رفتن به بالا

روزنامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • سه شنبه ۲۲ آبان ۱۳۹۷
 • الثلاثاء ۴ ربيع أول ۱۴۴۰
 • 2018 Tuesday 13 November

 • روزنامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • پنجشنبه ۳ آبان ۱۳۹۷ - ۱۴:۲۰
 • کد خبر : 4417
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : جای عذرخواهی خالی است

وقتی خبر ریزش دیوار قدیمی بنای مدرسه روستای گرماش را شنیدم بی‌اختیار به یاد دهه هفتاد و تبلیغات انتخاباتی آن ایام و خصور یکی از ساکنان این روستا در قامت کاندیدای نمایندگی مجلس افتادم؛ کاندیدایی که با حمایت پرشور اهالی روستای گرماش و روستاهای حوالی گرماش و به تبع آن مردم سنندج به مجلس راه […]

وقتی خبر ریزش دیوار قدیمی بنای مدرسه روستای گرماش را شنیدم بی‌اختیار به یاد دهه هفتاد و تبلیغات انتخاباتی آن ایام و خصور یکی از ساکنان این روستا در قامت کاندیدای نمایندگی مجلس افتادم؛ کاندیدایی که با حمایت پرشور اهالی روستای گرماش و روستاهای حوالی گرماش و به تبع آن مردم سنندج به مجلس راه یافت. این حمایتها سبب حضور دو دوره چهار ساله فعالیت نمایندگی جناب صمدی شد.
از آن ایام قریب ٢٠ سال می‌گذرد؛ اکنون از آن متعجب هستم که چرا تا این لحظه ایشان اقدامی برای احداث مدرسه روستا ننموده‌اند؛ آیا ایشان در این سالهای پسانمایندگی، اصلا به روستا و مردمانی که سبب موفقیت و انتخاب ایشان در دو دوره نمایندگی شدند مراجعه‌ای نموده و درد آنها را می‌داند و از وقایع تلخی که در این ایام بر این مردم گذشته خبر دارد؟
متاسفانه نه تنها جناب صمدی بلکه اغلب نمایندگان اداوار کردستان بعد از فراغت از وظایف نمایندگی ساکن پایتخت و مرکز می‌شوند و کمتر به درد و رنج ساکنان زادگاه خود می‌پردازند و تنها در مناسبت‌ها و ایام تعطیل به دیار مادری خود بر می‌گردند. قطعا اگر جناب صمدی در طول هشت سال دوران نمایندگی پیگیر مشکلات و کاستی‌های روستاهایی مانند گرماش بودند امروز شاهد حادثه تلخ و آوار دیوار قدیمی و مستهلک بر تن نحیف کودکی معصوم همچون دنیا نبودیم. مردم این دیار خود ناظر عملکرد نمایندگان هستند. حادثه تلخ روستای گرماش تلنگری بر همه نمایندگان مجلس این دیار است تا از زادگاه خود غفلت نکنند و این نکته را فراموش نکنند که با حمایت آنها بود که توانستند به مجلس راه یابند.
امید که نمایندگان کنونی همتی برای جلوگیری از تکرار چنین حوادثی داشته باشند؛ این مهم زمانی محقق می‌شود که نمایندگان در ایامی که بازدید و سر کشی از روستاهای حوزه انتخابیه دارند به صورت جد ی نیز پیگیر و در صدد رفع مشکلات و کاستی‌ها موجود باشند. کمترین اقدامی که در مقطع کنونی باید جناب صمدی انجام دهد عذرخواهی رسمی و شفاف از خانواده داغدیده دنیا و مردم روستای مادریش گرماش است که در طول هشت سال فعالیت نمایندگی و بعداز آن نیز علیرغم داشتن منصب حکومتی نتوانسته اقدامی مطلوب و شایسته برای آنها انجام دهد.

عباد زینبی

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

نگاهی به سوانح دلخراش جاده‌ای در راه‌های استان کردستان

گوش‌هایی که نمی‌شنوند و چشم‌هایی که نمی‌بینند

بامداد سەشنبه ۲۰ تیر درحالیکه غالب مردم براساس نظم و گردش شبانەروز در بستر خواب بودند جمعیتی از شهر سنندج، به اقتضای نیاز و کار ضروری عزم سفر کردند تا در این گردش روزگار به نیازهای خود پاسخ دهند اما انگار مقدر چنین بود که به مقصد نرسند و در همان ابتدای سفر راهی دیار باقی شوند. حادثه دلخراشی که به سبب ارتباطات پیشرفته و شبکەهای اجتماعی خواب را در همان نیمەهای شب از چشم هموطنان ربود و به خبر اول خبرگزاری‌های ایران تبدیل شد، به گونەای که سه روز عزای عمومی اعلام شد و مقامات کشور از رئیس جمهور و رئیس مجلس گرفته تا بسیاری از وزرا و شخصیت‌های مطرح کشور با صدور پیامهایی به ابراز همدردی با مردم داغدار کردستان پرداختند و  روز پنجشنبه نیز خبر آن در صفحه اول همه روزنامەهای سراسری قرار گرفت. مرگ دست کم ۱۱ نفر که به سبب نوع حادثه قلب بسیاری‌ها را جریحەدار کرد. نکته حائز اهمیت در این رویداد تلخ ایجاد موجی از حزن و اندوه در عرصه استانی و ملی بود که اگر نبود این ابراز همدردی‌ها شاید تالم ناشی از آن برای  خانواده‌های داغدار قابل تحمل نبود. اما پیرامون این سانحه نکاتی قابل تامل است که بیان آن ضروری به نظر می‌رسد: ۱- تلنگری بود به مسوولان که هشدار رسانه‌ها و کارشناسان را جدی بگیرند. نقطه وقوع حادثه به عنوان مکانی حادثه خیز بارها مورد نقد قرار گرفته بود اما دریغ از یک پاسخ منطقی! ۲- بارها گفتیم و بار دیگر تکرار می‌کنیم، مردم کمبودها و ناملایمات را تحمل می‌کنند اما بی‌توجهی، اهمال، فخرفروشی و بی‌عدالتی ازسوی مسئولان را تحمل نمی‌کنند. شکی نداریم که با هزینه چندبرابرهم که شده این مسیر تحت فشار افکارعمومی در کوتاه‌ترین زمان اصلاح خواهد شد، همچنانکه قطعه‌ای از مسیر راه سنندج- حسین آباد، در سال 1382 پیش پس از واژگونی تانکر حامل مواد شیمیایی MTBE و سرازیر شدن مواد آن به داخل آب سد قشلاق بلافاصله اصلاح شد، آیا بهتر نیست قبل از وقوع حوادث تلخ و تحمیل هزینه‌های بسیار گوشها را بروی انتقادات بگشایند و اینقدر بیخیال نباشند. حتما باید جان چند نفر گرفته شود تا معبری حادثه خیز اصلاح شود؟ 3- بارها از تردد تانکر‌های نفتکش در جاده‌های کردستان به عنوان ارابەهای مرگ و کابوس نام برده شده است و سال‌هاست واژگونی تانکر‌ها که نفت و مشتقات نفتی عراق را از طریق جاده‌های باریک و ناامن کردستان به ویژه مریوان و سنندج به ایران می‌آورند یا محصولات نفتی فراوری شده مانند بنزین و گازوئیل را به آن کشور منتقل می‌کنند، همچون کابوسی مردم و محیط زیست منطقه کردستان را تهدید می‌کند. گفته می‌شود در سوآپ نفتی ایران و عراق روزانه ۳۰ تا ۶۰ هزار بشکه نفت خام از طریق مرز به پالایشگاه‌های کرمانشاه، شازند، تهران و تبریز انتقال داده می‌شود و ایران معادل آن را در بنادر صادراتی جنوب تحویل مشتریان عراق می‌دهد. آمار تردد روزانه از ۶۰ تا ۴۰۰ کامیون در محور مریوان – سنندج که یکی از باریک‌ترین و ...