رفتن به بالا

روزنامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • سه شنبه ۳۰ بهمن ۱۳۹۷
 • الثلاثاء ۱۳ جماد ثاني ۱۴۴۰
 • 2019 Tuesday 19 February

 • روزنامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • یکشنبه ۱۲ تیر ۱۳۹۵ - ۱۴:۵۰
 • کد خبر : 734
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : کتاب زندگی مهریه زوج خوشبخت سقزی

ازدواج یکی از فرامین اسلامی و اجتماعی است که اساس و پایه آن تاثیر بسیار شگرفی در آینده خانواده دارد. امروزه اکثراً شاهد تجمل‌گرایی، چشم و هم‌چشمی خانواده‌ها هستیم که موانع بسیار سخت و پیچیده‌ای در امر ازدواج، بر سر راه جوانان می‌گذارند. چند هفته پیش اتفاق نادری در شهرستان سقز روی داد که حیف […]

ازدواج یکی از فرامین اسلامی و اجتماعی است که اساس و پایه آن تاثیر بسیار شگرفی در آینده خانواده دارد. امروزه اکثراً شاهد تجمل‌گرایی، چشم و هم‌چشمی خانواده‌ها هستیم که موانع بسیار سخت و پیچیده‌ای در امر ازدواج، بر سر راه جوانان می‌گذارند. چند هفته پیش اتفاق نادری در شهرستان سقز روی داد که حیف است از این پیوند زندگی به نیکی و خوشبختی نام نبریم. دوشیزه خانم « ش حسن نژاد» با داماد اقای «ه  فولادی « مراسم عقدی برپا کردند که تعجب همگان را برانگیخت. در این رابطه دوشیزه خانم حسن نژاد اظهار داشت:( «بعد از اینکه با اقای فولادی آشنا شدم در زمانیکه احساس کردم می‌توانیم با همدیگر زندگی مشترکی داشته باشیم پیشنهاد کردم که مهریه‌ام یک کتاب در زمینه فرهنگی، ادبی و اجتماعی باشد که زوجه آن را بنویسد که ایشان هم قبول کردند. اما گفتند چنین مطلبی در خانواده کمی سخت و دشوار است اما با مطرح کردن آن در خانه خوشبختانه از حمایت خانواده برخوردار شدم و قوت قلبی مضاعف گرفتم؛ هر چند که کار سختی را پیش رو داشتم و اکثر دوستان و فامیل من را مورد شماتت قرار می‌دادند؛ اما با بحث‌های منطقی که ایراد کردم و بیان داشتم: زندگی مشترک تجملات و مادیات نیست بلکه ذهنیت سالم در نوع برخورد با همدیگر، درک مشترک، نسبت به زندگی زناشویی، مسئولیت پذیری، احساس همکاری، همفکری و همدلی کردن در مسائل پیشروی زندگی بسیار مهمتر از مادیات است که طبق یک قرارداد به نام سند ازدواج شکل می‌گیرد. اگر در زندگی تمام احتیاجات مادی انسان برآورده شود اما به احساسات آن توجه نداشته باشند آن زندگی دیوار کاه‌گلی است که امکان دارد هر لحظه فرو ریزد. بر همین اساس و طبق فرامین الهی در مورد ازدواج که بارها از زبان خانواده‌ها و بزرگان شنیده‌ام که در امر ازدواج باید تسهیل  کرد و از تجمل‌گرایی دوری گزید و بیشتر به درک متقابل زوجین ایمان داشت و نسبت به زندگی صادق و درستکار باشند. تصمیم جدی گرفتم و قبل از اینکه مراسم عقد ازدواج را انجام دهیم به همراه همسرم یکبار کامل دفترچه سند ازدواج را مطالعه کردیم و عهد بستیم که فرهنگ مهریه چند مثقال طلا یا سکه یا… را کنار گذاشته و برای باهم بودن و در کنار هم زندگی و تلاش کردن را سرلوحه آیین مقدس ازدواج قرار دهیم و زوجه هم برای نوشتن چنین کتابی که در مسیر زندگی اتفاق خواهد افتاد دست به قلم بردارد که این کار هم درس بزرگی برای مطالعه و آگاهی بخشیدن دیگر افراد جامعه خواهد بود هم فرهنگ قشنگ کتاب دوست مهربان همیشه تداوم خواهد داشت. جالب اینجاست که در عقدنامه این زوجین ؛» حق مساوی طلاق، حق ادامه تحصیل و حق کار نوشته شده است «نه خرید لوازم خانگی یا هر چیز دیگری به نام «شیربهاء». واقعاً زندگی مشترک یک تعهد اخلاقی است که باید به آن پایبند بود نه یک قرارداد که هر لحظه بتوان آن را به زیر سوال برد؛ برای همین، اقدام به چنین پیوند ازدواجی کردیم. در پایان باید از همسرم کمال تشکر را داشته باشم که با تمام شرایطی که اظهار کردم موافقت کرده و همچنین علاوه بر اینکه در سند ازدواج ذکر شده؛ قول نوشتن کتاب زندگی را بهم داده است»).
این نوع نگرش از سوی این زوج موفق و خوشبخت درس عبرتی برای دیگر جوانان و خانواده‌هاست تا بیاموزند تنها شرایط مادی دارای جایگاه و ارزش مناسبی نیست بلکه به لحاظ معنوی ازدواج پیوند مقدسی است که فرد یکبار برای همیشه به تعهدات خود پایبند می‌باشد.
اینجاست که باید گفت: «در حقیقت  زندگی انسان‌های عاشق تکرار مکررات نیست» بلکه هر لحظه از آن درس بزرگی است که باید به آن توجه وافری داشت. زندگی یعنی عشق به ماندن و مستحکم‌تر کردن پایه‌های آن برای فردای بهتر خویش، فرزندان و آیندگان یک جامعه. اگر خانواده‌ها واقعاً به ارزشهای معنوی و تعهدات زوجین بیشتر بیندیشند که دستاوردهای آن جامعه‌ای بدور از اختلافات خانوادگی، آسیب‌های اجتماعی، بزه‌کاری جوانان و فرزندان طلاق را به همراه خواهد داشت. بیاییم به جوانان خود بیاموزیم ارزش زندگی دائمی بسیار لذت بخش‌تر از زندگی مقطعی خواهد بود چرا که پویایی یک اجتماع در ثبات خانواده‌ها نهفته و نهادینه شده است نه در کوتاه مدت.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

بیانیه تحریریه روزنامه روژان در واکنش به دروغ‌پردازی برخی کانال‌های مجازی

مغز فندقی‌ها/ قلم مسئول و مصیبت‌های آن

بدواً عرض می‌کنیم ما کسانی که در روژان قلم می‌زنیم با اطمینان، به اتفاق همکارانمان در دیگر نشریات استان آرزو کرده و می‌کنیم که ای کاش فعل و فعالیت مسئولان ما به گونه‌ای بود که رفاه و آسایش و امنیت خاطر را به مردم هدیه می‌کرد و از قِبَل حرف و حرکتشان مملکت بر ریل توسعه می‌چرخید؛ آن وقت ما محررین، توسن قلم را در دشت بلاغت و فصاحت جولان می‌دادیم و با ردیف کردن همة صناعات ادبی در رسا و ثنای مسئولان، مثنوی‌ها می‌سرودیم و به نشانه شکرگزاری، دست نیاز به سوی پروردگار دراز می‌کردیم که خدایا این سروران را از سر ما دریغ مدار که سروریشان باعث سرفرازی ما شده است؛ اما چه کنیم که چنین نیست؛ ما هم بنا به وظیفه دینی و اخلاقی و حرفه‌ای خود مجبوریم آلام مردم را بازگو و به سمع و نظر مردم برسانیم شاید دستی از آستین همت به در آید و تیمارگری بنشیند. ما کی هستیم که چنین حقی داریم؛ فعالان عرصه رسانه‌‌‌های جمعی که رکن چهارم دموکراسی‌اش می‌نامند و برقراری نظم و نسق، مستلزم وجود و فعالیت مثبت ماست؛ مائی که از قواعد و قوانین بهره می‌گیریم و در پی هدایت امور در بستر بهبود به نام مردم و از سوی مردم می‌گوئیم و می‌نویسیم. در واقع ما آئینه تمام‌قد رفتارهای مسئولان هستیم؛ اگر خوبند خوب نشان می‌دهیم و اگر بدند بد. نه در خفا، که به صراحت می‌گوییم: از آنجا که در شرایط فعلی شرایط سختی بر جامعه حاکم است لذا ما مجبور به بیان حقایقی می‌شویم که ممکن است برای حضرات مسئولان تلخ و گزنده باشد لذا توقع اخم و تخم، خط و نشان کشیدن و... هم هست که دیده و شنیده‌ایم اما ایفای مسئولیت، بالاتر از همه خطرات است، چه ما به ارزش قلم و تراوشاتش نیک آشنائیم و می‌دانیم که خدای منان به آن سوگند خورده است؛ «ن والقم و ما یسطرون». در چنین حالتی کسی نباید از ما توقع واژگون‌کاری و باژگون‌گوئی داشته باشد؛ اگر خواهان تعریف و تمجید هستید بفرمائید؛ مسئولیت و اختیار دارید به مردم خدمت کنید تا مشمول عنایت شوید و گرنه ما معذوریم. نویسندگان و دست‌اندرکاران این نشریه به شهادت صفحه‌های روژان در تمام سال‌های عمر، همیشه فریادگر مردم و مصالح و منافعشان بوده‌اند؛ به ناحق سیاه را سفید و سفید را سیاه نکرده‌اند و در بستر این سیر، فشار را هم تحمّل نموده‌اند. در این میان گاهاً اظهار نظرهائی در مورد روژان ابراز می‌شود که جای تاسف است؛ جدیداً در منبعی نه چندان شناخته شده برای مردم، انگ و رنگی به روژان زده‌اند که گویا ارگان سپاه است و با استفاده از رانت، 85 تن کاغذ از دولت گرفته است!! در باره این انگ‌نامه که ظاهرا به بهانه تجلیل مدیرکل ارشاد اسلامی از روژان به بیرون تراوش پیدا کرده است باید گفت عجبا از این استدلال، استخراج و استنتاج؟ بازدید مدیرکل ارشاد کردستان و اهدای لوح تقدیر، امری مرسوم است و هرازچند‌گاهی صورت می‌گیرد و تمام دفاتر نشریات ...