برای استفاده از منابع آبی که در این استان تولید می شود برای موارد دیگر گرفته شده، بی توجهی نسبت به حقابه آب این استان بوده است.

دستوی که وزیر داد اما کسی توجه نکرد
اواخر اردیبهشت ماه امسال بود که مدیریت ارشد استان به اتفاق هر شش نماینده کردستان در مجلس شورای اسلامی به وزارت نیرو رفتند تا اهمیت توزیع عادلانه آب برای کشاورزان کردستانی را به گوش مسوولان وزارت نیرو برسانند و در یک جلسه دوساعته که معاونین وزیر و رییس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان نیز حضور داشتند، آنچه در باره منابع آبی، ضرورت‌ها و بایدها و نبایدهاست گفته شد و در نهایت وزیر به معاونین خود دستور داد تا اواسط مردادماه امسال تکلیف تخصیص، مدیریت و میزان آب سدهای کردستان مشخص شود و آنچه که حق کشاورزان استان از منابع آبی است به آنها اختصاص یابد.
متعاقب این جلسه علیمحمد مرادی عضو کمیسیون کشاورزی مجلس و نماینده مردم شهرستانهای قروه و دهگلان در گفت‌وگو با خبر نگار روژان با اشاره به اینکه درخواست ما از وزارت نیرو رساندن کردستان به میانگین کشوری در استفاده از حق آبه کشاورزی است از اعزام هیاتی برای بررسی موضوع به استان کردستان خبر داد و گفت: نتیجه بررسی‌ها باید منجر به افزایش سهم کشاورزان کردستان از منابع آبی شود.
اینک وقت آن رسیده است که سوال شود آیا این هیات به کردستان آمد یا نه و آیا دستور وزیر به معاونینش برای بررسی‌ها به کجا انجامیده است.
در سال جاری بارندگی‌های کردستان کشاورزان را خوشحال کرده است و حجم این بارندگی‌ها به اندازه‌ای بوده است که مدیر عامل شرکت آب منطقه‌ای کردستان در خبری اعلام کرد: “ در حال حاضر ۲ میلیارد و ۱۸ میلیون مترمکعب آب در دریاچه پشت سدهای ۱۲ گانه این استان ذخیره سازی شده و هم اکنون ظرفیت مخازن آب برخی سدهای کردستان تکمیل و در حال سرریز شدن است.”
سهم این استان از این مقدار منابع آبی تنها ۱.۲ میلیارد مترمکعب در سال است که از این مقدار، ۱۲۱ میلیون مترمکعب برای مصارف شرب، ۱۰ میلیون مترمکعب برای مصارف صنعتی و یک میلیارد و ۸۲ میلیون مترمکعب مصارف کشاورزی و صنایع وابسته به کشاورزی است.
کشاورزان به ویژه گندم‌کاران سخت کوش استان کردستان نشان دادند که با پشتکار خود علیرغم همه تنگناها، خشکسالی‌ها و سهم اندک آنان از حقابه کشاورزی می‌توانند در اقتصاد ملی نقش و جایگاه تعیین‌کننده‌ای داشته باشند. از اینرو اگر سهم واقعی آنان از منابع آبی تحقق یابد بدون شک شاهد رونقی مضاعف در عرصه کشاورزی خواهیم بود.
شکستن این رکورد بار دیگر نمایندگان مجلس و مسوولان را به تلاشی درخور برای افزایش سهم کردستان از منابع آبی وامی‌دارد.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

به یاد کاک رحیم ذبیحی

هژیر الله‌مرادی انگار همین دیروز بود به دفتر روژان آمد، مانند همیشه با چهره‌ای خندان و چند ایده جدید که انجام هرکدام می‌توانست چراغی روشن فراروی نسل آینده باشد، کاک رحیم تنها یک کارگردان و فیلمساز عادی نبود. او غم مردم داشت و پشت هرکدام از آثارش می‌توان انبوهی از رنج و مرارت را دید. خود می‌گوید: غمی انسانی از من یک فیلمساز ساخت. در باره روژان نیز گفت: همان نشریه‌ای است که سالها انتظار بودنش را داشتیم. مرگ حق است اما افسوس که برای رحیم ذبیحی زود بود و طرحهایش ناتمام ماند. از تهیه فیلمی بنام «روزی، روزگاری شهرمان بانه» حرف می‌زد که نگاهی به وقایع تلخ روزهای جنگ و بمباران شهر داشت، وقایعی که بخشی از تاریخ فرهنگ پایداری کردستان را می‌توانست ثبت کند، فراخوان طرح را ما در روژان هم منتشر کردیم اما حیف که دست اجل مهلت نداد و خیلی زود روح بلندش به آسمان پرکشید و همه ما را در غم فقدان خود سوگوار کرد، روحش شاد و یادش گرامی.