رفتن به بالا

روزنامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • شنبه ۲۹ دی ۱۳۹۷
 • السبت ۱۲ جماد أول ۱۴۴۰
 • 2019 Saturday 19 January

 • روزنامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • پنجشنبه ۱۵ شهریور ۱۳۹۷ - ۱۲:۵۴
 • کد خبر : 4357
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : پیشنهادی به نمایندگان مجلس

طرح تحقیق و تفحص از آتش‌سوزی جنگل‌های مریوان و سروآباد در دستور کار قرار گیرد حادثه ناگوار جان‌باختن چهار تن از دوستداران محیط زیست و حافظان طبیعت در آتش‌سوزی جنگل‌های روستاهای سلسی و پیله شهرستان مریوان افکار عمومی منطقه را متاثر ساخت که چگونه یک حادثه عمدی یا غیر عمدی که خسارت‌های جبران‌ناپذیری به منابع […]

طرح تحقیق و تفحص از آتش‌سوزی جنگل‌های مریوان و سروآباد در دستور کار قرار گیرد
حادثه ناگوار جان‌باختن چهار تن از دوستداران محیط زیست و حافظان طبیعت در آتش‌سوزی جنگل‌های روستاهای سلسی و پیله شهرستان مریوان افکار عمومی منطقه را متاثر ساخت که چگونه یک حادثه عمدی یا غیر عمدی که خسارت‌های جبران‌ناپذیری به منابع خدادادی رسانده بود به یک تراژدی انسانی تبدیل و وجدان عمومی را جریحه دار کرد.
آتش سوزی جنگل‌ها در سال‌های اخیر و در فصول گرم سال نقل محافل عمومی و خصوصی بوده است و تعدای از انجمن‌های زیست محیطی و در صدر همه انجمن زیست محیطی سبز چیا و دیگر افراد علاقه‌مند و خودجوش و روستانشینان و کارکنان ادارات منابع طبیعی و پیمانکاران طرف قرار داد با آنان، فداکارانه در کنترل آتشی تلاش نموده‌اند که خسارت‌های زیادی به منابع ملی و امانت آیندگان نزد ما وارد می‌ساخت .
نقش نظارتی مجلس شورای اسلامی و مسئولیت دستگاه‌های دولتی و جامعه در این زمینه و ضرورت حفظ و نگهداری از منابع طبیعی سوالات فراوانی در این زمینه به وجود آورده و عدم اقناع افکار عمومی در زمینه علل آتش‌سوزی، جان‌باختن شهیدان حفاظت از محیط زیست، مسئولیت دستگاه‌های ذیربط و امکانات و منابع در اختیار آنان در این موضوع، می‌طلبد که نمایندگان مجلس و به خصوص نماینده شهرستانهای مریوان و سروآباد در مجلس شورای اسلامی با همراه ساختن ۱۵ نفر از نمایندگان، طرح تحقیق و تفحص از آتش‌سوزی جنگل‌های شهرستان‌های مریوان و سروآباد در سال‌های اخیر را در صحن علنی مجلس مطرح و با جلب نظر قاطبه نمایندگان، نظر به اهمیت موضوع و حفظ میراث مشترک ملی به تصویب رسانند و با کنکاش در همه ابعاد موضوع و راهکارهای جلوگیری از این امر موجبات حفظ و نگهداری از منابع بی‌نظیر و تجدیدناشدنی جنگل‌های زاگرس و در ختان بلوط و پوشش گیاهی آن را فراهم‌ نمایند.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

به یاد کاک رحیم ذبیحی

هژیر الله‌مرادی انگار همین دیروز بود به دفتر روژان آمد، مانند همیشه با چهره‌ای خندان و چند ایده جدید که انجام هرکدام می‌توانست چراغی روشن فراروی نسل آینده باشد، کاک رحیم تنها یک کارگردان و فیلمساز عادی نبود. او غم مردم داشت و پشت هرکدام از آثارش می‌توان انبوهی از رنج و مرارت را دید. خود می‌گوید: غمی انسانی از من یک فیلمساز ساخت. در باره روژان نیز گفت: همان نشریه‌ای است که سالها انتظار بودنش را داشتیم. مرگ حق است اما افسوس که برای رحیم ذبیحی زود بود و طرحهایش ناتمام ماند. از تهیه فیلمی بنام «روزی، روزگاری شهرمان بانه» حرف می‌زد که نگاهی به وقایع تلخ روزهای جنگ و بمباران شهر داشت، وقایعی که بخشی از تاریخ فرهنگ پایداری کردستان را می‌توانست ثبت کند، فراخوان طرح را ما در روژان هم منتشر کردیم اما حیف که دست اجل مهلت نداد و خیلی زود روح بلندش به آسمان پرکشید و همه ما را در غم فقدان خود سوگوار کرد، روحش شاد و یادش گرامی.