رفتن به بالا

روزنامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • سه شنبه ۲۹ آبان ۱۳۹۷
 • الثلاثاء ۱۱ ربيع أول ۱۴۴۰
 • 2018 Tuesday 20 November

 • روزنامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • یکشنبه ۱۹ تیر ۱۳۹۵ - ۱۳:۵۵
 • کد خبر : 897
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : در چادر مسافرتی مطالعه می‌کردم
رتبه یک کنکور ارشد:

در چادر مسافرتی مطالعه می‌کردم

زمانی که برای تعطیلات به شهرستان دیواندره برمی‌گشتم به دلیل اینکه در شهرستان دیواندره فضای کتابخانه یک روز در میان به بانوان اختصاص داشت، به ناچار در چادر مسافرتی در حیاط منزل درس می‌خواندم.

روژان: دستیابی به رتبه یک کنکور ارشد با مطالعه در چادر مسافرتی توجه بسیاری از محافل خبری استان را به خود جلب کرد.
به گزارش خبرنگار ما «دریا دهقان» دانشجوی رشته علوم و مهندسی آب دانشگاه کردستان دلیل کسب رتبه نخست کنکور کارشناسی ارشد را مطالعه کتاب‌های درسی و تمرین مستمر به مدت ۶ ماه عنوان کرد.
این جوانان شهرستان دیواندره گفته که در شرایط سخت و مشکل خوابگاه درس خوانده‌ و زمانی که برای تعطیلات به شهرستان دیواندره برمی‌گشته است به دلیل اینکه در شهرستان دیواندره فضای کتابخانه یک روز در میان به بانوان اختصاص می‌یابد، به ناچار در چادر مسافرتی در حیاط منزل درس می‌خوانده و این کمبود نتوانسته است وی را از مسیر درس خواندن باز دارد.
وی در خصوص چگونگی مطالعه و موفقیت در کنکور سراسری گفت: نبود امکانات و کمبود فضای مطالعه در شهرستان دیواندره جای انتقاد دارند که باید مسؤولان ما به فکر جوانان باشند.
دهقان از سختی‌های چادر، گرمای زیاد، انعکاس نور بر کتاب، فضای نامناسب و پرت‌شدن حواس به دلیل مشکلات فوق‌الذکر و از اینکه مسؤولان این مسائل را در نظر نمی‌گیرند، اظهار تاسف کرد.
وی در پاسخ به این سؤال که در شبانه‌روز چند ساعت مطالعه می‌کردید، اظهار داشت: مدت ۶ ماه، روزانه ۷ ساعت مطالعه مفید داشتم.
دهقان برای موفقیتش به هیچ مؤسسه کنکوری مراجعه نکرده و تنها به تمرین و مرور کتاب‌های درسی، اکتفا کرده است.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

نگاهی به سوانح دلخراش جاده‌ای در راه‌های استان کردستان

گوش‌هایی که نمی‌شنوند و چشم‌هایی که نمی‌بینند

بامداد سەشنبه ۲۰ تیر درحالیکه غالب مردم براساس نظم و گردش شبانەروز در بستر خواب بودند جمعیتی از شهر سنندج، به اقتضای نیاز و کار ضروری عزم سفر کردند تا در این گردش روزگار به نیازهای خود پاسخ دهند اما انگار مقدر چنین بود که به مقصد نرسند و در همان ابتدای سفر راهی دیار باقی شوند. حادثه دلخراشی که به سبب ارتباطات پیشرفته و شبکەهای اجتماعی خواب را در همان نیمەهای شب از چشم هموطنان ربود و به خبر اول خبرگزاری‌های ایران تبدیل شد، به گونەای که سه روز عزای عمومی اعلام شد و مقامات کشور از رئیس جمهور و رئیس مجلس گرفته تا بسیاری از وزرا و شخصیت‌های مطرح کشور با صدور پیامهایی به ابراز همدردی با مردم داغدار کردستان پرداختند و  روز پنجشنبه نیز خبر آن در صفحه اول همه روزنامەهای سراسری قرار گرفت. مرگ دست کم ۱۱ نفر که به سبب نوع حادثه قلب بسیاری‌ها را جریحەدار کرد. نکته حائز اهمیت در این رویداد تلخ ایجاد موجی از حزن و اندوه در عرصه استانی و ملی بود که اگر نبود این ابراز همدردی‌ها شاید تالم ناشی از آن برای  خانواده‌های داغدار قابل تحمل نبود. اما پیرامون این سانحه نکاتی قابل تامل است که بیان آن ضروری به نظر می‌رسد: ۱- تلنگری بود به مسوولان که هشدار رسانه‌ها و کارشناسان را جدی بگیرند. نقطه وقوع حادثه به عنوان مکانی حادثه خیز بارها مورد نقد قرار گرفته بود اما دریغ از یک پاسخ منطقی! ۲- بارها گفتیم و بار دیگر تکرار می‌کنیم، مردم کمبودها و ناملایمات را تحمل می‌کنند اما بی‌توجهی، اهمال، فخرفروشی و بی‌عدالتی ازسوی مسئولان را تحمل نمی‌کنند. شکی نداریم که با هزینه چندبرابرهم که شده این مسیر تحت فشار افکارعمومی در کوتاه‌ترین زمان اصلاح خواهد شد، همچنانکه قطعه‌ای از مسیر راه سنندج- حسین آباد، در سال 1382 پیش پس از واژگونی تانکر حامل مواد شیمیایی MTBE و سرازیر شدن مواد آن به داخل آب سد قشلاق بلافاصله اصلاح شد، آیا بهتر نیست قبل از وقوع حوادث تلخ و تحمیل هزینه‌های بسیار گوشها را بروی انتقادات بگشایند و اینقدر بیخیال نباشند. حتما باید جان چند نفر گرفته شود تا معبری حادثه خیز اصلاح شود؟ 3- بارها از تردد تانکر‌های نفتکش در جاده‌های کردستان به عنوان ارابەهای مرگ و کابوس نام برده شده است و سال‌هاست واژگونی تانکر‌ها که نفت و مشتقات نفتی عراق را از طریق جاده‌های باریک و ناامن کردستان به ویژه مریوان و سنندج به ایران می‌آورند یا محصولات نفتی فراوری شده مانند بنزین و گازوئیل را به آن کشور منتقل می‌کنند، همچون کابوسی مردم و محیط زیست منطقه کردستان را تهدید می‌کند. گفته می‌شود در سوآپ نفتی ایران و عراق روزانه ۳۰ تا ۶۰ هزار بشکه نفت خام از طریق مرز به پالایشگاه‌های کرمانشاه، شازند، تهران و تبریز انتقال داده می‌شود و ایران معادل آن را در بنادر صادراتی جنوب تحویل مشتریان عراق می‌دهد. آمار تردد روزانه از ۶۰ تا ۴۰۰ کامیون در محور مریوان – سنندج که یکی از باریک‌ترین و ...