رفتن به بالا

روزنامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • سه شنبه ۲۹ آبان ۱۳۹۷
 • الثلاثاء ۱۱ ربيع أول ۱۴۴۰
 • 2018 Tuesday 20 November

 • روزنامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • یکشنبه ۱۹ تیر ۱۳۹۵ - ۱۳:۳۶
 • کد خبر : 888
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : رییس جمهوری باید تعارف را با متخلفان کنار بگذارد

نماینده مردم شهرستان های سنندج، دیواندره و کامیاران در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه اقدامات دولت و شخص رییس جمهوری در مورد مبارزه با فساد و بویژه پرداخت های نامتعارف، خوب بوده آن را ناکافی دانست و گفت: مردم انتظار اقدامات ملموس تر و قاطعانه تری از دولت دارند.

روژان: عضو کمیسیون بودجه و محاسبات مجلس دهم بیانیه رییس جمهوری در ارتباط با مبارزه با فساد و رانت را یکی از خواسته های مردم دانست و گفت: اقدامات دولت در مورد مبارزه با فساد خوب بوده اما کافی نیست؛ رییس جمهوری باید تعارف را با متخلفان کنار بگذارد.
سیدمهدی فرشادان در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با بیان اینکه موضوع فیش های حقوقی نامتعارف و پیگیری آن جزو خواسته ها و مطالبه های عمومی مردم بود افزود: این موضوع وجدان و خواسته های مردم را خدشه دار کرد و رییس جمهوری به موقع و به درستی این بیانیه را خطاب به مردم صادر کرد.
او به بندهایی از بیانه رییس جمهوری در مورد نواقص قانونی در نظام هماهنگ پرداخت حقوق و قانون خدمات کشوری اشاره کرد و گفت: صدور این بیانیه از سوی رییس جمهوری به جلب اعتماد مردم و کاهش فاصله بین مردم و دولت منجر می‌شود.
نماینده مردم شهرستان های سنندج، دیواندره و کامیاران در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه اقدامات دولت و شخص رییس جمهوری در مورد مبارزه با فساد و بویژه پرداخت های نامتعارف، خوب بوده آن را ناکافی دانست و گفت: مردم انتظار اقدامات ملموس تر و قاطعانه تری از دولت دارند.
فرشادان با تاکید بر اینکه رییس جمهوری باید تعارف را با متخلفان کنار بگذارد، تاکید کرد: باید با متخلفان و قانون شکنان در هر رده و مسوولیتی برخورد قاطع شود.
او یادآور شد: دولت باید برای اصلاح ساختار پرداخت حقوق و مزایا در ساختار اداری ساز و کار قانونی پیدا کند و این ساختار را اصلاح نماید تا شاهد بروز چنین مشکلاتی نباشیم.
وی بر پیدا کردن خاستگاه بروز فساد نیز تاکید کرد و گفت: دولت باید ریشه اصلی این رانت ها و فسادها را شناسایی و در خشک کردن آن تلاش کند.
وی بروز فساد اقتصادی را نشانه توسعه نیافتگی کشور دانست و افزود: دولت با همکاری مجلس باید اصلاح نظام اقتصادی و اداری را در اولویت خود قرار دهند و سایر نهادها نیز دراین رابطه همکاری نمایند.
عضو کمیسیون بودجه و محاسبات مجلس دهم همچنین به تاکید رییس مجلس شورای اسلامی بر پیگیری تخلفات به وجود آمده نیز اشاره کرد و گفت: نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی هم وظیفه دارند در راستای مبارزه با فساد قدم هایی بردارند و در یک فضای تعاملی بین مجلس و دولت باید این موضوع با جدیت دنبال شود.
فرشادان با بیان اینکه در آینده ابعاد دیگری از فساد و رانت در کشور روشن می شود گفت: جا دارد دولت سطح نظارت های خود را بالا ببرد تا شاهد تکرار چنین مواردی نباشیم.
او از نقش افکار عمومی و رسانه ها در روشن کردن این موضوع قدردانی کرد و ادامه داد: اعتراف برخی از مدیران به حقوق های بالا و استعفای دسته جمعی در این ارتباط اگرچه خوب بود اما دیر اتفاق افتاد و باید پیش تر انجام می شد.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

نگاهی به سوانح دلخراش جاده‌ای در راه‌های استان کردستان

گوش‌هایی که نمی‌شنوند و چشم‌هایی که نمی‌بینند

بامداد سەشنبه ۲۰ تیر درحالیکه غالب مردم براساس نظم و گردش شبانەروز در بستر خواب بودند جمعیتی از شهر سنندج، به اقتضای نیاز و کار ضروری عزم سفر کردند تا در این گردش روزگار به نیازهای خود پاسخ دهند اما انگار مقدر چنین بود که به مقصد نرسند و در همان ابتدای سفر راهی دیار باقی شوند. حادثه دلخراشی که به سبب ارتباطات پیشرفته و شبکەهای اجتماعی خواب را در همان نیمەهای شب از چشم هموطنان ربود و به خبر اول خبرگزاری‌های ایران تبدیل شد، به گونەای که سه روز عزای عمومی اعلام شد و مقامات کشور از رئیس جمهور و رئیس مجلس گرفته تا بسیاری از وزرا و شخصیت‌های مطرح کشور با صدور پیامهایی به ابراز همدردی با مردم داغدار کردستان پرداختند و  روز پنجشنبه نیز خبر آن در صفحه اول همه روزنامەهای سراسری قرار گرفت. مرگ دست کم ۱۱ نفر که به سبب نوع حادثه قلب بسیاری‌ها را جریحەدار کرد. نکته حائز اهمیت در این رویداد تلخ ایجاد موجی از حزن و اندوه در عرصه استانی و ملی بود که اگر نبود این ابراز همدردی‌ها شاید تالم ناشی از آن برای  خانواده‌های داغدار قابل تحمل نبود. اما پیرامون این سانحه نکاتی قابل تامل است که بیان آن ضروری به نظر می‌رسد: ۱- تلنگری بود به مسوولان که هشدار رسانه‌ها و کارشناسان را جدی بگیرند. نقطه وقوع حادثه به عنوان مکانی حادثه خیز بارها مورد نقد قرار گرفته بود اما دریغ از یک پاسخ منطقی! ۲- بارها گفتیم و بار دیگر تکرار می‌کنیم، مردم کمبودها و ناملایمات را تحمل می‌کنند اما بی‌توجهی، اهمال، فخرفروشی و بی‌عدالتی ازسوی مسئولان را تحمل نمی‌کنند. شکی نداریم که با هزینه چندبرابرهم که شده این مسیر تحت فشار افکارعمومی در کوتاه‌ترین زمان اصلاح خواهد شد، همچنانکه قطعه‌ای از مسیر راه سنندج- حسین آباد، در سال 1382 پیش پس از واژگونی تانکر حامل مواد شیمیایی MTBE و سرازیر شدن مواد آن به داخل آب سد قشلاق بلافاصله اصلاح شد، آیا بهتر نیست قبل از وقوع حوادث تلخ و تحمیل هزینه‌های بسیار گوشها را بروی انتقادات بگشایند و اینقدر بیخیال نباشند. حتما باید جان چند نفر گرفته شود تا معبری حادثه خیز اصلاح شود؟ 3- بارها از تردد تانکر‌های نفتکش در جاده‌های کردستان به عنوان ارابەهای مرگ و کابوس نام برده شده است و سال‌هاست واژگونی تانکر‌ها که نفت و مشتقات نفتی عراق را از طریق جاده‌های باریک و ناامن کردستان به ویژه مریوان و سنندج به ایران می‌آورند یا محصولات نفتی فراوری شده مانند بنزین و گازوئیل را به آن کشور منتقل می‌کنند، همچون کابوسی مردم و محیط زیست منطقه کردستان را تهدید می‌کند. گفته می‌شود در سوآپ نفتی ایران و عراق روزانه ۳۰ تا ۶۰ هزار بشکه نفت خام از طریق مرز به پالایشگاه‌های کرمانشاه، شازند، تهران و تبریز انتقال داده می‌شود و ایران معادل آن را در بنادر صادراتی جنوب تحویل مشتریان عراق می‌دهد. آمار تردد روزانه از ۶۰ تا ۴۰۰ کامیون در محور مریوان – سنندج که یکی از باریک‌ترین و ...