رفتن به بالا

روزنامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • سه شنبه ۲۹ آبان ۱۳۹۷
 • الثلاثاء ۱۱ ربيع أول ۱۴۴۰
 • 2018 Tuesday 20 November

 • روزنامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • پنجشنبه ۱۶ تیر ۱۳۹۵ - ۰۲:۰۴
 • کد خبر : 865
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : کردستان برای سرمایه‌گذاران ناشناخته است
رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان کردستان:

کردستان برای سرمایه‌گذاران ناشناخته است

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان کردستان گفت: استان کردستان هنوز برای بسیاری از ساکنان استان های دیگر و حتی برای سرمایه‌گذاران ناشناخته مانده است و متاسفانه برخی ذهنیت ها در این مغفول ماندن موثر بوده است. بهرام نصراللهی زاده در جمع اساتید گروه اقتصاد دانشگاه کردستان گفت: اولویت نخست برای کردستان معرفی زیباییها و […]

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان کردستان گفت: استان کردستان هنوز برای بسیاری از ساکنان استان های دیگر و حتی برای سرمایه‌گذاران ناشناخته مانده است و متاسفانه برخی ذهنیت ها در این مغفول ماندن موثر بوده است.
بهرام نصراللهی زاده در جمع اساتید گروه اقتصاد دانشگاه کردستان گفت: اولویت نخست برای کردستان معرفی زیباییها و امکانات و مشوقهای دولت برای سرمایه‌گذاری در این استان است. وی تکیه صرف بر منابع دولتی به امید رسیدن به توسعه را غیر ممکن دانست و از رسانه های گروهی و سخنوران و اساتید دانشگاه خواست با معرفی کردستان شرایط را برای ورود بخش خصوصی مهیا کنند.
وی گفت: برای توسعه اقتصادی و پیشرفت سرمایه گذاری در استان نیازمند نقشه راه و اصلاح مبانی فکری و فرهنگی و نگرشی قضیه هستیم و در همایش ها بصورت تخصصی بر روی محورهای خاص و ویژه تمرکز شود و با رویکرد مساله محوری در امر پژوهش، برای رفع موانع و تقویت و تسریع روند توسعه استان راهکارهای مناسب و نتیجه بخش تدوین کنیم.
نصراللهی زاده از برند سازی محصولات خاص کردستان بعنوان یکی دیگر از راهکارهای معرفی اقتصاد استان نام برد و گفت: محصولاتی همچون توت فرنگی، عسل و شیلات کردستان می توانند برند خوبی برای این موضوع باشند.
وی افزود: سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان کردستان مصمم است براساس برنامه و مبتنی بر آمایش سرزمین و ظرفیت های محلی و منطقه‌ای، ضمن بهره گیری از ظرفیت جامعه علمی استان و نظرات نخبگان، محرک های اصلی توسعه استان را شناسایی و به فعلیت برساند.
مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی کردستان یکشنبه گذشته در جلسه کارگروه اشتغال شهرستان سقز گفت: پرداخت تسهیلات به واحدهای تولیدی نیمه فعال و راکد کردستان در اولویت قرار گرفته است.
احمد رشیدی گفت: شورای عالی اشتغال کشور در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی، ۱۶ هزار میلیارد تومان برای فعال سازی واحدهای نیمه فعال و مشکل دار پرداخت خواهد کرد.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

نگاهی به سوانح دلخراش جاده‌ای در راه‌های استان کردستان

گوش‌هایی که نمی‌شنوند و چشم‌هایی که نمی‌بینند

بامداد سەشنبه ۲۰ تیر درحالیکه غالب مردم براساس نظم و گردش شبانەروز در بستر خواب بودند جمعیتی از شهر سنندج، به اقتضای نیاز و کار ضروری عزم سفر کردند تا در این گردش روزگار به نیازهای خود پاسخ دهند اما انگار مقدر چنین بود که به مقصد نرسند و در همان ابتدای سفر راهی دیار باقی شوند. حادثه دلخراشی که به سبب ارتباطات پیشرفته و شبکەهای اجتماعی خواب را در همان نیمەهای شب از چشم هموطنان ربود و به خبر اول خبرگزاری‌های ایران تبدیل شد، به گونەای که سه روز عزای عمومی اعلام شد و مقامات کشور از رئیس جمهور و رئیس مجلس گرفته تا بسیاری از وزرا و شخصیت‌های مطرح کشور با صدور پیامهایی به ابراز همدردی با مردم داغدار کردستان پرداختند و  روز پنجشنبه نیز خبر آن در صفحه اول همه روزنامەهای سراسری قرار گرفت. مرگ دست کم ۱۱ نفر که به سبب نوع حادثه قلب بسیاری‌ها را جریحەدار کرد. نکته حائز اهمیت در این رویداد تلخ ایجاد موجی از حزن و اندوه در عرصه استانی و ملی بود که اگر نبود این ابراز همدردی‌ها شاید تالم ناشی از آن برای  خانواده‌های داغدار قابل تحمل نبود. اما پیرامون این سانحه نکاتی قابل تامل است که بیان آن ضروری به نظر می‌رسد: ۱- تلنگری بود به مسوولان که هشدار رسانه‌ها و کارشناسان را جدی بگیرند. نقطه وقوع حادثه به عنوان مکانی حادثه خیز بارها مورد نقد قرار گرفته بود اما دریغ از یک پاسخ منطقی! ۲- بارها گفتیم و بار دیگر تکرار می‌کنیم، مردم کمبودها و ناملایمات را تحمل می‌کنند اما بی‌توجهی، اهمال، فخرفروشی و بی‌عدالتی ازسوی مسئولان را تحمل نمی‌کنند. شکی نداریم که با هزینه چندبرابرهم که شده این مسیر تحت فشار افکارعمومی در کوتاه‌ترین زمان اصلاح خواهد شد، همچنانکه قطعه‌ای از مسیر راه سنندج- حسین آباد، در سال 1382 پیش پس از واژگونی تانکر حامل مواد شیمیایی MTBE و سرازیر شدن مواد آن به داخل آب سد قشلاق بلافاصله اصلاح شد، آیا بهتر نیست قبل از وقوع حوادث تلخ و تحمیل هزینه‌های بسیار گوشها را بروی انتقادات بگشایند و اینقدر بیخیال نباشند. حتما باید جان چند نفر گرفته شود تا معبری حادثه خیز اصلاح شود؟ 3- بارها از تردد تانکر‌های نفتکش در جاده‌های کردستان به عنوان ارابەهای مرگ و کابوس نام برده شده است و سال‌هاست واژگونی تانکر‌ها که نفت و مشتقات نفتی عراق را از طریق جاده‌های باریک و ناامن کردستان به ویژه مریوان و سنندج به ایران می‌آورند یا محصولات نفتی فراوری شده مانند بنزین و گازوئیل را به آن کشور منتقل می‌کنند، همچون کابوسی مردم و محیط زیست منطقه کردستان را تهدید می‌کند. گفته می‌شود در سوآپ نفتی ایران و عراق روزانه ۳۰ تا ۶۰ هزار بشکه نفت خام از طریق مرز به پالایشگاه‌های کرمانشاه، شازند، تهران و تبریز انتقال داده می‌شود و ایران معادل آن را در بنادر صادراتی جنوب تحویل مشتریان عراق می‌دهد. آمار تردد روزانه از ۶۰ تا ۴۰۰ کامیون در محور مریوان – سنندج که یکی از باریک‌ترین و ...