رفتن به بالا

روزنامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • دوشنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۷
 • الإثنين ۱۱ صفر ۱۴۴۰
 • 2018 Monday 22 October

 • روزنامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • سه شنبه ۷ تیر ۱۳۹۵ - ۰۲:۲۴
 • کد خبر : 644
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : وحدت نخبگان حول محور توسعه؛ آغازی مبارک

سلیمان الله مرادی: در آستانه تصویب برنامه ششم توسعه کشور برای نخستین بار به همت جمعی از دانشگاهیان و نخبگان دلسوز کردستان حرکتی آغاز شد که می‌توان آن را مبنا و زیربنایی برای تغییر نگاهها در استان کردستان دانست. تغییری که تا کنون هرگز به عنوان یک ضرورت حیاتی و اولویت نخست، حداقل دغدغه‌ای مشترک […]

سلیمان الله مرادی: در آستانه تصویب برنامه ششم توسعه کشور برای نخستین بار به همت جمعی از دانشگاهیان و نخبگان دلسوز کردستان حرکتی آغاز شد که می‌توان آن را مبنا و زیربنایی برای تغییر نگاهها در استان کردستان دانست. تغییری که تا کنون هرگز به عنوان یک ضرورت حیاتی و اولویت نخست، حداقل دغدغه‌ای مشترک تحصیل کردگان و علما و نخبگان استان نبوده است.

اهمیت این موضوع در شرایط کنونی که در آستانۀ تصویب قانون برنامه ششم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی کشور هستیم، بیشتر از هر زمان دیگر است چرا که تجربه نشان داده که پس از تصویب این سند استراتژیک، امکان گنجانیدن طرح‌های دیگر، خارج از آن وجود ندارد؛ آنچه به عنوان جمع بندی مباحث فشرده یک هفته‌ای این عزیزان منتشر و در اختیار مقامات دولتی و نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی قرار گرفت، حتی اگر کمترین تاثیر را داشته باشد نفس حرکت و اجماع آنان برای نخستین بار حرکت میمون و مبارکی است که باید آنرا امیدوار کننده برای توسعه استان دانست.

إِنَّ اللَّهَ لا یُغَیِّرُ ما بِقَومٍ حَتّى یُغَیِّروا ما بِأَنفُسِهِم. خداوند سرنوشت هیچ قوم (و ملّتی) را تغییر نمی‌دهد مگر آنکه آنان آنچه را در خودشان است تغییر دهند! بارها گفته ام و این بار نیز تکرار می‌کنم که رویکرد دولتها به کردستان از بسیاری جهات مشابه و مشترک است. این مهم را نباید دور از نظر داشت که انتخاب استاندار چه نجار باشد چه زاهدی برای ما مردم کردستان اصلا مهم نیست. مهم آن است که نخبگان و جریانات سیاسی و علما و هنرمندان و صاحبان رسانه ما چقدر می‌توانند در بازی قدرت، کفه ترازو را به سود کردستان سنگینی بخشند. تاکنون حد اقل وزن جریانات سیاسی کردستان در انتخاب استانداران در حد صفر بوده است. به تعبیری دوستان ستاد دکتر احمدی نژاد در انتخاب نجار به عنوان استاندار چقدر تاثیر داشتند دوستان ستاد دکتر روحانی نیز در آوردن زاهدی به همان میزان! اما اگر شخصیتهای تاثیرگذار از هر دو جریان سیاسی اصول‌گرا و اصلاح‌طلب در درون استان بتوانند با عقلانیت و رعایت قواعد بازی ایفای نقش کنند و معیاری تعیین‌کننده در قدرت به حساب آیند، شاید بتوان گفت کردستان هم صاحبی دارد.
نگارنده به جد معتقد است مادامیکه جریانات کوردی وزن سیاسی خود را در سطوح ملی بالا نبرند و بر میزان مقبولیت خود در هیات حاکمه نیفزایند داستان توسعه در کردستان سرابی بیش نخواهد بود. ضمن ارج نهادن به تلاش تک تک اعضای گروه تلگرامی اتاق فکر توسعه استان که فارغ از دیدگاههای افراطی و جناحی با محوریت صرف توسعه استان از لحاظ انتخاب سوژه و عنصر زمان، هوشمندی خود را نشان دادند و محورهای توسعه را احصا نمودند امید است این احساس مسئولیت در تک تک افراد جامعه نهادینه شود تا بتوان بر مبنای آن چشم انداز توسعه استان را امیدوارانه دید. امید است نمایندگان مجلس و مدیران اجرایی استان نیز از این برنامه پیشنهادی نهایت استقبال را به عمل آورند.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

نگاهی به سوانح دلخراش جاده‌ای در راه‌های استان کردستان

گوش‌هایی که نمی‌شنوند و چشم‌هایی که نمی‌بینند

بامداد سەشنبه ۲۰ تیر درحالیکه غالب مردم براساس نظم و گردش شبانەروز در بستر خواب بودند جمعیتی از شهر سنندج، به اقتضای نیاز و کار ضروری عزم سفر کردند تا در این گردش روزگار به نیازهای خود پاسخ دهند اما انگار مقدر چنین بود که به مقصد نرسند و در همان ابتدای سفر راهی دیار باقی شوند. حادثه دلخراشی که به سبب ارتباطات پیشرفته و شبکەهای اجتماعی خواب را در همان نیمەهای شب از چشم هموطنان ربود و به خبر اول خبرگزاری‌های ایران تبدیل شد، به گونەای که سه روز عزای عمومی اعلام شد و مقامات کشور از رئیس جمهور و رئیس مجلس گرفته تا بسیاری از وزرا و شخصیت‌های مطرح کشور با صدور پیامهایی به ابراز همدردی با مردم داغدار کردستان پرداختند و  روز پنجشنبه نیز خبر آن در صفحه اول همه روزنامەهای سراسری قرار گرفت. مرگ دست کم ۱۱ نفر که به سبب نوع حادثه قلب بسیاری‌ها را جریحەدار کرد. نکته حائز اهمیت در این رویداد تلخ ایجاد موجی از حزن و اندوه در عرصه استانی و ملی بود که اگر نبود این ابراز همدردی‌ها شاید تالم ناشی از آن برای  خانواده‌های داغدار قابل تحمل نبود. اما پیرامون این سانحه نکاتی قابل تامل است که بیان آن ضروری به نظر می‌رسد: ۱- تلنگری بود به مسوولان که هشدار رسانه‌ها و کارشناسان را جدی بگیرند. نقطه وقوع حادثه به عنوان مکانی حادثه خیز بارها مورد نقد قرار گرفته بود اما دریغ از یک پاسخ منطقی! ۲- بارها گفتیم و بار دیگر تکرار می‌کنیم، مردم کمبودها و ناملایمات را تحمل می‌کنند اما بی‌توجهی، اهمال، فخرفروشی و بی‌عدالتی ازسوی مسئولان را تحمل نمی‌کنند. شکی نداریم که با هزینه چندبرابرهم که شده این مسیر تحت فشار افکارعمومی در کوتاه‌ترین زمان اصلاح خواهد شد، همچنانکه قطعه‌ای از مسیر راه سنندج- حسین آباد، در سال 1382 پیش پس از واژگونی تانکر حامل مواد شیمیایی MTBE و سرازیر شدن مواد آن به داخل آب سد قشلاق بلافاصله اصلاح شد، آیا بهتر نیست قبل از وقوع حوادث تلخ و تحمیل هزینه‌های بسیار گوشها را بروی انتقادات بگشایند و اینقدر بیخیال نباشند. حتما باید جان چند نفر گرفته شود تا معبری حادثه خیز اصلاح شود؟ 3- بارها از تردد تانکر‌های نفتکش در جاده‌های کردستان به عنوان ارابەهای مرگ و کابوس نام برده شده است و سال‌هاست واژگونی تانکر‌ها که نفت و مشتقات نفتی عراق را از طریق جاده‌های باریک و ناامن کردستان به ویژه مریوان و سنندج به ایران می‌آورند یا محصولات نفتی فراوری شده مانند بنزین و گازوئیل را به آن کشور منتقل می‌کنند، همچون کابوسی مردم و محیط زیست منطقه کردستان را تهدید می‌کند. گفته می‌شود در سوآپ نفتی ایران و عراق روزانه ۳۰ تا ۶۰ هزار بشکه نفت خام از طریق مرز به پالایشگاه‌های کرمانشاه، شازند، تهران و تبریز انتقال داده می‌شود و ایران معادل آن را در بنادر صادراتی جنوب تحویل مشتریان عراق می‌دهد. آمار تردد روزانه از ۶۰ تا ۴۰۰ کامیون در محور مریوان – سنندج که یکی از باریک‌ترین و ...