رفتن به بالا

روزنامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • شنبه ۲۹ دی ۱۳۹۷
 • السبت ۱۲ جماد أول ۱۴۴۰
 • 2019 Saturday 19 January

 • روزنامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • جمعه ۲۳ آذر ۱۳۹۷ - ۱۳:۰۸
 • کد خبر : 4468
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : پیکر رحیم ذبیحی و برادرش در «سلیمان‌بگ» به خاک سپرده شد
در میان حزن و اندوه مردم بانه و هنرمندان کردستانی،

پیکر رحیم ذبیحی و برادرش در «سلیمان‌بگ» به خاک سپرده شد

وداع بانه با “رحیم ذبیحی” چند روز پس از قتل برادران ذبیحی، آیین تشییع و خاکسپاری پیکر این دوهنرمند بانه‌ای با حضور گسترده مردم فرهنگ دوست و هنر پرور بانه برگزار و پیکر آنان در سلیمان بگ بانه به خاک سپرده شد. روز سه‌شنبه بانه در کانون توجه مردم استان قرار داشت و خبر مرگ […]

وداع بانه با “رحیم ذبیحی” چند روز پس از قتل برادران ذبیحی، آیین تشییع و خاکسپاری پیکر این دوهنرمند بانه‌ای با حضور گسترده مردم فرهنگ دوست و هنر پرور بانه برگزار و پیکر آنان در سلیمان بگ بانه به خاک سپرده شد. روز سه‌شنبه بانه در کانون توجه مردم استان قرار داشت و خبر مرگ فجیع فیلمساز بانه‌ای نقل هر محفل خصوصی و عمومی بود.
خبر، کوتاه، تلخ و دردناک بود؛ ‌رحیم ذبیحی مظلومانه در داخل خودرو شخصی خود توسط فرد یا افرادی در حالی که به همراه برادرش بوده ابتدا آنان را بی‌هوش می‌کنند؛ دست و پاهایشان را می‌بندند و سپس خودرو را به آتش می‌کشند.
خبر درگذشت این سینماکار کورد در محافل عمومی و خصوصی و رسانه‌ها بازتاب گسترده‌ای داشت و همگان را در غم و اندوه دردناکی فروبرد. اما آنچه از اندوه دوستدارانش کاست اعلام خبر دستگیری قاتل برادران ذبیحی در کمتر از ۲۴ ساعت بود. با این حال افکار عمومی منتظر شنیدن خبرهای موثقی از ابعاد این جنایت و رساندن قاتل به سزای اعمال خویش در کمترین فاصله زمانی است.
پیکر برداران ذبیحی روز سه‌شنبه از مسجد جامع شهر بانه با همراهی جمع زیادی از مردم تا آرامگاه سلیمان بگ بانه بدرقه شد و در قطعه هنرمندان این شهر به خاک سپرده شد.
آیین تشییع و خاکسپاری برداران ذبیحی در آرامگاه سلیمان بگ با “چه‌مه‌ری” آغاز و با نثار ۲۱ یک شاخه گل سرخ بر مزارشان به پاس ۲۱ سال خدمت رحیم ذبیحی در عرصه سینما و تئاتر پایان یافت.
در مراسم تدفین این دو هنرمند بانه‌ای، علاوه بر مردم قدرشناس بانه و جمعی از مدیران استان ازجمله مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کردستان، بسیاری از هنرمندان از دیگر شهرهای کشور حضور داشتند.
هفته گذشته خودرو سواری دوو متعلق به رحیم ذبیحی کارگردان و فیلم‌ساز بانه‌ای به طور مشکوکی در جاده روستای«نیزه‌رود» دچار آتش‌سوزی شده بود و سپس به دره‌ای سقوط کرده و قاتل آنها که گفته می‌شود با آنها نسبت فامیلی داشته روز بعد از قتل توسط نیروهای پلیس شهرستان بانه دستگیر و به جرم خود اعتراف کرد. انگیزه قتل برداران ذبیحی اختلافات مالی اعلام شده است.
رحیم ذبیحی متولد سال ۱۳۵۰ در بانه است وی ۲۰ سال در عرصه هنرهای نمایشی به عنوان کارگردان و نمایش نامه نویس فعالیت مرد ذبیحی نخستین فیلم خود رذا در سال ۸۱ به نام “ هاوار” ساخت که در جشنوارهای داخلی و خارجی جوایز زیادی کسب کرد وی در حال ساخت فیلم با عنوان مصدومان شیمیایی بود. کیوان ذبیحی هم چندین سال در زمینه بازیگری تئاتر فعالیت داشته است.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

به یاد کاک رحیم ذبیحی

هژیر الله‌مرادی انگار همین دیروز بود به دفتر روژان آمد، مانند همیشه با چهره‌ای خندان و چند ایده جدید که انجام هرکدام می‌توانست چراغی روشن فراروی نسل آینده باشد، کاک رحیم تنها یک کارگردان و فیلمساز عادی نبود. او غم مردم داشت و پشت هرکدام از آثارش می‌توان انبوهی از رنج و مرارت را دید. خود می‌گوید: غمی انسانی از من یک فیلمساز ساخت. در باره روژان نیز گفت: همان نشریه‌ای است که سالها انتظار بودنش را داشتیم. مرگ حق است اما افسوس که برای رحیم ذبیحی زود بود و طرحهایش ناتمام ماند. از تهیه فیلمی بنام «روزی، روزگاری شهرمان بانه» حرف می‌زد که نگاهی به وقایع تلخ روزهای جنگ و بمباران شهر داشت، وقایعی که بخشی از تاریخ فرهنگ پایداری کردستان را می‌توانست ثبت کند، فراخوان طرح را ما در روژان هم منتشر کردیم اما حیف که دست اجل مهلت نداد و خیلی زود روح بلندش به آسمان پرکشید و همه ما را در غم فقدان خود سوگوار کرد، روحش شاد و یادش گرامی.