رفتن به بالا

روزنامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • یکشنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۷
 • الأحد ۱۰ صفر ۱۴۴۰
 • 2018 Sunday 21 October

 • روزنامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • پنجشنبه ۱۵ شهریور ۱۳۹۷ - ۱۲:۵۴
 • کد خبر : 4357
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : پیشنهادی به نمایندگان مجلس

طرح تحقیق و تفحص از آتش‌سوزی جنگل‌های مریوان و سروآباد در دستور کار قرار گیرد حادثه ناگوار جان‌باختن چهار تن از دوستداران محیط زیست و حافظان طبیعت در آتش‌سوزی جنگل‌های روستاهای سلسی و پیله شهرستان مریوان افکار عمومی منطقه را متاثر ساخت که چگونه یک حادثه عمدی یا غیر عمدی که خسارت‌های جبران‌ناپذیری به منابع […]

طرح تحقیق و تفحص از آتش‌سوزی جنگل‌های مریوان و سروآباد در دستور کار قرار گیرد
حادثه ناگوار جان‌باختن چهار تن از دوستداران محیط زیست و حافظان طبیعت در آتش‌سوزی جنگل‌های روستاهای سلسی و پیله شهرستان مریوان افکار عمومی منطقه را متاثر ساخت که چگونه یک حادثه عمدی یا غیر عمدی که خسارت‌های جبران‌ناپذیری به منابع خدادادی رسانده بود به یک تراژدی انسانی تبدیل و وجدان عمومی را جریحه دار کرد.
آتش سوزی جنگل‌ها در سال‌های اخیر و در فصول گرم سال نقل محافل عمومی و خصوصی بوده است و تعدای از انجمن‌های زیست محیطی و در صدر همه انجمن زیست محیطی سبز چیا و دیگر افراد علاقه‌مند و خودجوش و روستانشینان و کارکنان ادارات منابع طبیعی و پیمانکاران طرف قرار داد با آنان، فداکارانه در کنترل آتشی تلاش نموده‌اند که خسارت‌های زیادی به منابع ملی و امانت آیندگان نزد ما وارد می‌ساخت .
نقش نظارتی مجلس شورای اسلامی و مسئولیت دستگاه‌های دولتی و جامعه در این زمینه و ضرورت حفظ و نگهداری از منابع طبیعی سوالات فراوانی در این زمینه به وجود آورده و عدم اقناع افکار عمومی در زمینه علل آتش‌سوزی، جان‌باختن شهیدان حفاظت از محیط زیست، مسئولیت دستگاه‌های ذیربط و امکانات و منابع در اختیار آنان در این موضوع، می‌طلبد که نمایندگان مجلس و به خصوص نماینده شهرستانهای مریوان و سروآباد در مجلس شورای اسلامی با همراه ساختن ۱۵ نفر از نمایندگان، طرح تحقیق و تفحص از آتش‌سوزی جنگل‌های شهرستان‌های مریوان و سروآباد در سال‌های اخیر را در صحن علنی مجلس مطرح و با جلب نظر قاطبه نمایندگان، نظر به اهمیت موضوع و حفظ میراث مشترک ملی به تصویب رسانند و با کنکاش در همه ابعاد موضوع و راهکارهای جلوگیری از این امر موجبات حفظ و نگهداری از منابع بی‌نظیر و تجدیدناشدنی جنگل‌های زاگرس و در ختان بلوط و پوشش گیاهی آن را فراهم‌ نمایند.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

نگاهی به سوانح دلخراش جاده‌ای در راه‌های استان کردستان

گوش‌هایی که نمی‌شنوند و چشم‌هایی که نمی‌بینند

بامداد سەشنبه ۲۰ تیر درحالیکه غالب مردم براساس نظم و گردش شبانەروز در بستر خواب بودند جمعیتی از شهر سنندج، به اقتضای نیاز و کار ضروری عزم سفر کردند تا در این گردش روزگار به نیازهای خود پاسخ دهند اما انگار مقدر چنین بود که به مقصد نرسند و در همان ابتدای سفر راهی دیار باقی شوند. حادثه دلخراشی که به سبب ارتباطات پیشرفته و شبکەهای اجتماعی خواب را در همان نیمەهای شب از چشم هموطنان ربود و به خبر اول خبرگزاری‌های ایران تبدیل شد، به گونەای که سه روز عزای عمومی اعلام شد و مقامات کشور از رئیس جمهور و رئیس مجلس گرفته تا بسیاری از وزرا و شخصیت‌های مطرح کشور با صدور پیامهایی به ابراز همدردی با مردم داغدار کردستان پرداختند و  روز پنجشنبه نیز خبر آن در صفحه اول همه روزنامەهای سراسری قرار گرفت. مرگ دست کم ۱۱ نفر که به سبب نوع حادثه قلب بسیاری‌ها را جریحەدار کرد. نکته حائز اهمیت در این رویداد تلخ ایجاد موجی از حزن و اندوه در عرصه استانی و ملی بود که اگر نبود این ابراز همدردی‌ها شاید تالم ناشی از آن برای  خانواده‌های داغدار قابل تحمل نبود. اما پیرامون این سانحه نکاتی قابل تامل است که بیان آن ضروری به نظر می‌رسد: ۱- تلنگری بود به مسوولان که هشدار رسانه‌ها و کارشناسان را جدی بگیرند. نقطه وقوع حادثه به عنوان مکانی حادثه خیز بارها مورد نقد قرار گرفته بود اما دریغ از یک پاسخ منطقی! ۲- بارها گفتیم و بار دیگر تکرار می‌کنیم، مردم کمبودها و ناملایمات را تحمل می‌کنند اما بی‌توجهی، اهمال، فخرفروشی و بی‌عدالتی ازسوی مسئولان را تحمل نمی‌کنند. شکی نداریم که با هزینه چندبرابرهم که شده این مسیر تحت فشار افکارعمومی در کوتاه‌ترین زمان اصلاح خواهد شد، همچنانکه قطعه‌ای از مسیر راه سنندج- حسین آباد، در سال 1382 پیش پس از واژگونی تانکر حامل مواد شیمیایی MTBE و سرازیر شدن مواد آن به داخل آب سد قشلاق بلافاصله اصلاح شد، آیا بهتر نیست قبل از وقوع حوادث تلخ و تحمیل هزینه‌های بسیار گوشها را بروی انتقادات بگشایند و اینقدر بیخیال نباشند. حتما باید جان چند نفر گرفته شود تا معبری حادثه خیز اصلاح شود؟ 3- بارها از تردد تانکر‌های نفتکش در جاده‌های کردستان به عنوان ارابەهای مرگ و کابوس نام برده شده است و سال‌هاست واژگونی تانکر‌ها که نفت و مشتقات نفتی عراق را از طریق جاده‌های باریک و ناامن کردستان به ویژه مریوان و سنندج به ایران می‌آورند یا محصولات نفتی فراوری شده مانند بنزین و گازوئیل را به آن کشور منتقل می‌کنند، همچون کابوسی مردم و محیط زیست منطقه کردستان را تهدید می‌کند. گفته می‌شود در سوآپ نفتی ایران و عراق روزانه ۳۰ تا ۶۰ هزار بشکه نفت خام از طریق مرز به پالایشگاه‌های کرمانشاه، شازند، تهران و تبریز انتقال داده می‌شود و ایران معادل آن را در بنادر صادراتی جنوب تحویل مشتریان عراق می‌دهد. آمار تردد روزانه از ۶۰ تا ۴۰۰ کامیون در محور مریوان – سنندج که یکی از باریک‌ترین و ...