رفتن به بالا

روزنامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • سه شنبه ۳۰ بهمن ۱۳۹۷
 • الثلاثاء ۱۳ جماد ثاني ۱۴۴۰
 • 2019 Tuesday 19 February

 • روزنامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • دوشنبه ۱۳ تیر ۱۳۹۵ - ۰۲:۳۲
 • کد خبر : 745
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : خانم ابتکار وقت «اقدام و عمل» است

دکتر سیدمهدی فرشادان: نزدیک به یک دهه است که ورود میهمان ناخوانده‌ای به نام گرد و غبار یا ریزگرد، مناطق غربی کشور از شمال غربی تا منتهی‌الیه جنوب غربی و از جمله استان کردستان را با مشکلات عدیده‌ای روبرو کرده است. هرچند مقابله با این پدیده، بارها و بارها از سوی مسئولان دولتی در ده […]

دکتر سیدمهدی فرشادان: نزدیک به یک دهه است که ورود میهمان ناخوانده‌ای به نام گرد و غبار یا ریزگرد، مناطق غربی کشور از شمال غربی تا منتهی‌الیه جنوب غربی و از جمله استان کردستان را با مشکلات عدیده‌ای روبرو کرده است.
هرچند مقابله با این پدیده، بارها و بارها از سوی مسئولان دولتی در ده سال اخیر وعده داده شد، اما قدر مسلم آن است که کنترل و برطرف کردن آن متاسفانه راه به جایی نبرده و شاهد این مُدعا وقوع هر از چند گاه این پدیده نامبارک است که دیگر اکنون به یک بحران تبدیل شده است.
جای تاسف است که براساس آمار اعلامی مردم کردستان در سه ماهه نخست امسال، تنها روزهایی به اندازه تعداد انگشتان دست‌شان، هوای پاک استنشاق کردند و با این وجود، شاهد هیچگونه حرکت ملموسی از سوی دولت که مدعی شده محیط زیست از اولویت‌های آن است، نیستیم.
هرچند مردم این مناطق از یک سو بر اساس همان شاخصه نجابت و فهم بالا، نیازمند بودن رفع این مشکل به اخذ تصمیمات کلان و در سطح ملی و بین‌المللی را درک کرده و انتظار رفع یک باره معضل را ندارند و از سوی دیگر منکر اقدامات دولت در این راستا هم نیستند، اما سوال این است که آیا سه سال زمان برای دولتی که شعار حمایت از محیط زیست را سر داده کافی نیست که حداقل کارها در حوزه برخورد با این معضل را انجام دهد؟
روی سخن ما اکنون با معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان حفاظت از محیط زیست کشور است، سرکار خانم دکتر ابتکار، هنگامه اقدام و عمل است.
شما بهتر از ما می‌دانید این نظر کارشناسی که وضعیت استاندارد در ذرات زیر ۱۰ میکرون ۱۵۰ میکروگرم بر متر مکعب است اما در روز جمعه میزان ذرات گرد و غبار موجود در هوای سنندج به ۸۲۳ میکروگرم بر متر مکعب رسیده است به چه معنی است!
آلودگی هوا نزدیک به شش برابر وضعیت استاندارد اگر به معنای بحران نیست چه معنایی دارد؟!
این وضعیت تنها مختص کردستان نیست و چندین استان دیگر کشور درگیر این بحران هستند و نمایندگان در مجلس شورای اسلامی که به حق خادم ملت‌اند کوچکترین وظیفه خدمتگزاری برای مردمی که هشت سال جنگ تحمیلی را تحمل کرده و اکنون نیز مورد هجمه ریزگردها قرار دارند را رساندن صدای آنان به گوش مسئولانی چون سرکار عالی می‌دانند.
وی در این پیام خطاب به رییس سازمان محیط زیست گفت که نمایندگان مردم مناطق درگیر هجمه ریزگردها سال‌هاست که وقتی مورد سوال از سوی موکلان خود قرار می‌گیرند، جوابی برای اقناع آنان ندارند؛ استدلال‌های ما برای مردم مناطق و استان‌هایی که وظیفه خطیر نمایندگی آنان در مجلس را برعهده داریم دیگر قانع کننده نیست و ما خود نیز بر این مهم واقف و آگاه هستیم.
کوتاه سخن اینکه در جایگاه نمایندگی ملت ایران و مردم استان کردستان ضمن درخواست از مسئولان کشور بویژه سازمان حفاظت محیط زیست به عنوان متولی اصلی مقابله با پدیده ریزگردها برای چاره‌اندیشی و «اقدام و عمل» در راستای مبارزه، کنترل و در نهایت حذف این پدیده شوم، با مردم عهد می‌بندم که تمام توان خود را به کار بسته تا در همکاری و همفکری با دیگر نمایندگان محترم مجلس و دست اندرکاران اجرایی کشور خواست به حق آنان را مطالبه و پیگیری جدی نمایم.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

بیانیه تحریریه روزنامه روژان در واکنش به دروغ‌پردازی برخی کانال‌های مجازی

مغز فندقی‌ها/ قلم مسئول و مصیبت‌های آن

بدواً عرض می‌کنیم ما کسانی که در روژان قلم می‌زنیم با اطمینان، به اتفاق همکارانمان در دیگر نشریات استان آرزو کرده و می‌کنیم که ای کاش فعل و فعالیت مسئولان ما به گونه‌ای بود که رفاه و آسایش و امنیت خاطر را به مردم هدیه می‌کرد و از قِبَل حرف و حرکتشان مملکت بر ریل توسعه می‌چرخید؛ آن وقت ما محررین، توسن قلم را در دشت بلاغت و فصاحت جولان می‌دادیم و با ردیف کردن همة صناعات ادبی در رسا و ثنای مسئولان، مثنوی‌ها می‌سرودیم و به نشانه شکرگزاری، دست نیاز به سوی پروردگار دراز می‌کردیم که خدایا این سروران را از سر ما دریغ مدار که سروریشان باعث سرفرازی ما شده است؛ اما چه کنیم که چنین نیست؛ ما هم بنا به وظیفه دینی و اخلاقی و حرفه‌ای خود مجبوریم آلام مردم را بازگو و به سمع و نظر مردم برسانیم شاید دستی از آستین همت به در آید و تیمارگری بنشیند. ما کی هستیم که چنین حقی داریم؛ فعالان عرصه رسانه‌‌‌های جمعی که رکن چهارم دموکراسی‌اش می‌نامند و برقراری نظم و نسق، مستلزم وجود و فعالیت مثبت ماست؛ مائی که از قواعد و قوانین بهره می‌گیریم و در پی هدایت امور در بستر بهبود به نام مردم و از سوی مردم می‌گوئیم و می‌نویسیم. در واقع ما آئینه تمام‌قد رفتارهای مسئولان هستیم؛ اگر خوبند خوب نشان می‌دهیم و اگر بدند بد. نه در خفا، که به صراحت می‌گوییم: از آنجا که در شرایط فعلی شرایط سختی بر جامعه حاکم است لذا ما مجبور به بیان حقایقی می‌شویم که ممکن است برای حضرات مسئولان تلخ و گزنده باشد لذا توقع اخم و تخم، خط و نشان کشیدن و... هم هست که دیده و شنیده‌ایم اما ایفای مسئولیت، بالاتر از همه خطرات است، چه ما به ارزش قلم و تراوشاتش نیک آشنائیم و می‌دانیم که خدای منان به آن سوگند خورده است؛ «ن والقم و ما یسطرون». در چنین حالتی کسی نباید از ما توقع واژگون‌کاری و باژگون‌گوئی داشته باشد؛ اگر خواهان تعریف و تمجید هستید بفرمائید؛ مسئولیت و اختیار دارید به مردم خدمت کنید تا مشمول عنایت شوید و گرنه ما معذوریم. نویسندگان و دست‌اندرکاران این نشریه به شهادت صفحه‌های روژان در تمام سال‌های عمر، همیشه فریادگر مردم و مصالح و منافعشان بوده‌اند؛ به ناحق سیاه را سفید و سفید را سیاه نکرده‌اند و در بستر این سیر، فشار را هم تحمّل نموده‌اند. در این میان گاهاً اظهار نظرهائی در مورد روژان ابراز می‌شود که جای تاسف است؛ جدیداً در منبعی نه چندان شناخته شده برای مردم، انگ و رنگی به روژان زده‌اند که گویا ارگان سپاه است و با استفاده از رانت، 85 تن کاغذ از دولت گرفته است!! در باره این انگ‌نامه که ظاهرا به بهانه تجلیل مدیرکل ارشاد اسلامی از روژان به بیرون تراوش پیدا کرده است باید گفت عجبا از این استدلال، استخراج و استنتاج؟ بازدید مدیرکل ارشاد کردستان و اهدای لوح تقدیر، امری مرسوم است و هرازچند‌گاهی صورت می‌گیرد و تمام دفاتر نشریات ...