رفتن به بالا

روزنامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • سه شنبه ۲۹ آبان ۱۳۹۷
 • الثلاثاء ۱۱ ربيع أول ۱۴۴۰
 • 2018 Tuesday 20 November

 • روزنامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • یکشنبه ۱۲ تیر ۱۳۹۵ - ۱۴:۵۰
 • کد خبر : 734
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : کتاب زندگی مهریه زوج خوشبخت سقزی

ازدواج یکی از فرامین اسلامی و اجتماعی است که اساس و پایه آن تاثیر بسیار شگرفی در آینده خانواده دارد. امروزه اکثراً شاهد تجمل‌گرایی، چشم و هم‌چشمی خانواده‌ها هستیم که موانع بسیار سخت و پیچیده‌ای در امر ازدواج، بر سر راه جوانان می‌گذارند. چند هفته پیش اتفاق نادری در شهرستان سقز روی داد که حیف […]

ازدواج یکی از فرامین اسلامی و اجتماعی است که اساس و پایه آن تاثیر بسیار شگرفی در آینده خانواده دارد. امروزه اکثراً شاهد تجمل‌گرایی، چشم و هم‌چشمی خانواده‌ها هستیم که موانع بسیار سخت و پیچیده‌ای در امر ازدواج، بر سر راه جوانان می‌گذارند. چند هفته پیش اتفاق نادری در شهرستان سقز روی داد که حیف است از این پیوند زندگی به نیکی و خوشبختی نام نبریم. دوشیزه خانم « ش حسن نژاد» با داماد اقای «ه  فولادی « مراسم عقدی برپا کردند که تعجب همگان را برانگیخت. در این رابطه دوشیزه خانم حسن نژاد اظهار داشت:( «بعد از اینکه با اقای فولادی آشنا شدم در زمانیکه احساس کردم می‌توانیم با همدیگر زندگی مشترکی داشته باشیم پیشنهاد کردم که مهریه‌ام یک کتاب در زمینه فرهنگی، ادبی و اجتماعی باشد که زوجه آن را بنویسد که ایشان هم قبول کردند. اما گفتند چنین مطلبی در خانواده کمی سخت و دشوار است اما با مطرح کردن آن در خانه خوشبختانه از حمایت خانواده برخوردار شدم و قوت قلبی مضاعف گرفتم؛ هر چند که کار سختی را پیش رو داشتم و اکثر دوستان و فامیل من را مورد شماتت قرار می‌دادند؛ اما با بحث‌های منطقی که ایراد کردم و بیان داشتم: زندگی مشترک تجملات و مادیات نیست بلکه ذهنیت سالم در نوع برخورد با همدیگر، درک مشترک، نسبت به زندگی زناشویی، مسئولیت پذیری، احساس همکاری، همفکری و همدلی کردن در مسائل پیشروی زندگی بسیار مهمتر از مادیات است که طبق یک قرارداد به نام سند ازدواج شکل می‌گیرد. اگر در زندگی تمام احتیاجات مادی انسان برآورده شود اما به احساسات آن توجه نداشته باشند آن زندگی دیوار کاه‌گلی است که امکان دارد هر لحظه فرو ریزد. بر همین اساس و طبق فرامین الهی در مورد ازدواج که بارها از زبان خانواده‌ها و بزرگان شنیده‌ام که در امر ازدواج باید تسهیل  کرد و از تجمل‌گرایی دوری گزید و بیشتر به درک متقابل زوجین ایمان داشت و نسبت به زندگی صادق و درستکار باشند. تصمیم جدی گرفتم و قبل از اینکه مراسم عقد ازدواج را انجام دهیم به همراه همسرم یکبار کامل دفترچه سند ازدواج را مطالعه کردیم و عهد بستیم که فرهنگ مهریه چند مثقال طلا یا سکه یا… را کنار گذاشته و برای باهم بودن و در کنار هم زندگی و تلاش کردن را سرلوحه آیین مقدس ازدواج قرار دهیم و زوجه هم برای نوشتن چنین کتابی که در مسیر زندگی اتفاق خواهد افتاد دست به قلم بردارد که این کار هم درس بزرگی برای مطالعه و آگاهی بخشیدن دیگر افراد جامعه خواهد بود هم فرهنگ قشنگ کتاب دوست مهربان همیشه تداوم خواهد داشت. جالب اینجاست که در عقدنامه این زوجین ؛» حق مساوی طلاق، حق ادامه تحصیل و حق کار نوشته شده است «نه خرید لوازم خانگی یا هر چیز دیگری به نام «شیربهاء». واقعاً زندگی مشترک یک تعهد اخلاقی است که باید به آن پایبند بود نه یک قرارداد که هر لحظه بتوان آن را به زیر سوال برد؛ برای همین، اقدام به چنین پیوند ازدواجی کردیم. در پایان باید از همسرم کمال تشکر را داشته باشم که با تمام شرایطی که اظهار کردم موافقت کرده و همچنین علاوه بر اینکه در سند ازدواج ذکر شده؛ قول نوشتن کتاب زندگی را بهم داده است»).
این نوع نگرش از سوی این زوج موفق و خوشبخت درس عبرتی برای دیگر جوانان و خانواده‌هاست تا بیاموزند تنها شرایط مادی دارای جایگاه و ارزش مناسبی نیست بلکه به لحاظ معنوی ازدواج پیوند مقدسی است که فرد یکبار برای همیشه به تعهدات خود پایبند می‌باشد.
اینجاست که باید گفت: «در حقیقت  زندگی انسان‌های عاشق تکرار مکررات نیست» بلکه هر لحظه از آن درس بزرگی است که باید به آن توجه وافری داشت. زندگی یعنی عشق به ماندن و مستحکم‌تر کردن پایه‌های آن برای فردای بهتر خویش، فرزندان و آیندگان یک جامعه. اگر خانواده‌ها واقعاً به ارزشهای معنوی و تعهدات زوجین بیشتر بیندیشند که دستاوردهای آن جامعه‌ای بدور از اختلافات خانوادگی، آسیب‌های اجتماعی، بزه‌کاری جوانان و فرزندان طلاق را به همراه خواهد داشت. بیاییم به جوانان خود بیاموزیم ارزش زندگی دائمی بسیار لذت بخش‌تر از زندگی مقطعی خواهد بود چرا که پویایی یک اجتماع در ثبات خانواده‌ها نهفته و نهادینه شده است نه در کوتاه مدت.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

نگاهی به سوانح دلخراش جاده‌ای در راه‌های استان کردستان

گوش‌هایی که نمی‌شنوند و چشم‌هایی که نمی‌بینند

بامداد سەشنبه ۲۰ تیر درحالیکه غالب مردم براساس نظم و گردش شبانەروز در بستر خواب بودند جمعیتی از شهر سنندج، به اقتضای نیاز و کار ضروری عزم سفر کردند تا در این گردش روزگار به نیازهای خود پاسخ دهند اما انگار مقدر چنین بود که به مقصد نرسند و در همان ابتدای سفر راهی دیار باقی شوند. حادثه دلخراشی که به سبب ارتباطات پیشرفته و شبکەهای اجتماعی خواب را در همان نیمەهای شب از چشم هموطنان ربود و به خبر اول خبرگزاری‌های ایران تبدیل شد، به گونەای که سه روز عزای عمومی اعلام شد و مقامات کشور از رئیس جمهور و رئیس مجلس گرفته تا بسیاری از وزرا و شخصیت‌های مطرح کشور با صدور پیامهایی به ابراز همدردی با مردم داغدار کردستان پرداختند و  روز پنجشنبه نیز خبر آن در صفحه اول همه روزنامەهای سراسری قرار گرفت. مرگ دست کم ۱۱ نفر که به سبب نوع حادثه قلب بسیاری‌ها را جریحەدار کرد. نکته حائز اهمیت در این رویداد تلخ ایجاد موجی از حزن و اندوه در عرصه استانی و ملی بود که اگر نبود این ابراز همدردی‌ها شاید تالم ناشی از آن برای  خانواده‌های داغدار قابل تحمل نبود. اما پیرامون این سانحه نکاتی قابل تامل است که بیان آن ضروری به نظر می‌رسد: ۱- تلنگری بود به مسوولان که هشدار رسانه‌ها و کارشناسان را جدی بگیرند. نقطه وقوع حادثه به عنوان مکانی حادثه خیز بارها مورد نقد قرار گرفته بود اما دریغ از یک پاسخ منطقی! ۲- بارها گفتیم و بار دیگر تکرار می‌کنیم، مردم کمبودها و ناملایمات را تحمل می‌کنند اما بی‌توجهی، اهمال، فخرفروشی و بی‌عدالتی ازسوی مسئولان را تحمل نمی‌کنند. شکی نداریم که با هزینه چندبرابرهم که شده این مسیر تحت فشار افکارعمومی در کوتاه‌ترین زمان اصلاح خواهد شد، همچنانکه قطعه‌ای از مسیر راه سنندج- حسین آباد، در سال 1382 پیش پس از واژگونی تانکر حامل مواد شیمیایی MTBE و سرازیر شدن مواد آن به داخل آب سد قشلاق بلافاصله اصلاح شد، آیا بهتر نیست قبل از وقوع حوادث تلخ و تحمیل هزینه‌های بسیار گوشها را بروی انتقادات بگشایند و اینقدر بیخیال نباشند. حتما باید جان چند نفر گرفته شود تا معبری حادثه خیز اصلاح شود؟ 3- بارها از تردد تانکر‌های نفتکش در جاده‌های کردستان به عنوان ارابەهای مرگ و کابوس نام برده شده است و سال‌هاست واژگونی تانکر‌ها که نفت و مشتقات نفتی عراق را از طریق جاده‌های باریک و ناامن کردستان به ویژه مریوان و سنندج به ایران می‌آورند یا محصولات نفتی فراوری شده مانند بنزین و گازوئیل را به آن کشور منتقل می‌کنند، همچون کابوسی مردم و محیط زیست منطقه کردستان را تهدید می‌کند. گفته می‌شود در سوآپ نفتی ایران و عراق روزانه ۳۰ تا ۶۰ هزار بشکه نفت خام از طریق مرز به پالایشگاه‌های کرمانشاه، شازند، تهران و تبریز انتقال داده می‌شود و ایران معادل آن را در بنادر صادراتی جنوب تحویل مشتریان عراق می‌دهد. آمار تردد روزانه از ۶۰ تا ۴۰۰ کامیون در محور مریوان – سنندج که یکی از باریک‌ترین و ...