رفتن به بالا

روزنامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • سه شنبه ۲۹ آبان ۱۳۹۷
 • الثلاثاء ۱۱ ربيع أول ۱۴۴۰
 • 2018 Tuesday 20 November

 • روزنامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • شنبه ۲۵ تیر ۱۳۹۵ - ۲۲:۴۴
 • کد خبر : 995
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : استمداد مخترع سقزی از دولت
زاهد رحمانپور

استمداد مخترع سقزی از دولت

به تمام ادارات و نهادهای مربوط و حتی غیرمربوط بارها و بارها مراجعه کردم و متأسفانه هیچ‌کدام کوچک‌ترین کمک و همکاری با بنده نکردند و در بسیاری از موارد این عدم همکاری و توجه مسئولین مرا با ناامیدی مواجه می‌کرد که درنهایت با پشتیبانی و دلگرمی خانواده‌ام موفق به انجام این کار شدم.

حدود ۱۱ ماه از جلسه معارفه رئیس اداره صنعت، معدن و تجارت شهرستان سقز که در سالن اجتماعات گولان فرمانداری ویژه شهرستان با حضور جناب بهرام نصراللهی‌زاده مدیر سازمان برنامه‌ریزی استان، جناب حسین فیروزی معاون توسعه و مدیریت منابع انسانی استانداری، جناب دره‌وزمی رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان، جناب کریم اسدبیگی مدیرعامل سازمان همیاری شهرداری‌های استان، جناب مهندس بیگلری نماینده مجلس شورای اسلامی، جناب مهندس علی‌اکبر ورمقانی معاون استاندار و فرماندار ویژه شهرستان سقز، امام‌جمعه و رئیس ادارات شهرستان سقز، مسئولین انتظامی اصحاب رسانه و مخترع جوان سقزی آقای زاهد رحمانپور برگزار شد می‌گذرد اما همچنان این مخترع و مبتکر خلاق سقزی در گیرودار برای خط تولید اختراعش است.
زاهد رحمانپور ۳۴ ساله از جوانان نخبه و مخترع سقز که توانسته‌ است کولری جدید بانام «کولر دو زمانه» اختراع کند و انتظار دارد با حمایت مدیران دست‌اندزکار آن را به تولید انبوه برساند. گفت‌و‌گوی ما با این مخترع سقزی را می خوانید:

آراس قربانی پور

*اختراع خود را بیشتر برای مخاطبین ما شرح دهید و آیا طرح شما در سامانه اختراعات کشور به ثبت رسیده است؟
اختراع بنده در زمینه مبردها و به‌طور مشخص کولرها و دستگاه‌های تهویه مطبوع و نوع جدیدی از کولرها بانام «کولر دو زمانه» است. شاید با توجه به نام این کولر فکر کنید که دوزمانه منظور آبی و گازی است اما این‌طور نیست. نام دو زمانه را با توجه به شیوه‌ی کار و عملکرد این کولر انتخاب کرده‌ام. در اردیبهشت‌ماه ۹۴ اقدام به ثبت اختراع نمودم. پس از طی مراحلی در سامانه ثبت اختراعات کشور ثبت و دارای تأییدیه کاربرد صنعتی و قابلیت تولید از وزارت علوم، تحقیقات و فناوری کشور را نیز دارد.
* مراحل طراحی، ساخت و ثبت این کولر به چه صورت و در چه مدت‌زمانی به پایان رسید؟
ایده این طرح در سال ۹۲ به ذهنم رسید و در دی‌ماه همان سال مطالعه و تحقیقات را آغاز کردم و در فروردین‌ماه سال ۹۳ شروع به طراحی ایده‌ام کردم و پس از چند مرحله طراحی در تیرماه ۹۳، طراحی نهایی محصول را انجام رساندم و وارد مرحله ساخت نمونه اولیه شدم. در آذرماه همان سال اولین نمونه را ساختم و آزمایش‌هایی را بروی آن انجام دادم که ضعف‌هایی را در آن یافتم و مجدداً طراحی را تغییر دادم و نمونه‌ای دیگر و جدید ساختم که در اسفندماه ۹۳ کار ساخت دومین نمونه را به پایان رساندم و پس از آزمایش‌ها اولیه بر روی محصول نتیجه مطلوب حاصل شد. با توجه به مراحل فوق درنهایت این اختراع ۱۸ ماه زمان برد که اگر شرایط بهتری فراهم بود زودتر به انجام می‌رسید.
* هدف از طراحی این کولر و ویژگی‌های آن چیست؟
درواقع هدف اصلی از طراحی کولر دو زمانه صرفه‌جویی در انرژی بوده است، اما از ویژگی‌های منحصربه‌فرد دیگری نیز برخوردار است.
این کولر باهدف رفع مشکلات و ضعف‌های انواع کولرهای گازی و آبی طراحی‌شده که از این ضعف‌ها می‌توان به این موارد اشاره کرد:
کولرآبی: مشکل و ضعف اصلی این کولرها مصرف آب بسیار بالا که این آب آشامیدنی هم است و شامل هزینه‌های تصفیه و انتقال گردیده و درنهایت توسط این کولر بخار می‌شود. با توجه به وجود ۱۵ میلیون کولرآبی در کشور در سال جاری و میانگین مصرف ۲۰۰ لیتر در هر عدد در شبانه‌روز عدد به‌دست‌آمده ۳ میلیارد لیتر آب مصرفی تنها در یک شبانه‌روز در کشور است که با در نظر گرفتن سه ماه تابستان ۲۷۰ میلیارد لیتر آب آشامیدنی در کشور توسط کولرهای آبی هدر می‌شود.
که این میزان هدر رفت آب آشامیدنی شاید بیشتر از نیاز کشور به آب و کمبود آن در فصول گرم سال است. به‌طورکلی همین امر باعث کمبود آب در کشور می‌گردد. جالب اینجاست مصرف آب هر کولر تقریباً برابر با سرانه مصرف آب در کشور است.
دلیل عمده استفاده زیاد از کولرآبی قیمت مناسب و مصرف برق کم است…البته کولرهای آبی هوای مرطوب تولید می‌کنند و در هر منطقه آب‌وهوایی قابل‌استفاده نیست. همچنین با توجه به آلودگی هوا و وجود ریز گردها استفاده از کولرآبی عملاً یک نوع خودکشی محض است چراکه ریزگردها جذب پوشال کولرهای آبی شده و آن را به داخل خانه هدایت می‌کنند و چون با رطوبت وارد اتاق‌ها می‌شوند عملاً تأثیر فراوانی در تنفس خواهد گذاشت.
کولرگازی: در این نوع کولرها نیز ضعف‌هایی وجود دارد که مصرف بسیار بالای برق این نوع کولر، عمده‌ترین و بزرگ‌ترین ضعف آن است؛ که این مصرف بر ۳۰۰۰ وات در ساعت می‌رسد این در حالی است که مصرف برق یک دستگاه فریزر خانگی فقط ۳۵۰ وات در ساعت است. قیمت بسیار بالای کولرهای گازی ضعف دیگر آن هست که قابل تهیه برای عموم نیست و همین امر باعث افزایش خرید کولرهای آبی می‌گردد. درواقع تنها ویژگی خوب کولرهای گازی تولید هوای خشک هست. البته به خروج ارز نیز از کشور جهت واردکردن کولرهای گازی به‌عنوان یک ضعف دیگر می‌توان اشاره کرد.
صرفه‌جویی ۱۰۰ درصد در مصرف آب در مقایسه با کولرهای آبی.
صرفه‌جویی ۶۰ درصد در مصرف برق در مقایسه با مصرف برق کولرهای گازی.
قیمت تمام‌شده تا نصف قیمت کولرهای گازی با همان قابلیت.
دوام و عمر بیشتر و نیاز کمتر به تعمیر و نگهداری.
عدم نیاز به نیروی متخصص به جهت نصب و جابجایی.
تولید به‌صورت دوتکه (اسپیلت) و قابلیت نصب در محیط داخلی.
بسیار کم‌صدا تر از انواع کولرهای موجود.
سازگار با محیط‌زیست و گرمایش زمین.
در دسترس بودن مواد و قطعات اولیه و قابلیت تولید داخلی با کمترین هزینه.
قابلیت صادر کردن محصول و جذب ارز با توجه به جدید بودن این طرح در سطح دنیا
* آیا تا حالا اداره‌های دولتی یا خصوصی از شما حمایت‌های لازم را کرده‌اند؟
متأسفانه جواب این سؤال شما تقریباً منفی است. باور کنید به تمام ادارات و نهادهای مربوط و حتی غیرمربوط بارها و بارها مراجعه کردم و متأسفانه هیچ‌کدام کوچک‌ترین کمک و همکاری با بنده نکردند و در بسیاری از موارد این عدم همکاری و توجه مسئولین مرا با ناامیدی مواجه می‌کرد که درنهایت با پشتیبانی و دلگرمی خانواده‌ام موفق به انجام این کار شدم.
شاید در حال حاضر و گذشت زمان هنوز هم این عدم همکاری مسئولین در این سطح گسترده در استان برایم قابل باور نیست، شاید من تصور می‌کردم مسئولان دلسوزی داریم که به پیشرفت علمی کشور اهمیت می‌دهند که می‌شود روی حمایت آنان حساب باز کرد اما دقیقاً عکس این تفکر به بنده ثابت شد و این امر اصلاً به نفع کشور عزیزمان ایران نیست و می‌تواند باعث واماندگی علمی کشور شود درصورتی‌که باید طبق بیانات رهبر فرزانه انقلاب اسلامی و طبق اصل ۴۴ قانون اساسی باید به تولیدات داخلی اهمیت داده شود که تاکنون برای اختراع بنده اتفاق نیفتاده است.
اگر قرار باشد از نهادی به‌طور مشخص اسمی بیاورم می‌توانم به پارک علم و فناوری استان اشاره‌کنم که رسالت و وظیفه این نهاد مشاوره، حمایت و کمک به همین‌گونه طرح‌هاست؛ اما با توجه به اینکه این نهاد از تیرماه ۹۳ در جریان کار بنده قرارگرفته و در مردادماه همان سال برگه‌های عضویت پارک را نیز تکمیل و ارسال نموده‌ام و باوجود مراجعات مکرر و متعدد بنده در طول این‌یک سال و بیشتر تا حالا هیچ‌گونه کمکی حتی در حد یک مشاوره دریافت نکرده‌ام و چه‌بسا مشکلاتی هم برای من ایجاد نمودند که به‌طورکلی مسیر پیگیری بنده را عوض کرد و همین امر باعث ایجاد فشار روحی و حتی مالی برای من گردید و که باپشتکار موفق شدم طرح فوق را تا این مرحله به‌تنهایی به نتیجه کامل برسانم.
این بی‌توجهی و عدم‌حمایت از نهادی همچون پارک علمی و فناوری واقعاً جای تأسف و تأمل دارد! به‌هرحال بازهم اراده فردی همیشه می‌تواند موفق باشد، جدای از انتظاراتی که از مسئولین عزیز می‌رود…در دنیایی که ایده‌های نو و خلاقانه می‌تواند جایگاه کشورها را در عرصه بین‌الملل ارتقاء دهد چنین بی‌توجهی به این امر می‌تواند فراتر از کمک نکردن به یک شخص و ایده باشد چراکه تمامیت علمی کشور را دربرمی گیرد و شاید همین بی‌توجهی‌های چند مسئول عامل اصلی فرار مغزهاست (البته بنده خودم را فردی عادی می‌دانم).
چه خوب است تمام مسئولین به توصیه‌های رهبر معظم انقلاب حضرت آیت‌الله خامنه‌ای گوش دل فرا دهند و بدانند که عملی کردن همین توصیه‌های رهبر فرزانه در زمینه‌های علمی ضامن پیشرفت علمی کشور است و چه‌بسا عدم توجه به این توصیه‌ها باعث عقب‌ماندگی کشور می‌گردد. بیاییم همگی باهم برای کشورمان دل بسوزانیم و فقط به فکر خود و محدوده‌ی شخصی خود نباشیم! البته این گلایه من از مسئولین به این معنی نیست که مسئولین دلسوز نداریم همه‌جا خوب و بد هست.
*سخن پایانی آقای زاهد رحمانپور چیست؟
با توجه به اینکه امسال از سوی مقام معظم رهبری سال اقتصاد مقاومتی اقدام و عمل نام‌گذاری شده امیدوارم این طرح به خط تولید برسد و دیگر شاهد آن نباشیم تا غول‌های سرمایه‌داری و شرکت‌های خارجی ساخت کولرگازی سامسونگ، ال‌جی، توشیبا و انواع کولرهای گازی تقلبی چینی که سرمایه‌های این مملکت را خارج می‌کنند. واقعاً اگر سرمایه‌گذاران داخلی روی این نوع کولر دو زمانه سرمایه‌گذاری کنند مطمئناً کمک بزرگی به مردم ایران و صادرات آن به خارج از کشور خواهد کرد و از خروج ارز جلوگیری می‌کند و دست مافیایی قاچاق کولرگازی را کوتاه می‌کند.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

نگاهی به سوانح دلخراش جاده‌ای در راه‌های استان کردستان

گوش‌هایی که نمی‌شنوند و چشم‌هایی که نمی‌بینند

بامداد سەشنبه ۲۰ تیر درحالیکه غالب مردم براساس نظم و گردش شبانەروز در بستر خواب بودند جمعیتی از شهر سنندج، به اقتضای نیاز و کار ضروری عزم سفر کردند تا در این گردش روزگار به نیازهای خود پاسخ دهند اما انگار مقدر چنین بود که به مقصد نرسند و در همان ابتدای سفر راهی دیار باقی شوند. حادثه دلخراشی که به سبب ارتباطات پیشرفته و شبکەهای اجتماعی خواب را در همان نیمەهای شب از چشم هموطنان ربود و به خبر اول خبرگزاری‌های ایران تبدیل شد، به گونەای که سه روز عزای عمومی اعلام شد و مقامات کشور از رئیس جمهور و رئیس مجلس گرفته تا بسیاری از وزرا و شخصیت‌های مطرح کشور با صدور پیامهایی به ابراز همدردی با مردم داغدار کردستان پرداختند و  روز پنجشنبه نیز خبر آن در صفحه اول همه روزنامەهای سراسری قرار گرفت. مرگ دست کم ۱۱ نفر که به سبب نوع حادثه قلب بسیاری‌ها را جریحەدار کرد. نکته حائز اهمیت در این رویداد تلخ ایجاد موجی از حزن و اندوه در عرصه استانی و ملی بود که اگر نبود این ابراز همدردی‌ها شاید تالم ناشی از آن برای  خانواده‌های داغدار قابل تحمل نبود. اما پیرامون این سانحه نکاتی قابل تامل است که بیان آن ضروری به نظر می‌رسد: ۱- تلنگری بود به مسوولان که هشدار رسانه‌ها و کارشناسان را جدی بگیرند. نقطه وقوع حادثه به عنوان مکانی حادثه خیز بارها مورد نقد قرار گرفته بود اما دریغ از یک پاسخ منطقی! ۲- بارها گفتیم و بار دیگر تکرار می‌کنیم، مردم کمبودها و ناملایمات را تحمل می‌کنند اما بی‌توجهی، اهمال، فخرفروشی و بی‌عدالتی ازسوی مسئولان را تحمل نمی‌کنند. شکی نداریم که با هزینه چندبرابرهم که شده این مسیر تحت فشار افکارعمومی در کوتاه‌ترین زمان اصلاح خواهد شد، همچنانکه قطعه‌ای از مسیر راه سنندج- حسین آباد، در سال 1382 پیش پس از واژگونی تانکر حامل مواد شیمیایی MTBE و سرازیر شدن مواد آن به داخل آب سد قشلاق بلافاصله اصلاح شد، آیا بهتر نیست قبل از وقوع حوادث تلخ و تحمیل هزینه‌های بسیار گوشها را بروی انتقادات بگشایند و اینقدر بیخیال نباشند. حتما باید جان چند نفر گرفته شود تا معبری حادثه خیز اصلاح شود؟ 3- بارها از تردد تانکر‌های نفتکش در جاده‌های کردستان به عنوان ارابەهای مرگ و کابوس نام برده شده است و سال‌هاست واژگونی تانکر‌ها که نفت و مشتقات نفتی عراق را از طریق جاده‌های باریک و ناامن کردستان به ویژه مریوان و سنندج به ایران می‌آورند یا محصولات نفتی فراوری شده مانند بنزین و گازوئیل را به آن کشور منتقل می‌کنند، همچون کابوسی مردم و محیط زیست منطقه کردستان را تهدید می‌کند. گفته می‌شود در سوآپ نفتی ایران و عراق روزانه ۳۰ تا ۶۰ هزار بشکه نفت خام از طریق مرز به پالایشگاه‌های کرمانشاه، شازند، تهران و تبریز انتقال داده می‌شود و ایران معادل آن را در بنادر صادراتی جنوب تحویل مشتریان عراق می‌دهد. آمار تردد روزانه از ۶۰ تا ۴۰۰ کامیون در محور مریوان – سنندج که یکی از باریک‌ترین و ...