رفتن به بالا

روزنامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • دوشنبه ۱ بهمن ۱۳۹۷
 • الإثنين ۱۴ جماد أول ۱۴۴۰
 • 2019 Monday 21 January

 • روزنامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • سه شنبه ۷ تیر ۱۳۹۵ - ۰۲:۲۴
 • کد خبر : 644
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : وحدت نخبگان حول محور توسعه؛ آغازی مبارک

سلیمان الله مرادی: در آستانه تصویب برنامه ششم توسعه کشور برای نخستین بار به همت جمعی از دانشگاهیان و نخبگان دلسوز کردستان حرکتی آغاز شد که می‌توان آن را مبنا و زیربنایی برای تغییر نگاهها در استان کردستان دانست. تغییری که تا کنون هرگز به عنوان یک ضرورت حیاتی و اولویت نخست، حداقل دغدغه‌ای مشترک […]

سلیمان الله مرادی: در آستانه تصویب برنامه ششم توسعه کشور برای نخستین بار به همت جمعی از دانشگاهیان و نخبگان دلسوز کردستان حرکتی آغاز شد که می‌توان آن را مبنا و زیربنایی برای تغییر نگاهها در استان کردستان دانست. تغییری که تا کنون هرگز به عنوان یک ضرورت حیاتی و اولویت نخست، حداقل دغدغه‌ای مشترک تحصیل کردگان و علما و نخبگان استان نبوده است.

اهمیت این موضوع در شرایط کنونی که در آستانۀ تصویب قانون برنامه ششم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی کشور هستیم، بیشتر از هر زمان دیگر است چرا که تجربه نشان داده که پس از تصویب این سند استراتژیک، امکان گنجانیدن طرح‌های دیگر، خارج از آن وجود ندارد؛ آنچه به عنوان جمع بندی مباحث فشرده یک هفته‌ای این عزیزان منتشر و در اختیار مقامات دولتی و نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی قرار گرفت، حتی اگر کمترین تاثیر را داشته باشد نفس حرکت و اجماع آنان برای نخستین بار حرکت میمون و مبارکی است که باید آنرا امیدوار کننده برای توسعه استان دانست.

إِنَّ اللَّهَ لا یُغَیِّرُ ما بِقَومٍ حَتّى یُغَیِّروا ما بِأَنفُسِهِم. خداوند سرنوشت هیچ قوم (و ملّتی) را تغییر نمی‌دهد مگر آنکه آنان آنچه را در خودشان است تغییر دهند! بارها گفته ام و این بار نیز تکرار می‌کنم که رویکرد دولتها به کردستان از بسیاری جهات مشابه و مشترک است. این مهم را نباید دور از نظر داشت که انتخاب استاندار چه نجار باشد چه زاهدی برای ما مردم کردستان اصلا مهم نیست. مهم آن است که نخبگان و جریانات سیاسی و علما و هنرمندان و صاحبان رسانه ما چقدر می‌توانند در بازی قدرت، کفه ترازو را به سود کردستان سنگینی بخشند. تاکنون حد اقل وزن جریانات سیاسی کردستان در انتخاب استانداران در حد صفر بوده است. به تعبیری دوستان ستاد دکتر احمدی نژاد در انتخاب نجار به عنوان استاندار چقدر تاثیر داشتند دوستان ستاد دکتر روحانی نیز در آوردن زاهدی به همان میزان! اما اگر شخصیتهای تاثیرگذار از هر دو جریان سیاسی اصول‌گرا و اصلاح‌طلب در درون استان بتوانند با عقلانیت و رعایت قواعد بازی ایفای نقش کنند و معیاری تعیین‌کننده در قدرت به حساب آیند، شاید بتوان گفت کردستان هم صاحبی دارد.
نگارنده به جد معتقد است مادامیکه جریانات کوردی وزن سیاسی خود را در سطوح ملی بالا نبرند و بر میزان مقبولیت خود در هیات حاکمه نیفزایند داستان توسعه در کردستان سرابی بیش نخواهد بود. ضمن ارج نهادن به تلاش تک تک اعضای گروه تلگرامی اتاق فکر توسعه استان که فارغ از دیدگاههای افراطی و جناحی با محوریت صرف توسعه استان از لحاظ انتخاب سوژه و عنصر زمان، هوشمندی خود را نشان دادند و محورهای توسعه را احصا نمودند امید است این احساس مسئولیت در تک تک افراد جامعه نهادینه شود تا بتوان بر مبنای آن چشم انداز توسعه استان را امیدوارانه دید. امید است نمایندگان مجلس و مدیران اجرایی استان نیز از این برنامه پیشنهادی نهایت استقبال را به عمل آورند.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

به یاد کاک رحیم ذبیحی

هژیر الله‌مرادی انگار همین دیروز بود به دفتر روژان آمد، مانند همیشه با چهره‌ای خندان و چند ایده جدید که انجام هرکدام می‌توانست چراغی روشن فراروی نسل آینده باشد، کاک رحیم تنها یک کارگردان و فیلمساز عادی نبود. او غم مردم داشت و پشت هرکدام از آثارش می‌توان انبوهی از رنج و مرارت را دید. خود می‌گوید: غمی انسانی از من یک فیلمساز ساخت. در باره روژان نیز گفت: همان نشریه‌ای است که سالها انتظار بودنش را داشتیم. مرگ حق است اما افسوس که برای رحیم ذبیحی زود بود و طرحهایش ناتمام ماند. از تهیه فیلمی بنام «روزی، روزگاری شهرمان بانه» حرف می‌زد که نگاهی به وقایع تلخ روزهای جنگ و بمباران شهر داشت، وقایعی که بخشی از تاریخ فرهنگ پایداری کردستان را می‌توانست ثبت کند، فراخوان طرح را ما در روژان هم منتشر کردیم اما حیف که دست اجل مهلت نداد و خیلی زود روح بلندش به آسمان پرکشید و همه ما را در غم فقدان خود سوگوار کرد، روحش شاد و یادش گرامی.