رفتن به بالا

روزنامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • سه شنبه ۲۹ آبان ۱۳۹۷
 • الثلاثاء ۱۱ ربيع أول ۱۴۴۰
 • 2018 Tuesday 20 November

 • روزنامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • دوشنبه ۱۳ تیر ۱۳۹۵ - ۰۲:۳۲
 • کد خبر : 745
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : خانم ابتکار وقت «اقدام و عمل» است

دکتر سیدمهدی فرشادان: نزدیک به یک دهه است که ورود میهمان ناخوانده‌ای به نام گرد و غبار یا ریزگرد، مناطق غربی کشور از شمال غربی تا منتهی‌الیه جنوب غربی و از جمله استان کردستان را با مشکلات عدیده‌ای روبرو کرده است. هرچند مقابله با این پدیده، بارها و بارها از سوی مسئولان دولتی در ده […]

دکتر سیدمهدی فرشادان: نزدیک به یک دهه است که ورود میهمان ناخوانده‌ای به نام گرد و غبار یا ریزگرد، مناطق غربی کشور از شمال غربی تا منتهی‌الیه جنوب غربی و از جمله استان کردستان را با مشکلات عدیده‌ای روبرو کرده است.
هرچند مقابله با این پدیده، بارها و بارها از سوی مسئولان دولتی در ده سال اخیر وعده داده شد، اما قدر مسلم آن است که کنترل و برطرف کردن آن متاسفانه راه به جایی نبرده و شاهد این مُدعا وقوع هر از چند گاه این پدیده نامبارک است که دیگر اکنون به یک بحران تبدیل شده است.
جای تاسف است که براساس آمار اعلامی مردم کردستان در سه ماهه نخست امسال، تنها روزهایی به اندازه تعداد انگشتان دست‌شان، هوای پاک استنشاق کردند و با این وجود، شاهد هیچگونه حرکت ملموسی از سوی دولت که مدعی شده محیط زیست از اولویت‌های آن است، نیستیم.
هرچند مردم این مناطق از یک سو بر اساس همان شاخصه نجابت و فهم بالا، نیازمند بودن رفع این مشکل به اخذ تصمیمات کلان و در سطح ملی و بین‌المللی را درک کرده و انتظار رفع یک باره معضل را ندارند و از سوی دیگر منکر اقدامات دولت در این راستا هم نیستند، اما سوال این است که آیا سه سال زمان برای دولتی که شعار حمایت از محیط زیست را سر داده کافی نیست که حداقل کارها در حوزه برخورد با این معضل را انجام دهد؟
روی سخن ما اکنون با معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان حفاظت از محیط زیست کشور است، سرکار خانم دکتر ابتکار، هنگامه اقدام و عمل است.
شما بهتر از ما می‌دانید این نظر کارشناسی که وضعیت استاندارد در ذرات زیر ۱۰ میکرون ۱۵۰ میکروگرم بر متر مکعب است اما در روز جمعه میزان ذرات گرد و غبار موجود در هوای سنندج به ۸۲۳ میکروگرم بر متر مکعب رسیده است به چه معنی است!
آلودگی هوا نزدیک به شش برابر وضعیت استاندارد اگر به معنای بحران نیست چه معنایی دارد؟!
این وضعیت تنها مختص کردستان نیست و چندین استان دیگر کشور درگیر این بحران هستند و نمایندگان در مجلس شورای اسلامی که به حق خادم ملت‌اند کوچکترین وظیفه خدمتگزاری برای مردمی که هشت سال جنگ تحمیلی را تحمل کرده و اکنون نیز مورد هجمه ریزگردها قرار دارند را رساندن صدای آنان به گوش مسئولانی چون سرکار عالی می‌دانند.
وی در این پیام خطاب به رییس سازمان محیط زیست گفت که نمایندگان مردم مناطق درگیر هجمه ریزگردها سال‌هاست که وقتی مورد سوال از سوی موکلان خود قرار می‌گیرند، جوابی برای اقناع آنان ندارند؛ استدلال‌های ما برای مردم مناطق و استان‌هایی که وظیفه خطیر نمایندگی آنان در مجلس را برعهده داریم دیگر قانع کننده نیست و ما خود نیز بر این مهم واقف و آگاه هستیم.
کوتاه سخن اینکه در جایگاه نمایندگی ملت ایران و مردم استان کردستان ضمن درخواست از مسئولان کشور بویژه سازمان حفاظت محیط زیست به عنوان متولی اصلی مقابله با پدیده ریزگردها برای چاره‌اندیشی و «اقدام و عمل» در راستای مبارزه، کنترل و در نهایت حذف این پدیده شوم، با مردم عهد می‌بندم که تمام توان خود را به کار بسته تا در همکاری و همفکری با دیگر نمایندگان محترم مجلس و دست اندرکاران اجرایی کشور خواست به حق آنان را مطالبه و پیگیری جدی نمایم.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

نگاهی به سوانح دلخراش جاده‌ای در راه‌های استان کردستان

گوش‌هایی که نمی‌شنوند و چشم‌هایی که نمی‌بینند

بامداد سەشنبه ۲۰ تیر درحالیکه غالب مردم براساس نظم و گردش شبانەروز در بستر خواب بودند جمعیتی از شهر سنندج، به اقتضای نیاز و کار ضروری عزم سفر کردند تا در این گردش روزگار به نیازهای خود پاسخ دهند اما انگار مقدر چنین بود که به مقصد نرسند و در همان ابتدای سفر راهی دیار باقی شوند. حادثه دلخراشی که به سبب ارتباطات پیشرفته و شبکەهای اجتماعی خواب را در همان نیمەهای شب از چشم هموطنان ربود و به خبر اول خبرگزاری‌های ایران تبدیل شد، به گونەای که سه روز عزای عمومی اعلام شد و مقامات کشور از رئیس جمهور و رئیس مجلس گرفته تا بسیاری از وزرا و شخصیت‌های مطرح کشور با صدور پیامهایی به ابراز همدردی با مردم داغدار کردستان پرداختند و  روز پنجشنبه نیز خبر آن در صفحه اول همه روزنامەهای سراسری قرار گرفت. مرگ دست کم ۱۱ نفر که به سبب نوع حادثه قلب بسیاری‌ها را جریحەدار کرد. نکته حائز اهمیت در این رویداد تلخ ایجاد موجی از حزن و اندوه در عرصه استانی و ملی بود که اگر نبود این ابراز همدردی‌ها شاید تالم ناشی از آن برای  خانواده‌های داغدار قابل تحمل نبود. اما پیرامون این سانحه نکاتی قابل تامل است که بیان آن ضروری به نظر می‌رسد: ۱- تلنگری بود به مسوولان که هشدار رسانه‌ها و کارشناسان را جدی بگیرند. نقطه وقوع حادثه به عنوان مکانی حادثه خیز بارها مورد نقد قرار گرفته بود اما دریغ از یک پاسخ منطقی! ۲- بارها گفتیم و بار دیگر تکرار می‌کنیم، مردم کمبودها و ناملایمات را تحمل می‌کنند اما بی‌توجهی، اهمال، فخرفروشی و بی‌عدالتی ازسوی مسئولان را تحمل نمی‌کنند. شکی نداریم که با هزینه چندبرابرهم که شده این مسیر تحت فشار افکارعمومی در کوتاه‌ترین زمان اصلاح خواهد شد، همچنانکه قطعه‌ای از مسیر راه سنندج- حسین آباد، در سال 1382 پیش پس از واژگونی تانکر حامل مواد شیمیایی MTBE و سرازیر شدن مواد آن به داخل آب سد قشلاق بلافاصله اصلاح شد، آیا بهتر نیست قبل از وقوع حوادث تلخ و تحمیل هزینه‌های بسیار گوشها را بروی انتقادات بگشایند و اینقدر بیخیال نباشند. حتما باید جان چند نفر گرفته شود تا معبری حادثه خیز اصلاح شود؟ 3- بارها از تردد تانکر‌های نفتکش در جاده‌های کردستان به عنوان ارابەهای مرگ و کابوس نام برده شده است و سال‌هاست واژگونی تانکر‌ها که نفت و مشتقات نفتی عراق را از طریق جاده‌های باریک و ناامن کردستان به ویژه مریوان و سنندج به ایران می‌آورند یا محصولات نفتی فراوری شده مانند بنزین و گازوئیل را به آن کشور منتقل می‌کنند، همچون کابوسی مردم و محیط زیست منطقه کردستان را تهدید می‌کند. گفته می‌شود در سوآپ نفتی ایران و عراق روزانه ۳۰ تا ۶۰ هزار بشکه نفت خام از طریق مرز به پالایشگاه‌های کرمانشاه، شازند، تهران و تبریز انتقال داده می‌شود و ایران معادل آن را در بنادر صادراتی جنوب تحویل مشتریان عراق می‌دهد. آمار تردد روزانه از ۶۰ تا ۴۰۰ کامیون در محور مریوان – سنندج که یکی از باریک‌ترین و ...