بین‌الملل
کد خبر : 4372
چهارشنبه - ۱۱ مهر ۱۳۹۷ - ۱۳:۵۰
عادل محمدی: دکتری تخصصی زبانشناسی

از نشانه‌شناسی عکس تا نشانه‌شناسی شهری

عکس‌ها در علم نشانه‌شناسی همچون متن دارای نشانه و معنا هستند. نشانه‌شناسی دانشی است که به شناخت و بررسی نشانه‌ها و کارکردهای آن در انتقال پیام و فرایند تداعی معنا در ذهن انسان‌ها می‌پردازد. بحث نشانه‌شناسی به «فردینان دو سوسور» زبان‌شناس سوئیسی باز می‌گردد. از نگاه شعیری، سوسور برای نشانه‌شناسی از واژه سمیولوژی «semiology» بهره می‌گرفت و از نگاه وی نشانه ترکیبی از دل (صورت آوایی) و مدلول (تصور ذهنی) است که رابطه این دو را لازم و ملزوم می‌دانست. مانند دو روی یک سکه از دو قسمت تشکیل شده‌اند یا وی آن را همچو پشت و روی کاغذی تشبیه می‌کند که هرگاه آن را پاره کنیم، دال و مدلول از هم جدا می‌شوند. برخلاف سوسور که رابطه بین دال و مدلول را لازم و ملزوم می‌انگاشت، چارلز سندرز پرس پدر فلسفه عملی و منطق‌دان برجسته آمریکایی، این رابطه را غیرمتقارن می‌دانست. نشانه پیرس برخلاف سوسور چهاروجهی است و تعریف نشانه از نظر وی ابژه پویا (dynamic object) است یعنی ابژه یا موقعیتی که با آن روبه‌رو هستیم. یِلمزلِف زبان‌شناس دانمارکی دیدگاه سوسور در مورد زبانشناسی را تکمیل می‌دانست اما از واژه سیموتیک «semiotic» بهره گرفت و به‌جای واژه دال و مدلول از عناوین «بیان» و «محتوی» بکار گرفت. برای مثال فریادهای پیاپی شخصی سبب می‌شود تا از خشم وی پی ببریم. فریاد همان بیان است و خشم همان محتوی است. آلژیرداس ژولین گرمس زبان‌شناس برجسته فرانسوی ، در تکمیل آراء یلمزلف، سطح بیان را برون-نشانه و سطح محتوی را درون-نشانه در نظر گرفت. از نظر وی نشانه‌شناسی علم و مطالعه شرایط معنا است و دیگر نشانه‌ها بررسی نمی‌شود بلکه تنها معنا را مورد واکاوی قرار می‌گیرد. به‌طورکلی پیشگامان نشانه‌شناسی ،عمدتاً زبان‌شناس بودند و نشانه‌شناسی مولود زبان‌شناسی است و از دل آن برخاسته است. از نگاه چنلر فقط از طریق نشانه‌هاست که می‌توان اندیشد. نشانه‌ها معمولاً به شکل کلمات، تصاویر، اصوات، بوها، طعم‌ها، حرکات و اشیاء ظاهر می‌شوند. اما، این چیزها ذاتاً هنگامی‌که معنایی به آن‌ها منصوب شود تبدیل به نشانه می‌شود. در این میان عکس به‌مثابه متن در نظر گرفته می‌شود، به باور سجودی زبانشناسی و نشانه‌شناسی ، بارزترین جنبه انبساطی جهان ماست.عکس خنثی‌ترین فضای متن است برای اینکه واقعیت را عین آنچه است بازنمایی می‌کند.
در نشانه‌شناسی در زمان خواندن هر عکس مدام عناصر آن را با مفاهیمی دیگر جایگزین می‌کنیم.
برای نمونه اگر نشانه‌های تصویر فوق را دریابیم ، در این تصویر نوجوانی که با لباس مشکی دیده می‌شود، با ویژگی شاخص شناختی افسانه شخصی و تماشاگران خیالی افسانه شخصی همان حس قدرت اغراق گونه است که در برخی نوجوانان صریح‌تر حضور دارد. نحوه ایستادن و طرز قرار گرفتن دست‌ها و میمیک لب و صورت حاکی از نوع حس قدرت در نوجوان است حس قدرتی که با اضطراب تماشاگران خیالی عجین شده، تماشاگران خیالی اصطلاحی است برای توصیف این ویژگی نوجوانان که می‌پندارند در مرکز جهان هستند و همه آن‌ها را زیر نظر دارند به همین خاطر نگاه از بالا به پایین و وجود عینکی که توان دیدن چشم‌ها را از مخاطب گرفته نوعی فرار از تماشاگران خیالی و تماشاگر شدن خود فرد به‌عنوان سوژه است.
رولان بارت در مقاله “نظریه بیان تصویر”عکاسی هرگز درباره‌ی زمان حال نیست ، هرچند ، عمل نگاه کردن در زمان حال صورت می‌گیرد. لحظه‌ای که عکس گرفته می‌شود به گذشته یا حال مربوط می‌شود و زمان دیده شدن عکس‌ها همواره به آینده متعلق است و کارکرد عکس یادگاری به یادآوری گذشته از طریق دیده شدن در آینده است. این مسیر دوسویه را می‌توان بر اساس نظریه استعاره لیکاف از زمان موردبررسی قرارداد؛ روشی که پیش‌تر سجودی در “نشانه‌شناسی زمان و گذر زمان: بررسی آثار کلامی و تصویری” در نقاشی و نگارگری به آن پرداخت.
و اما زبان شهر در نشانه‌شناسی شهری در فرهنگ توصیفی نشانه‌شناسی این‌گونه تعریف می‌گردد:
Semiotics is the theory and study of signs and symbols, especially as elements of language or other systems of communication. A person who studies semiotics is known as a semiotician. Many of the terms and concepts used by contemporary semioticians were introduced by Swiss linguist Ferdinand de Saussure. Urban space always has a significance; there is an utilitarian purpose for an urban distribution based on functions and usages. Urban semiotics are about the consciousness of the symbols’ functions in urban space. The city is a writing; whoever moves about in the city is a sort of reader.
نشانه‌شناسی، نظریه و مطالعه نمادها و نشانه‌ها به‌ویژه عناصر زبانی و دیگر نظامی‌های ارتباطی‌ست. شخصی که به مطالعه نشانه‌ها می‌پردازد به‌عنوان (نشانه‌شناس) لقب می‌گیرد. بسیاری از اصطلاحات و مفاهیمی که از سوی نشانه‌شناسان معاصر مورد استفاده قرار می‌گیرد از سوی زبان‌شناس سوئیسی فردینان دوسوسور ارائه شد. فضای شهری هماره اهمیتی بس چشمگیر دارد؛ یک هدف بهره‌ور برای پراکنش فضای شهری بر اساس نقش‌ها و کاربردهای آن است.نشانه‌شناسی شهری به آگاهی از نقش‌های نمادین در فضای شهریمی‌پردازد.شهر نوشتار است، هر رهگذری که در این شهر می‌گذرد، نوعی خواننده است.
نشانه‌شناسی شهری مطالعه معانی مستتر در فرم شهرهاست که از راه نشانه‌ها، نمادها و دلالت‌های اجتماعی – ذهنی تولید می‌شوند. این رویکرد بر عناصر عینی کالبدی محیط نظیر خیابان‌ها، میدان‌ها ، پارک‌ها و بناها و نیز تولیدات فرهنگی نظیر رمزگان ساختمانی و غیره متمرکز می‌شود. پس برای فهم علم نشانه‌شناسی در شهر، درک قواعد بازی نشانه‌ها الزامی است. شهر ساختاری است که دلالت‌کننده‌ها را به کار می‌گیرد و این توجه خاص به چگونگی کاربرد دلالت‌کننده‌هاست، که علم نشانه‌شناسی شهر را پی‌ریزی می‌کند.زمانی که از شهر صحبت می‌شود، آن را ورای دیدن، سکونت و گشت‌وگذار درک می‌کنیم.
شهر محصول زمان است و در لایه‌های متعدد آن خصیصه‌های هر نسل ظهور می‌یابد. شهر یک گفتمان است و این گفتمان بیش از هر چیز یک‌زبان تمام‌عیار است. شهر با ساکنانش سخن می‌گوید، ما نیز به‌سادگی با شهرمان سخن می‌گوییم، بازندگی در شهر، پرسه زدن در آن و با نگاه به آن، دشواری بنیادین ما در اینجا، تهی کردن عبارت «زبان شهر» از معنای استعاری‌اش است.
به‌طورکلی از رهگذر مطالعه نشانه‌شناسی آگاه می‌شویم که نظام‌های نشانه‌ای و رمزگانشانشان شفاف‌اند و اعمال ما در خوانش آن‌ها پنهان می‌شود.

عادل محمدی: دکتری تخصصی زبانشناسی

افتتاح سیلوی ۶۰ هزارتنی دهگلان

به مناسبت هفته تعاون و همزمان با برگزاری جشن شکرگزاری گندم، سیلوی بتُنی دهگلان با گنجایش ۶۰ هزار تُن گندم افتتاح شد.
شرکت تعاونی ۴۵۲ مجتمع کشت و صنعت مائده و سیلوی ۶۰ هزار تنی ذخیره گندم با اعتبار ۱۸۰ میلیارد ریال توسط بخش خصوصی در زمینی به مساحت ۴۰ هزار متر مربع و پنج هزار و ۸۰۰ متر مربع زیربنا احداث شده است.
این سیلو دارای ۶ کندوی بتُنی با ظرفیت هر کندو ۱۰ هزار تُن است که قابلیت ۲۰۰ تُن تخلیه بار در ساعت و ۱۰۰ تُن بارگیری را در هر ساعت دارا می‌باشد.
سیلو بتُنی مائده دهگلان دارای سیستم هوادهی و بوجاری اولیه است که باعث می‌شود گندم در اثر طولانی شدن طول مدت ذخیره فاسد نشود.
این پروژه به صورت مستقیم برای ۲۰ نفر و غیرمستقیم برای ۴۰ نفر شغل ایجاد کرده است.

کُرد، کارت بازی یا بازیگر

بیش از ۴۰ میلیون انسان تحت نام و نشان کرد در کشورهای آسیایی زندگی می‌کنند که عمده آنها در چهار کشور ایران، عراق، سوریه و ترکیه هستند، اقلیتی از این جمعیت در روسیه و قفقاز و اقلیتی نیز به صورت پراکنده و بیشتر مهاجر در اروپا به سر می‌برند. وطن اصلی این ملت پراکنده همان خاک کردستان است که جبر زمان و جور زمانه داران آن را بین چهار کشور خاورمیانه تقسیم و سبب پراکندگی آنها شده است در همین حال حاکمیت‌های کشورهای چهارگانه این مردم را تنها به صورت دوفاکتو به عنوان هموطن می‌شناسند اما قلباً مایل به روا داشتن حقوق مشروع هموطنی به انها نیستند و اگر چون عراق مجبور به قبول تعیین منطقه فدرال برای کرد شده‌اند اما مرتباً در تلاشند که به هر بهانه و مستمسکی آنها را محدود و محدودتر کرده و از استحقاق‌های مشروعشان بی‌بهره سازند.این حاکمیت های چهارگانه به همین اندازه هم قناعت نمی کنند، بلکه دائماً در تلاشند با اجرای برنامه های اقتصادی، سیاسی، اجتماعی و نظامی اولاً محرومیت و عقب افتادگی اقتصادی را بر آنها تحمیل نمایند تا برای ادامه حیات مجبور به اطاعت و فرمانبرداری شوند، ثانیاً از منظر سیاسی آنها را در تنگنا گذاشته و از هر حرکت حق طلبانه آنها جلوگیری کنند. ثالثاً با تلاشی پیگیر به صورت گام به گام و پیگیر در فرهنگ آنها نفوذ کرده و تغییر ماهیت دهند به طوری که کرد به عنصری بی هویت مبدل و معنویت خود را فراموش کند. رابعاً قدرت نظامی و امنیتی را بر انها حاکم تا زمینه اجرای دیگر برنامه ها مهیا و بدون مقاومت به انجام برسد.
این شیوه معمول و مستمری است که در یکصد سال گذشته در این منطقه علیه کرد این چهارمین ملیت خاورمیانه اعمال شده و چهار کشور علیرغم تضاد در بسیاری زمینه ها در این مورد متفق و توأم با هم عمل کرده اند و گر مجال یابند در آینده نیز به همان شیوه عمل می کنند.از بعد فرا منطقه ای به ظاهر سیاست ها متفاوت اما در باطن تأییدی بر عملکرد چهار کشور بوده است.
خاورمیانه منطقه ای استراتژیک با منابع و معادن غنی مورد نیاز برای توسعه و پیشرفت اقتصادی و دریاها و آبراههائی که رفت و آمد در آن را سهل و آسان کرده است، در همین منطقه تنوع قومی و نژادی و دینی و مذهبی از سایر نقاط بیشتر و تنازع و تقابل بین این کمیت ها و کثرت‌ها سابقه تاریخی داشته و در بستر زمان استمرار و میراث این خشونت و خصومت به نسل های فعلی هم رسیده است. چنین منطقه ای با چنین ساکنانی طعمه ای مناسب برای قدرت های فرا منطقه ای بوده و در پیوسته تاریخ به ویژه یکصد سال گذشته بارها و بارها شاهد ترک تازی آنان در خاورمیانه بوده‌ایم این یغماگران متمدن که خود مبدع و مبتکر منشورهای حقوق بشر و آزادی و دموکراسی هم هستند و برای حفظ و اشاعه آنها سازمان های بین المللی را تأسیس و به ظاهر سیاست های خود را بر پایه آنها تنظیم کرده اند در نگاه به خاورمیانه با اتکا به این منشورهای انسانی و به بهانه نادیده گرفتن آنها در خاور میانه دخالت، و این آرمان های والا را پرده ای برای لاپوشانی اهداف سیاسی و اقتصادی خود کرده‌اند، کُردها همیشه یکی از گزینه های این قدرت‌ها برای وادار کردنشان به حرکت در مسیر اهداف سیاسی و اقتصادی خود بوده و هرگاه به هدف خویش نایل آمده‌اند با حاکمان سازش و کُردها را رها کرده اند. شاهد این مدعی در تاریخ خاورمیانه و کُرد فراوان است قیام های شیخ عبدالله نهری، شیخ شمزینان، شیخ سعید پیران، آگره‌داخ، اسماعیل آقا سمکو، جمهوری کردستان و قیام مرحوم ملا مصطفی بارزانی نمونه های برجسته ای از دخالت مزورانه قدرت های منطقه ای و فرامنطقه ای در خیزش های کُرد و خیانت به آنهاست که از پشت به کُرد خنجر زدند و پیکر مجروحش را به حاکمان سپردند تا مثله کنند.
در اینجا و به جهت روشنگری بیشتر به دو مورد اشاره می کنم:
در سال ۱۳۲۱ زمانی که اولین هیئت کُرد از مهاباد به باکو سفر کرد باقرف نخست وزیر آذربایجان شوروی در دیدار با آنها وعده‌های فریبنده می‌دهد و آنها را به حمایت شوروی دلگرم و می‌خواهد در جهت سیاست انها عمل کنند. پس از پایان دیدار مرحوم عمرخان شکاک از رؤسای بزرگ عشایر کُرد که همراه هیئت بوده به مرحوم قاضی محمد هشدار می‌دهد به وعده‌های توخالی روس‌ها عمل نکند. وی اسماعیل آقا سمکو را به خاطر می‌آورد که روس‌ها وعده‌های بس بزرگتری به او دادند و بعداً عمل نکردند. خان از قاضی می‌خواهد که حداقل نوشته‌ای از روس‌ها بگیرد و چون چنین مکتوبی ارائه نمی‌شود در این سفر قاضی محمد و هیئت همراه سیاست دیکته شده‌ی روس را قبول نمی‌کنند اما متأسفانه در سال ۱۳۲۴ هیئت دوم که از کُردهای سیاسی و بدون تجربه بودند به حمایت شوری دلگرم شدند و بعداً آنچه که نباید پیش آمد در همان زمان مرحوم قاضی محمد در آخرین نامه‌اش به استالین تمام آن وعده و وعیدها را به یاد می‌آورد و شدیداً معترض می‌شود که چرا حداقل وعده‌ها در موردشان عملی نشد. استالین در جواب نامه مرحوم قاضی حکومت وقت ایران را دموکرات حافظ حقوق ملت معرفی و از وی می‌خواهد که با آن همکاری کند. این از عملکرد ابر قدرت شرق نسبت به کُرد که بواسطه وعده نفت شمال از حمایت از کُرد خودداری کرد و اما از عملکرد غربی‌ها در خلال قیام مرحوم ملامصطفی بارزانی علیه رژیم بعث، بارها پیش آمد که بعث در برابر رزمندگان کُرد ناتوان و حاضر به سازش بود اما آمریکا و حکومت شاهنشاهی ایران چنان وعده‌هایی به رهبر قیام می‌دادند که او را از توافق با رژیم عراق باز می‌داشت. در سال ۱۳۵۳ و بعد از قرارداد الجزایر شاه در دیدار با مرحوم ملا مصطفی و جمعی از شخصیت‌های کُرد توافق خود با عراق و عدم حمایت از قیام را به آنها اعلام می‌نماید، هیئت کُرد به جمع به این حرکت ناجوانمردانه شاه اعتراض کردند که حتی آقای دکتر محمود عثمان با شاه درگیری لفظی پیدا می‌کند بطوریکه شاه با عجله محل دیدار را ترک و مأموران گارد، هیئت کُرد را به خارج محل ملاقات هدایت می‌کنند؛ بعدها که مرحوم ملا مصطفی به جهت معالجه به آمریکا رفت مقامات آن کشور از جمله «هنری کسینجر» وزیر خارجه وقت آمریکا هم در دیدار با ایشان مصلحت سیاسی را عامل پشت کردن به کرد ذکر نمود؛ همان مصلحتی که چند سال بعد مشمول هم‌پیمان شاه هم شد و شرایط سقوطش را فراهم کردند.
یک دو روزی پیش و پس شد ورنه از جور فلک
بر سکندر نیز بگذشت آنچه بر دارا گذشت
این از تاریخ؛ اما زمان حال در حمله آمریکا به عراق در سال ۲۰۰۳ میلادی حتی ترکیه هم‌پیمان آمریکا در ناتو با آمریکا همراهی نکرد و اجازه نداد آمریکا از پایگاه اینجرلینگ ترکیه استفاده کند تنها کُردها بودند که تمام‌قد با آمریکا همراهی و موجبات شکست رژیم صدام را فراهم کردند و در شکل‌دهی عراق جدید نقش اساسی داشتند. بر این اساس کُردها با امریکا همراه و حکومت جدید را تشکیل دادند؛ حکام جدید عراق و قبل و بعد از تشکیل دولت جدید به تصویب قانون اساسی مرتباً به کردستان رفت و آمد و از توان مادی و معنوی کُرد به جهت تقویت خود استفاده می‌کردند پس از تشکیل نظم جدید تا انسجام آن با کُردها مدارا کردند اما پس از آن راه مخالفت با کُرد را پیمودند. از اجرای ماده ۱۴۰ خودداری و از به رسمیت شناختن جنایات صدام چون انفال و بمباران شیمیایی حلبچه به عنوان نسل‌کشی شانه خالی کرده و بر خلاف نص صریح قانون از جبران خسارت و پرداخت سهمیه۱۷٪ کُرد در بودجه عراق خودداری کردند. با سربرآوردن داعش و شکست ارتش عراق در برابر آن کُرد تنها نیرویی بود در یک جبهه ۱۰۰۰ کیلومتری با تروریست‌ها مقابله و آنها را شکست داد و مورد تشویق افکار عمومی جهان قرار گرفت؛ اما دولت مرکزی همچنان به عناد علیه کُرد ادامه داد و سرانجام در ۲۰۱۷ به بهانه برپایی رفراندوم از زمین و هوا کُردستان را محاصره سیاسی و اقتصادی کرد و با نیروی نظامی به کردستان حمله و ۵۰٪ از خاک کردستان را متصرف شد؛ آمریکا و غرب همه این وقایع را از نزدیک دیدند اما کوچکترین قدمی در حمایت از کُرد و منطقه فدرال بر نداشتند.
در سوریه که از ابتدای تشکیل آن در ۱۹۲۵ اقلیت کُرد ساکن آن بخش کردستان که ضمیمه خاک سوریه شده تحت شدیدترین فشارها بودند. برنامه ۱۲ ماده‌ای برای ذوب آنها در جمعیت عرب سوریه پیاده و اجرا شد. آنان هیچ‌گاه موفق به اخذ شناسنامه از دولت‌های سوریه نشدند؛ در سال ۲۰۱۱ و همزمان با شروع بهار عربی، کُردها در سوریه قیام و زیستگاه‌های خود را از لوث وجود بعثی‌های سوری پاکسازی کردند. با ظهور داعش آنان مقاومتی جانانه در برابر این گروه تروریستی کردند که نمونه آن مقاومت در کوبانی است که مورد تأیید و تشویق جهانیان قرار گرفت. آمریکا با کُردهای سوریه وارد مذاکره شد آنها را به جنگ علیه داعش تشویق نمود، کُردها «رقه» مرکز خلافت مجعول را پاکسازی کردند و بر تمام کُردستان سوریه مسلط شدند، سال گذشته آنان آماج خشم دولت ضد کُرد ترکیه قرار گرفت که خیال تصرف کردستان سوریه را دارد دو ماه تمام در برابر ارتش عضو پیمان ناتوی ترکیه و مزدورانش از گروه‌های تروریستی داعش و النصره و غیره مقاومت کرد و چون گلوله‌ای برای شلیک نداشت عقب‌نشینی نمود. ترکیه عفرین را تصرف و به ریشه‌کنی نژادی در آن منطقه پرداخت و همه جور ستم را بر مردم غیر نظامی وارد و حتی عزم تصرف منبج و کوبانی و قامیشلی و دیگر مناطق کُردنشین را دارد اما آمریکا که دارای نیروی نظامی در سوریه است کوچک‌ترین مخالفتی با تجاوزگری‌های ترکیه نکرده است.
رجب طیب اردوغان دیکتاتور ترکیه به اتکاء حمایت ناتو قصد اشغال تمام کردستان سوریه و بخش اعظم کردستان عراق را دارد اما امریکا ساکت و صامت نظاره گر تجاوزگری دیکتاتوری ترکیه است؛ همین دیکتاتور در ترکیه کمر به نابودی کُرد بسته و حتی نمایندگان کُرد در مجلس ملی را به زندان انداخت و اقدام به ویرانی مناطق کُردنشین و ریشه‌کنی کُرد کرده است اما دریغ از یک کلام سرزنش آمیز از غرب و آمریکای مدعی دموکراسی و آزادی حقوق بشر. این دوگانگی در حرف و عمل چه معنی می دهد؟
اگر به تاریخ مراجعه کنیم بهتر به اصل ماجرا پی می‌بریم؛ یکصد سال پیش که بر طبق قرارداد سایکس‌پیکو غرب خاورمیانه را شکل داد برخلاف وعده‌های قبلی از جمله پیمان سور حقی برای این چهارمین ملیت خاورمیانه قائل نشد و اجازه داد بین چهار کشور تقسیم شوند، امروز نیز سیاست غرب بر همان گردونه می‌چرخد؛ آنان نمی خواهد کُرد دارای کیان مخصوص به خود باشد، می‌خواهد در حالت بین مرگ و زندگی تحت حاکمیت‌های چهارگانه زندگی کند و هر زمان خواست چون کارت بازی از آنها استفاده کند، چرا سرنوشت کُرد بر این دور تسلسل باطل می‌چرخد؟ چرا سال‌ها و دهه‌هاست که کُرد کارت بازی دولت‌های منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای است؟ چرا همه‌ی قیام‌های حق‌طلبانه کُرد به واسطه خیانت به شکست منتهی و حاکمان در حقشان جنایت کرده‌اند؟
درست است که قدرت‌های فرامنطقه‌ای در پی کسب منافع سیاسی و اقتصادی خویش هستند و خویشتن را در برابر سرنوشت دیگر کشورها و ملل مسئول نمی‌دانند. ایضاً درست است که حاکمان کشورهای دارای اقلیت کُرد از بعد ملی و مذهبی با کُرد در تضادند و به همین سبب در عداوت هستند و این مردم را بر نمی‌تابند اما به باور نگارنده مشکل اصلی از خود کُرد است که با تفرقه و تشتت در بین خود پیوستگی و همبستگی را ذایل و به کمیت‌هایی تقسیم کرده که به راحتی به اسباب بازی سیاسی مبدل می‌شوند.
کُرد اگر ادعای مدنیت بیش از ۳۰ قرن می‌کند که دارد و اگر مدعی بودن به عنوان ملت است که هست و اگر ادعا می‌کند که برخاک آبا و اجدادی می‌زید که صحیح است، باید استراتژی یک ملت را اتخاذ و با رد و طرد تشکل‌ها و احزاب سیاسی تنگ‌نظر و منفعت‌طلب متشکل و سیاست واحدی را در قبال قدرت‌های فرا منطقه‌ای اتخاذ نمایند و خواهان موجودیت سیاسی مستقل خویش باشند. هر فرد یا هر جمع یا هر تشکل و حزب کُردی صرفاً به خود و منافع شخصی و حزبی نگاه نکند. در صورتی که شخصیت‌های مدعی رهبری کُرد بتوانند بین خویش هماهنگی ایجاد کرده و سیاست واحدی را پی‌ریزی کنند نیروی عظیمی از توان مادی و معنوی و نظامی شکل خواهد گرفت که قدرت‌ها نمی تواند آن را نادیده بگیرند. در آن صورت کُرد نه کارت بازی بلکه به بازیگری پرتوان در صحنه سیاست در خاورمیانه مبدل خواهد شد که اولین حاصل آن شناسایی رسمی این کیان از سوی همگان است.

ناصر کانی‌سانانی

پیشنهادی به نمایندگان مجلس

طرح تحقیق و تفحص از آتش‌سوزی جنگل‌های مریوان و سروآباد در دستور کار قرار گیرد
حادثه ناگوار جان‌باختن چهار تن از دوستداران محیط زیست و حافظان طبیعت در آتش‌سوزی جنگل‌های روستاهای سلسی و پیله شهرستان مریوان افکار عمومی منطقه را متاثر ساخت که چگونه یک حادثه عمدی یا غیر عمدی که خسارت‌های جبران‌ناپذیری به منابع خدادادی رسانده بود به یک تراژدی انسانی تبدیل و وجدان عمومی را جریحه دار کرد.
آتش سوزی جنگل‌ها در سال‌های اخیر و در فصول گرم سال نقل محافل عمومی و خصوصی بوده است و تعدای از انجمن‌های زیست محیطی و در صدر همه انجمن زیست محیطی سبز چیا و دیگر افراد علاقه‌مند و خودجوش و روستانشینان و کارکنان ادارات منابع طبیعی و پیمانکاران طرف قرار داد با آنان، فداکارانه در کنترل آتشی تلاش نموده‌اند که خسارت‌های زیادی به منابع ملی و امانت آیندگان نزد ما وارد می‌ساخت .
نقش نظارتی مجلس شورای اسلامی و مسئولیت دستگاه‌های دولتی و جامعه در این زمینه و ضرورت حفظ و نگهداری از منابع طبیعی سوالات فراوانی در این زمینه به وجود آورده و عدم اقناع افکار عمومی در زمینه علل آتش‌سوزی، جان‌باختن شهیدان حفاظت از محیط زیست، مسئولیت دستگاه‌های ذیربط و امکانات و منابع در اختیار آنان در این موضوع، می‌طلبد که نمایندگان مجلس و به خصوص نماینده شهرستانهای مریوان و سروآباد در مجلس شورای اسلامی با همراه ساختن ۱۵ نفر از نمایندگان، طرح تحقیق و تفحص از آتش‌سوزی جنگل‌های شهرستان‌های مریوان و سروآباد در سال‌های اخیر را در صحن علنی مجلس مطرح و با جلب نظر قاطبه نمایندگان، نظر به اهمیت موضوع و حفظ میراث مشترک ملی به تصویب رسانند و با کنکاش در همه ابعاد موضوع و راهکارهای جلوگیری از این امر موجبات حفظ و نگهداری از منابع بی‌نظیر و تجدیدناشدنی جنگل‌های زاگرس و در ختان بلوط و پوشش گیاهی آن را فراهم‌ نمایند.

حراج شرف یا احتکار پوشک

این روزها گرانی دلار و عدم تامین ارز واردات بسیاری از کالاها موجب کمبود آنها در بازار شده است، بازاری که متشکل از تجار، فروشندگان، خرده فروشان و دستفروشانی است که نه آمریکایی هستند، نه عوامل و ایادی استکبار جهانی و نه ربات ها و سخت افزارهای طراحی شده برای فروش و سود بیشتر، بازار متشکل از تجار و بازرگانانی است که برادر، پسر عمو، دایی و پسرخاله های ما هستند، آنها همه متولد و شناسنامه این کشور را دارند، خیلی از آنها ظاهر موجه، محترم، نجیب، با انصاف و معتمد مردم هستند، خیلی هایشان حج رفته اند، کربلا رفته اند، در عید قربان و فطر و ایام محرم و اربعین ریش هایشان را فرم می دهند، لباس خاص می پوشند، سفره می اندازند، ورد زبانشان حلال و حرام و گناه و ثواب است، الگویشان را پیامبر و امامان و صحابی هستند آنها شیعه و سنی و با باورهای گوناگون هستند، و خیلی های دیگر آنها تیپ مدرن هستند بیزینسمن هستند، به ایران بزرگ و آباد باور دارند به جان و سبیل کوروش قسم می خورند، زرتشت را پیامبر نیکی ها می دانند، مدام مردم اروپا را به رخ همه می کشند، از سوئیس دم می زنند. اما همه آنها در یک مساله متفق القول و همراه هستند و آن هم کسب سود بیشتر با هر راه مشروع و نامشروع، قانونی و غیرقانونی.
پای سود شخصی در میان بیاید نه منفعت عمومی معنی دارد، نه ملت و ناسیونالیسم، نه امت اسلامی و نه قوم و عشیره، صرفا جیب خود و فرزندانشان پر باشد تفاوتی نمی کند همسایه شان از گرسنگی بمیرد، برای دو ریال سود بیشتر از هیچ کم فروشی، گران فروشی، جنس تقلبی و…. رویگردان نیستند، دلار گران شده اما مگر تمام وسایل و مایحتاج مردم با دلار تامین می شود؟ مگر میوه و سیفی جات بجای آب از دلار تغذیه می کنند؟ دلار گران شده اما چرا فروشندگان با ارز دولتی موبایل وارد می کنند و آزاد می فروشند؟ چرا دلار دولتی برای موبایل و خودرو لوکس وجود دارد اما برای دارو به بهانه تولید داخلی و تشابه اسمی وجود ندارد؟ چند نوع دارو اینک به بهانه وارد نشدن در بازار سیاه خرید و فروش می شود، چه میزان داروی خارجی الان در انبارها احتکار شده است؟ چرا وجدانمان را خوابانده ایم؟ کاسبان تحریم و غیر تحریم ندارد جامعه ای که اعضایش به همدیگر ستم نمایند ستم نظام سیاسی امری محتوم و وعده الهی است، زمانی که در بازار تاجری رحم به جان فرزندان این جامعه نمی کند شیرخشک و پوشک را احتکار می کند، در واقع وی با این کار هم ثابت کرده که جان انسانهای کنونی و آینده برای وی ارزشی ندارد و هم اخلاق، انسانیت و شرف را به حراج گذاشته است، ما مست و منگ سود و جیب و منافع پست دنیوی هستیم اما در واقع داریم چوب حراج به شرف و وجدانمان می زنیم. وگرنه کدام حیوان و درنده‌ای را سراغ دارید که برای کسب سود بیشتر حاضر به گرسنگی، بیماری فرزندان خویش باشد، و برای پولدار شدن حاضر باشد کودکان را همچون پله ونردبان ترقی زیر پاهایش له و نابود کند.
به راستی فاجعه است در جامعه‌ای با این همه پایگاه‌های تبلیغاتی و رسانه و مراکز و تریبون‌های بی‌شمار در حال آموزش وترویج اخلاق و فرهنگ اسلامی اینک بعد از چهار دهه شاهد احتکار پوشک بچه، شیر خشک و دیگر مواد غذایی و مایحتاج ضروری مردم باشیم، بعد از چهار دهه چرا چنین جامعه‌ای با این حجم از دروغگویی، ریاکاری، سودجویی و حراج شرف مواجه است؟ یک روز تجاوز و کشتن کودکان توسط نامادری و ناپدری و دیگران، روزی دیگر بریدن گوش کودکی زباله گرد و اینک احتکار پوشک و شیرخشک، با وجود عدم اعتقاد شخصی ام به اعدام اگر حکم قاتل آتنا و ستایش اعدام باشد باید احتکار کننده پوشک و شیرخشک و مواد غذایی را نیز اعدام نمود.
در محاصره اصفهان در حمله اشرف افغان در زمان شاه سلطان حسین صفوی مردم از فرط جوع و گرسنگی دست به خوردن جسد مرده کودکانشان زدند، اینک که به وضعیت کنونی مان می نگرم می اندیشم دور نیست که در آن روزگار خیلی ها ممکن است کودکان دیگران را کشته و خورده باشند و اینک هم که نیک بنگری این گونه اعمال غیرانسانی تفاوت ماهوی با آن کارها ندارد و باید گریه کرد به حال مردمی که برای تامین منافع شخصی و پر شدن جیب شان چوب حراج بر شرف و وجدانشان می زنند.

کردستان در تولید گندم رکورد زد؛

وزارت نیرو به وعده خود عمل کند

با پایان یافتن فصل برداشت گندم در کردستان میزان خرید گندم از کشاورزان استان از مرز یک میلیون تن گذشت و بدینسان رکوردی بی‌سابقه در کردستان شکسته شد. استان ما بعد از خوزستان امسال رتبه دوم تولید گندم را در کشور به خود اختصاص داد.
به همین مناسبت روز سه‌شنبه مراسمی از سوی سازمان جهاد کشاورزی در دهگلان برگزار شد و به شکرانه افزایش تولید، کشاورزان و تولیدکنندگان به جشن و شادی پرداختند.
در این مراسم استاندار کردستان با اشاره به اینکه کردستان رتبه دوم کشوری را در تولید گندم، به دست آورده است گفت: ظرفیت کردستان بسیار بیشتر از تولید یک میلیون تن گندم است.
بهمن مرادنیا افزود: کردستان توانست با تولید یک میلیون و ۱۵۰ هزار تن گندم، رتبه دوم کشوری را بعد از خوزستان به خود اختصاص دهد.
آنچه که این رتبه را حائز اهمیت می‌کند این است که اکثر زمین‌های زراعی در کردستان زیر کشت دیم هستند و تنها حدود ۱۰ درصد از آنها آبی هستند؛ موضوعی که استاندار کردستان نیز به آن اشاره کرد و گفت: با وجود نبود آب برای آبیاری و صرفا به خاطر وجود منابع خوب همچون زمین‌های حاصلخیز که در استان وجود دارد و صرفاً با کشت دیم، توانستیم رتبه دوم کشور را در تولید گندم به خود اختصاص دهیم .
وی در ادامه اظهار داشت: کردستان اگر منابع آبی اش را در اختیار داشته باشد می تواند تولید ۲.۵ میلیون تن محصولات باغی را به ۵ میلیون تن برساند، اینها بر اساس محاسبات علمی است و نه بر اساس شعار.
استاندار کردستان با اشاره به پیگیری‌های صورت گرفته در زمینه تخصیص آب استان تصریح کرد: از روز اول، تلاش کرده‌ام تا بتوانیم تخصیص آب کردستان را در حد نیاز و میانگین کشوری بگیریم و قطعا این تفاق خواهد افتاد.
وی افزود: یقین دارم با نظر مثبت دولت در سطح کلان و با پیگیری های مجدانه که ما داریم، این فاصله را که شاید به خاطر کوتاهی های در گذشته ایجاد شده است، جبران کنیم.
مرادنیا خطاب به کشاورزان اظهار داشت: توقع من این است که سخت کوش تر از گذشته تلاش کنید و در کنار هم باشیم تا بتوانیم تولید کردستان را بیش از الان افزایش دهیم.
وی کردستان را شایسته دستیابی به برترین رتبه در کشور دانست و گفت: کردستان با وجود مهیا بودن همه چیز در بخش کشاورزی، شایسته رسیدن به برترین رتبه ها در کشور است.
به گفته “خالد جعفری” کردستان به لحاظ وضعیت اراضی کشاورزی و اقلیم و میزان بارندگی و روان آب یکی از استان‌های مطرح در کشور است؛ اما به دلیل عدم استفاده از ظرفیتهای موجود ازجمله سهم اندک بخش کشاورزی از منابع سرشار آبی از توانمندی‌های آن برای تولید فراورده‌های استراتژیک کشاورزی ازجمله گندم استفاده کند.
افزایش حق‌آبه کردستان این روزها از مطالبات جدی مسوولان و نمایندگان مجلس است؛ امری که در کمیسیون کشاورزی مجلس نیز بارها مطرح شده و به موجب تصمیمات متخذه قرار است به زودی محقق شود.
به اعتقاد رییس سازمان جهاد کشاورزی استان کردستان وجود یک میلیون و ۲۰۰ هزار هکتار اراضی کشاورزی در کنار ۵ میلیارد مکعب روان آب، و داشتن تنها۱۳۰ هزار هکتار اراضی آبی، حکایت از وجود فاصله زیاد با استانداردها دارد.
جعفری بیشترین تولید را مریوط به سال های ۹۴-۹۵ دانست که ۹۵۰ هزار تن گندم تولید و ۸۴۰ هزار تن خریداری شد که البته امسال این میزان به یک میلیون و ۱۷ هزار تن خرید گندم رسیده است.
کشاورز دلی به وسعت آسمان دارد چرا که نتیجه رنج خود را بی آنکه چشم به گرانتر شدن آن بدوزد با دستانی گشاده و به رسم عاریت به دولت می دهد تا خدایی ناکرده رزق مردم سخت نشود.
“جعفری” خبر از پرداخت ۶۴۰ میلیارد تومان پول خرید گندم، به عنوان ۵۰ درصد اول وجه گندم می دهد.
رییس سازمان جهاد کشاورزی استان کردستان اما تاکید بر کنترل افت و ریزش دارد چرا که به گفته وی صرفه جویی در فقط یک درصد در افت و ریزش، برگشت ۱۵ میلیارد تومانی برای کشاورزان را در پی دارد.
درخواست برای افزایش سهم استان کردستان از منابع آبی
معاون وزیر جهاد کشاورزی در امور زراعت با تاکید بر اینکه بزرگترین مشکل کشور موضوع آب است، گفت: نسبت به منابع آبی کردستان بی توجهی شده است از درخواست مردم کردستان برای تخصیص حقابه حمایت می کنیم و و آن را درست می دانیم.
معاون وزیر جهاد کشاورزی در امور زراعت در مراسم “جشن خرمانان”، با اشاره به اینکه برنامه رسیدن به خودکفایی گندم، کماکان باید مستمر بماند از تهیه نسخه برای استان کردستان نام برد و به تشریح بخش های مختلف این نسخه پرداخت و گفت: اصل نسخه بر مبنای تقویت خاک، احیای خاک و افزایش حاصلخیزی خاک است.
عباس کشاورز نسخه دوم را عدم شخم زدن و دیسک عمیق عنوان کرد و گفت: سازنده های ماشین های کشاورزی یا باید آماده باشند کارنده های هوشمندی را بسازند که بتواند تا ۲۰ سانت خاک را نرم کند که اگر نتوانند یا باید این تکنولوژی را وارد کنیم.
معاون وزیر جهاد کشاورزی در امور زراعت با اظهار نارضایتی از سازنده های کشت مستقیم گفت: من به خود سازنده ها هم گفته ام که از سازنده های ماشین کشت مستقیم فعلی کشور رضایت ندارم بنابراین باید نهضت ارتقای این تکنولوژی را به نفع کشاورزان حمایت کنیم.
وی اما نسخه سوم را رعایت عمق کاشت و کشت در پاییز و فراموش کردن کشت در فصل بهار عنوان کرد. به گفته “کشاورز” نسخه آخر این است که هیچ آیشی نباید بگذاریم.
وی از اعتراض مدنی و درخواست حق‌آبه کردستان دفاع کرد و گفت: در استان شما به این موضوع بی‌توجهی شده و از دید تصمیماتی که برای استفاده از منابع آبی که در این استان تولید می شود برای موارد دیگر گرفته شده، بی توجهی نسبت به حقابه آب این استان بوده است.

دستوی که وزیر داد اما کسی توجه نکرد
اواخر اردیبهشت ماه امسال بود که مدیریت ارشد استان به اتفاق هر شش نماینده کردستان در مجلس شورای اسلامی به وزارت نیرو رفتند تا اهمیت توزیع عادلانه آب برای کشاورزان کردستانی را به گوش مسوولان وزارت نیرو برسانند و در یک جلسه دوساعته که معاونین وزیر و رییس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان نیز حضور داشتند، آنچه در باره منابع آبی، ضرورت‌ها و بایدها و نبایدهاست گفته شد و در نهایت وزیر به معاونین خود دستور داد تا اواسط مردادماه امسال تکلیف تخصیص، مدیریت و میزان آب سدهای کردستان مشخص شود و آنچه که حق کشاورزان استان از منابع آبی است به آنها اختصاص یابد.
متعاقب این جلسه علیمحمد مرادی عضو کمیسیون کشاورزی مجلس و نماینده مردم شهرستانهای قروه و دهگلان در گفت‌وگو با خبر نگار روژان با اشاره به اینکه درخواست ما از وزارت نیرو رساندن کردستان به میانگین کشوری در استفاده از حق آبه کشاورزی است از اعزام هیاتی برای بررسی موضوع به استان کردستان خبر داد و گفت: نتیجه بررسی‌ها باید منجر به افزایش سهم کشاورزان کردستان از منابع آبی شود.
اینک وقت آن رسیده است که سوال شود آیا این هیات به کردستان آمد یا نه و آیا دستور وزیر به معاونینش برای بررسی‌ها به کجا انجامیده است.
در سال جاری بارندگی‌های کردستان کشاورزان را خوشحال کرده است و حجم این بارندگی‌ها به اندازه‌ای بوده است که مدیر عامل شرکت آب منطقه‌ای کردستان در خبری اعلام کرد: “ در حال حاضر ۲ میلیارد و ۱۸ میلیون مترمکعب آب در دریاچه پشت سدهای ۱۲ گانه این استان ذخیره سازی شده و هم اکنون ظرفیت مخازن آب برخی سدهای کردستان تکمیل و در حال سرریز شدن است.”
سهم این استان از این مقدار منابع آبی تنها ۱.۲ میلیارد مترمکعب در سال است که از این مقدار، ۱۲۱ میلیون مترمکعب برای مصارف شرب، ۱۰ میلیون مترمکعب برای مصارف صنعتی و یک میلیارد و ۸۲ میلیون مترمکعب مصارف کشاورزی و صنایع وابسته به کشاورزی است.
کشاورزان به ویژه گندم‌کاران سخت کوش استان کردستان نشان دادند که با پشتکار خود علیرغم همه تنگناها، خشکسالی‌ها و سهم اندک آنان از حقابه کشاورزی می‌توانند در اقتصاد ملی نقش و جایگاه تعیین‌کننده‌ای داشته باشند. از اینرو اگر سهم واقعی آنان از منابع آبی تحقق یابد بدون شک شاهد رونقی مضاعف در عرصه کشاورزی خواهیم بود.
شکستن این رکورد بار دیگر نمایندگان مجلس و مسوولان را به تلاشی درخور برای افزایش سهم کردستان از منابع آبی وامی‌دارد.

پس از چهار روز پر جنب و جوش و نمایش هنر تئاتر در خیابان‌های مریوان؛

پرونده جشنواره سیزدهم تئاتر خیابانی مریوان بسته شد

پس از چهار روز جنب و جوش و نمایش هنر تئاتر در خیابان‌های مریوان دفتر جشنواره سیزدهم بسته شد و نفرات و گروه‌های برتر معرفی شدند.
در سیزدهمین جشنواره بین‌المللی تئاتر خیابانی مریوان ۳۹ گروه نمایشی ۱۲۵ نمایش را در هفت بخش مسابقه، آئینی نستی، بین‌المللی، کودک و نوجوان، مرور، جنبی و بخش ویژه اجرا کردند.
شش گروه در بخش بین‌الملل از کشورهای فرانسه، اسپانیا، ارمنستان، آذربایجان و عراق نیز در این دوره از جشنواره به اجرای نمایش پرداختند.
مریوان به سبب این رویداد فرهنگی این روزها در کانون توجه رسانه‌های داخلی و حتی منطقه‌ای و جهانی قرار دارد و هنرمندان کشورمان در گفت‌وگو با خبرنگاران به بیان زیبایی‌های استان کردستان بخصوص میهمان‌نوازی مردم خون‌گرم مریوان پرداختند.
جلال قلعه‌شاخانی، مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کردستان در آیین پایانی جشنواره با بیان اینکه پس از اعلام فراخوان سیزدهمین جشنواره بین المللی تئاتر خیابانی مریوان ۵۲۷ طرح و ایده به دبیرخانه ارسال شد که در دو مرحله بازبینی ۸۷ اثر در بخش مسابقه و ۱۵ طرح نیز در بخش آئینی سنتی انتخاب شدند، گفت: پس از بازبینی آثار رسیده ۲۰ اثر در بخش آزاد، ۴ اثر در بخش آئینی سنتی و ۴ اثر نیز در بخش کودک و نوجوان پذیرفته شدند.
معاون سیاسی امنیتی استانداری کردستان هم در این مراسم با بیان اینکه کردستانی‌ها به ویژه مرزداران مریوانی در طول هشت سال دفاع مقدس ثابت کردند که کشور و ملت ایران را دوست دارند و همواره در روزهای سخت در کنار نظام بودند گفت: هنرمندان و مهمانانی که در سیزدهمین جشنواره بین‌المللی تئاتر خیابانی شرکت کردند سفیرانی هستند که باید مریوان و کردستان را به کشور معرفی کنند.
معاون حقوقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز با تقدیر از برگزار کنندگان سیزدهمین جشنواره تئاتر خیابانی مریوان گفت: برگزاری این جشنواره در مریوان موجب زنده شدن هنر تئاتر در کشور شده است.
سیدهادی حسینی با بیان اینکه هنر تئاتر ابزاری برای نشان دادن صلح دوستی، فرهنگ دوستی و اجتماعی بودن ایرانیان است، گفت: جشنواره‌هایی همچون تئاتر خیابانی مریوان و حضور گروه‌های تئاتر ایرانی در جشنواره‌های فرا مرزی و خارجی به ترویج این فرهنگ کمک می‌کند.
وی با اشاره به برگزاری سالانه این جشنواره در مریوان افزود: این هنر مردم مریوان است که بزرگان تئاتر کشور را به این شهر می کشاند.
مدیرکل هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز گفت: با ایجاد ردیف اعتبار ملی برای جشنواره تئاتر خیابانی مریوان این رویداد در آینده دچار تحولات اساسی خواهد شد.
شهرام کرمی در گفت‌وگو با خبرنگار روژان تئاتر خیابانی مریوان را ازجمله هشت رویداد فرهنگی اثرگذار در حوزه تئاتر کشور دانست و تاکید کرد: قطعا رویکرد ما حمایت از این جشنواره است، ادامه داد: چون معتقدیم جشنواره تئاتر خیابانی مریوان برای مردم برگزار می‌شود بنابراین با تمام بضاعت خود از این رویداد حمایت می‌کنیم.
وی یادآورشد: تعدادی از جشنواره‌های اصلی مثل فجر که به عنوان اصلی‌ترین رویداد تئاتر کشور محسوب می‌شود، همواره جزو اولویت‌های نخست ما هستند و پشتیبانی از برخی دیگراز جشنواره‌ها هم اولویت‌های دوم و سوم ما هستند.
مدیرکل هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی کردستان بیان کرد: چند سالی است که احساس می‌شود این جشنواره نیاز به تحول دارد و باید روزهای برگزاری آن افزایش یابد تا بتواند فراگیر شود.
وی تعداد مهمان‌های سیزدهمین دوره جشنواره تئاتر خیابانی مریوان را ۵۳۰ نفر ذکر وعنوان کرد: هم اکنون ظرفیت تمام هتل‌های این شهر تکمیل شده و اگر بخواهیم این جشنواره متحول شود باید زمینه حضور هزار نفر هنرمند را فراهم کنیم تا بتوانیم شاهد جذب بالغ بر سه هزار نفر مهمان و گردشگر باشیم.
فرماندار مریوان هم گفت: اقتدار نمایش گروهی در جشنواره تئاتر مریوان نشان داده می شود.
محمد شفیعی گفت: در طول چهار روز از این دوره جشنواره بیش از ۵۰۰ هنرمند از اقصی نقاط ایران و پنج کشور خارجی هنر خود را در مریوان به نمایش گذاشتند.
وی با اشاره به اینکه مریوان همیشه در صحنه‌های مختلف درخشیده است، عنوان کرد: در حوزه تئاتر هم مردم مریوان توانستند استعداد و توانایی خود را هم به عنوان هنرمند و هم مخاطب بخوبی نشان دهند.
وی با بیان اینکه در جشنواره تئاتر خیابانی مریوان اقتدار نمایش گروهی بخوبی نشان داده می شود، اظهارداشت: امروزه مریوان با دریاچه رزیوار قطب و نگین غرب کشور و تئاتر خیابانی شناخته شده است.
فرماندار شهرستان مریوان اضافه کرد: فرهنگ و هنر والای مردم این منطقه و ترانزیت کالا به واسطه مرزی بودن، موجی مثبت در عرصه اقتصاد را با حضور سرمایه گذاران ایجاد کرده است.
شفیعی اظهارداشت: امنیت پایداری در مریوان ایجاد شده و سرمایه‌گذاران با خیال راحت می‌توانند در آن سرمایه‌‌گذاری‌کنند.
قطب‌الدین صادقی هم در ادامه به نمایندگی از هیات داوران این دوره از جشنواره، اظهار کرد: جوهر هنر تئاتر، نقد است و باید مسایل و مشکلات روز جامعه را منتقل کند.
وی ادامه داد: درون مایه تئاتر آمیخته با طنز و شادی است، چون مردم ما به شادی نیاز دارند.
داور جشنواره تئاتر خیابانی مریوان در ادامه از کمبود بودجه اختصاص یافته به اینگونه جشنواره‌ها انتقاد کرد و گفت: این نوع کارها اعتبار خاصی می‌طلبد که باید اختصاص یابد.

نفرات و گروه‌های برتر
بخش آیینی سنتی
در بخش موسیقی نمایش‌های آیینی سنتی با رای هیئت داوران از آهنگساز
نمایش شاختا بابا از آذربایجان تقدیر و مهدی محمد نژاد و نوید لاهیجی آهنگ ساز ونوازنده نمایش دعای افتاب از لاهیجان به عنوان اثر برگزیده تجلیل شد.
با رای هیئت داوران از طرح فضای سیمین بختیار غفاری طراح فضای نمایش دعای افتاب از لاهیجان تقدیر و طراح فضای نمایش داول کشی از کرمانشاه برگزیده این دوره از جشنواره شد.
در بخش تحقیق و پژوهش نمایش های آیینی سنتی هم با رای هیئت داوران
پژوهشگر نمایش داول کشی از کرمانشاه برگزیده شد.
در بخش کارگردانی نمایش های آیینی سنتی هیئت داوران ازعلی صادق حسنی کارگردان نمایش دعای افتاب تقدیر و
مرتضی اسدی مرام کارگردان نمایش دال کشی از کرمانشاه به عنوان اثر برگزیده تجلیل شد.
در بخش آزاد پوستر و بروشور
هومن رحیمی از رشت رتبه اول طراح پوستر و برشور نمایش دروازه های جهنم ، سامان رستمی پور از قروه
رتبه دوم طراح پوستر نمایش درباره توپ و رتبه سوم طراح پوستر و برشور نمایش بیگانگی از آمل به خود اختصاص دادند.
بخش موسیقی
آهنگساز نمایش بیگانگی از آمل تقدیر شد ورتبه نخست این بخش را احمد الفتی آهنگساز ونوازنده نمایش اگر در بند درمانی از آستان اشرفیه، رتبه دوم فرید امام جمعه آهنگساز ونوازنده نمایش تیک تاک از بوکان و رتبه سوم مهرداد موسویان آهنگساز نمایش زلزله از کرمانشاه کسب کردند.
طراحی لباس
رتبه نخست طراحان لباس نمایش مربع، دایره، مستطیل ئه ژین عبدالله زاده و افشین خدری از سنندج، رتبه دوم ساریه امینی از بوکان طراح لباس نمایش تیک تاک و رتبه سوم طراح لباس نمایش یخچال سعید خیراللهی از ایلام به خود اختصاص دادند.
طراحی فضا
هیئت داروران از طرح نمایش درباره توپ از قروه تقدیر کرد.
رتبه اول این بخش طراح فضای نمایش چمدان مختار محمدی از مریوان، رتبه دوم طراح نمایش صعود به ارتفاعات مهدی حبیبی و رتبه سوم دایره،مربع، مستطیل ئه ژین عبدالله زاده و افشین خدری از سنندج کسب کردند.
بازیگران کودک و خردسال
السا کلهر بازیگر نمایش خون از الوند، بیتا شهبازیان درباره توپ از قروه ،الین محمدی بازیگر نمایش چمدان از مریوان و آرتین امجدی برای بازی در نمایش مستطیل، مربع، دایره از سنندج تجلیل شدند.
بازیگری بانوان
رتبه اول بازیگری زن را نازیلا امینی برای نمایش تیک تاک از بوکان، رتبه دوم نرگس خاک کار برای بازی در نمایش صعود به ارتفاعات بالا از تهران و دو برگزیده رتبه سوم هم مرجان قاسمی برای نمایش یخچال از ایلام و مرجان اقا نوری برای نمایش سال به سال کسب کردند.
تمام بازیگران گروه نمایش های بیگانگی و نمایش مستطیل، مربع، دایره تقدیر شدند.
هیئت داوران جایزه ویژه خود را در بخش بازیگری مردان را به بازیگر نمایش چمدان مختار محمدی از مریوان اهدا کردند.
بازیگران مرد
رتبه اول بازیگر نمایش های صعود به ارتفاعات و چهار دیواری اختیاری مصطفی کولیوندی ،رتبه دوم به طور جداگانه به هاوری رضایی بازیگر نمایش تیک تاک از بوکان،احمد جعفری تیک تاک از دهلران و رتبه سوم هم به طور جداگانه مالک آبسالان بازیگر نمایش چهار دیواری اختیاری از دهلران، سیوان فتاحی بازیگر نمایش سال به سال از مریوان به خود اختصاص دادند.
طرح وایده
با رای هیئت داوران رتبه اول را موسی هدایتی فرد طراح نمایش درباره یک توپ از قروه، رتبه دوم هم دو نفر برگزیده دارد شامل افشین خدری برای نمایش دایره، مربع، مستطیل از سنندج و چمدان مختار محمدی از مریوان و رتبه سوم هم دوبرگزیده داشت نرگس خاک کار طراح نمایش صعود به ارتفاعات از تهران وسوران حسینی طراح نمایش سال به سال از مریوان.
کارگردانی
از کارگردان نمایش صعود به ارتفاعات بالا نرگس خاک کار تقدیر شد.
رتبه اول افشین خدری کارگردان نمایش مستطیل، دایره،مربع از سنندج، رتبه دوم دو برگزیده نمایش بیگانگی غنچه شکوهیان از آمل،یخچال سعید خیراللهی از دهلران و رتبه سوم هیین داوران دو برگزیده دارد به طور جداگانه سوران حسینی از مریولن و تیک تاک نازیلا امینی از بوکان داشت‌

کنفرانس خبری سعدالله نصیری:

سعی کرده‌ام زبان دل مردم باشم

روژان: سعدالله نصیری هنرمند سرشناس عرصه موسیقی فولکلور شامگاه روز دوشنبه در نشستی خبری با اصحاب رسانه و خبرنگاران در دفتر نشریه آگرین‌روژ دیدگاه‌های خود در باره موسیقی را بیان کرد.
نصیری در ارتباط با اجرای کنسرت خود، با بیان اینکه هدف او از برگزاری این کنسرت با عنوان کنسرت سید علی مردان و حسن زیرک احیای سبک بزرگان موسیقی اصیل کردی است گفت: من می‌خواهم با این کنسرت یک فلاش‌بک را برای هنر و اصالت این دو شخصیت نامی و بزرگ عرصه موسیقی کردی خصوصا برای قشر جوان بزنم.
وی افزود: این اجرا در عمارت خسروآباد برگزار می‌شود تا مهمانانی که از شهرهای دیگر به این استان می‌آیند علاوه بر آشنایی با شخصیت‌های دو هنرمند و موسیقیدان بزرگ با آثار تاریخی فاخر و ارزشمند در شهر سنندج نیز بیشتر آشنا شوند؛ زیرا این کار از چند زاویه ازجمله معرفی جاذبه‌های گردشگری نیز قطعا تاثیرات مثبتی خواهد داشت.
سعدالله نصیری گفت: در واقع شغل و پیشه اصلی من، عطاری و دارویی است اما خواص گل وگیاه و طبیعت و تاثیر آن بر روح و افکار همه ما انسانها اجتناب‌ناپذیر است؛ از این رو بنده هم کم کم متاثر از این فضا به طرف ساز و آواز محلی و سنتی که ریشه در اصالت و فرهنگ زادگاهم دمانده است گرایش پیدا کردم و معتقدم دنیای مو سیقی اصیل کردی نیز، همچون طبیبی بزرگ، و عطاری خوشبو عطر متنوعی دارد و سرشار از معرفت است.
این هنرمند نام آشنا در ادامه سخنان خود خاطر نشان کرد: من به عنوان یک خواننده به سهم خود، در تمامی مشکلات جامعه و کشورم با مردم دیارم همپا و همسو بود‌ام و همیشه در کارهایم از مشکلات و دغدغه‌های پیرامون و اقشار جامعه استفاده کرده ام.
وی نسبت به برخی اشعار و ترانه‌های خوانندگان امروز انتقاد کرد وگفت: شعر و آهنگ اکثر خوانندگان امروز ما بسیار کم عمق و ضعیف است و فقط در زمان اجرا، آن هم برای دقایقی کوتاه کلمات آن در ذهن مخاطب جای می‌گیرد و در واقع حالتی هیجان‌زدگی و لحظه‌ای برای مخاطب دارد؛ اما، موسیقی فولکلور کردی و علی‌لخصوص شعرها و آوازهای مرحوم علی مردان و حسن زیرک با اشعاری برگرفته از ریشه، قدمت، تفکر و میراث ماندگار تاریخ کردها عجین است که بعد از گذشت سالیان سال هنوز، کلمات اشعار و آهنگهای آنان و تمام خوانندگان اصیل هنوز هم در ذهن مخاطبان محفوظ است و حتی برای سایر اقوام و فرهنگ‌های خارجی هم، گیرایی و جذابیت خاصی دارد.
وی با اشاره به کم‌کاری اصحاب رسانه در بحث شاناساندن شخصیت و هنر حسن زیرک و علی مردان یا سید علی اصغر کردستانی خاطر نشان کرد: هرچند گستره‌ی موسیقی و هنر وسیع است که حتی سیاست و مرزها هم نمی‌توانند مانع رشد و توسعه آن شوند اما اصحاب رسانه و مطبوعات ما هم نتوانسته‌اند از این ظرفیت بزرگ برای شناساندن زیبایی‌های فرهنگ و هنر کردستان استفاده کنند. تاریخ زندگی این هنرمندان اگر مستندسازی شود و یا بصورت مکتوب درآید می‌تواند منشا خدمات بزرگی به زبان و فرهنگ کردستان باشد.
سعدالله نصیری گفت: هرچند تقلید در موسیقی غیر قابل انکار است اما نباید از ابداع شیوه‌های جدید غافل باشیم؛ متاسفانه اغلب کارهای جدید خوانندگان امروزی نوعی تقلید از گذشته است بدون اینکه به محتوی و پیام و ساختار و یا نیاز جامعه توجه شود. من سعی کرده‌ام برخلاف اکثر خوانندهای امروزی، از هیچ هنرمندی تقلید نکنم و تمام اشعار و سرودهایم خلق شده اثر هنری خودم باشد.

سودابه حسینی

به‌عنوان یک مالیات‌چی عذرخواهی می‌کنم!

به دنبال تشکیل کمپین کارتخوان پزشکان و اظهارات تنی چند از مسئولان سازمان امور مالیاتی کشور مبنی بر اعتراف به فرار مالیاتی نیمی از جامعه پزشکی تهران، وزیر بهداشت به درستی توپ را انداخت توی زمین مالیاتچی‌ها و گفت: «چرا از پزشکان مالیات نگرفتید؟! اگر می‌گویید ۵۰٪ پزشکان تهران مالیات نداده‌اند، خودتان مقصرید. مردم به شما حقوق میدن که از همه [به عدالت] مالیات بگیرید.»
جناب دکتر هاشمی وزیر محترم بهداشت، درمان و آموزش پزشکی؛
پس از درود، در مقدمه به شما احسنت می‌گویم، هم برای اقدامات مؤثرتان در حوزه کار و مسئولیت خودتان در وزارت بهداشت و هم برای تلنگری که به درستی به همکاران مالیاتی ما در پایتخت زدید.
شما با بزرگواری تمام و برخلاف سایر مسئولانی که متعصبانه و بدون توجیه منطقی از عملکرد غلط همکارانشان در حوزه کاری خود دفاع می‌کنند، عدم استفاده از دستگاه کارتخوان توسط عده‌ای از پزشکان را عملی زشت نامیدید که مریض و همراهان بیماران را به دردسر می‌اندازد.
شما با اشاره به جایگاه مالیات و مالیات‌ستانی در همه‌ی کشورهای جهان، با بیانی بسیار شفاف، شیوا و بدون تعارف و به درستی پرداخت مالیات را حق عمومی دانستید که باید به عدالت از همه‌ی صاحبان درآمد و حتی پزشکان و همکاران شما وصول شود.
همچنین بدون کمترین تعارفی، نگرفتن مالیات از نیمی از پزشکان تهران را ضعف سازمان مالیاتی قلمداد نمودید و همکاران ما را تشویق و ترغیب نمودید که به وظیفه خودشان عمل نمایند!
نگارنده به‌عنوان یک مأمور مالیاتی، ضمن تشکر از موضع‌گیری درست شما، ضعف سیستم مالیاتی را پذیرفته و بر آن صحه می‌گذارد. البته باید یادآور شد که ضعف نظام مالیاتی خود ناشی از نقص در نظام حقوقی و قانون‌گذاری کشور از یک طرف، نفت از طرفی دیگر و نهادهای قدرت قانونگریز از سویی دیگر می‌داند.
کیست که نداند بسیاری از کوشندگان و تلاشگران عرصه مالیات در رأس سازمان مالیاتی، تنها به دلیل اهتمام جدی به مالیات در سطح کلان، از کرسی باب همایون پایین کشیده شدند؟
کیست که نداند هر زمان که شعله‌های قیمت نفت زبانه کشیده است، فتیله مالیات‌ستانی را پایین کشیده و نیروی انسانی فنی و تخصصی مالیات‌چی را به فراموشی سپرده و به حقوق، رفاه و نیازهای آنان بی‌توجهی شده است.
کیست که نداند نهادهای قدرت، بخش اقتصاد غیررسمی و مافیای قاچاق دریایی تن به شفافیت نداده و به‌واسطه همان‌ها است که پروسه همکاری نهادهای ثالث در ارائه اطلاعات مالی به سازمان مالیاتی و تکمیل بانک اطلاعات مالیاتی تاکنون با شکست مواجه شده است.
کیست که نداند مجلس و دولت نیز تحت فشار بی‌امان همان‌ها مالیات بر ارزش افزوده به عنوان یکی از انواع عادلانه‌ترین مالیات‌ها را امروزه به شیر بی‌یال و دمی تبدیل کرده‌اند تا منافعشان مستدام تامین گردد. مالیات ارزش افزوده همان مالیاتی است که ناجی شهرداری‌ها طی دهه اخیر بوده و انبوهی از دالان‌های تاریک اقتصاد زیرزمینی را شفافیت بخشیده است.
شایان ذکر است که با وجود الزام قانونی پس از اصلاحیه قانون مالیات‌های مستقیم در تیر ماه سال ۱۳۹۴ هنوز هم شهرداری‌ها (باوجود آنکه عدم ورشکستگی خود طی سالهای اخیر را مدیون سازمان مالیاتی هستند) از ارائه اطلاعات و در اختیار گذاشتن بانک اطلاعات مالیاتی خود در بخش املاک و مستغلات به سازمان مالیاتی خودداری می ورزند!
باوجود تمام نارسائی‌های مورد اشاره، باید به ناتوانی و ضعف در بخش‌هایی از سازمان امور مالیاتی خصوصاً در تهران، اعتراف کرد و از این بابت نگارنده به‌عنوان یک مالیاتچی از جانب خود و به نیابت همکاران تهرانی از بخشی از جامعه که بار مالیاتی سایرین را به دوش می‌کشند، عذرخواهی می‌کنم.

محمد شعبانی

کامل(خالد) گلباغی

«کمندی» سرقافله نازک‌خیالان ایل قالقالی

کوچیان کرد ها ها تۆزیان دیاره
هاوار من جێمام له‌م شوێن هه‌واره
هه‌تا که‌ی نوستن هه‌ڵسه دره‌نگه به نووکی قه‌ڵه‌م بۆ ئیل بجه‌نگه
******
گه‌ر خوینده‌وار بی قه‌ت ژێر ناکه‌وی له ئاست بێگانه سه‌ر دا نانه‌وی
گه‌ل به زانست و به خوینده‌واری به‌رز ده‌کاته‌وه ئاڵای رزگاری
******
پشت ئه‌ستوورین به پیاوه‌تی گه‌وره کانمان
به لێهاتوویی لاوه‌کانمان
به شه رم وحه‌یای دایک وخویشکه‌کانمان
به شکۆی به‌رزی سه‌خاوه‌ت و لێهاتوویی رابردوومان
اشاره: تاریخىنویسان بیگانه القاء میىکنند که کردها بویی از تمدن نبرده‌اند و بهتر این است که هویت خود رافراموش و در سایر تمدنىها تحلیل روند! به همین خاطر گاهی شهروند درجه دوم وغیر خودی به شمار می‌رویم. اما از سوی دیگر بزرگان و مفاخر ما را به خود منسوب می‌نمایند. کوچ اجباری صدها هزار کرد به ویژه عشایر منطقه سارال در زمان سلاطین صفوی، افشار، قاجار و پهلوی، سلب مالکیت، متفرق کردن هسته‌های پرجمعیت انسانی، نخبه‌کشی، کاشتن تخم نفاق، به راه انداختن جنگ‌های محلی و قبیله‌ای، در جهل و بی‌خبر نگه‌داشتن توده‌های مردم، شرکت ندادن آنان در اداره امور محلی خود، تبعید، شکنجه و کشتار و… تنها نمونه‌هایی از ظلم تاریخی به کردهاست. پس بر ماست با مطالعه تاریخ، جایگاه این ملت رادر میان ملل و اقوام دیگر باز شناسیم.
در گذر زمان و در بررسی تاریخ این ملت در می‌یابیم که کردها نیز همانند سایر ملل منطقه در مراحل مختلف تاریخ به عنوان یک ملت تمام‌عیار در صحنه‌های اجتماعی، سیاسی، علمی و فرهنگی حضور داشته و تمدن‌ساز بوده است. وجود دهها و بلکه صدها شاعر، ادیب، نویسنده، مترجم و هنرمند که برخی از آنها آوازه جهانی دارند و آثارشان زینت‌بخش گنجینه‌های علمی و فرهنگی جهان است گواهی بر این ادعاست که کردها با فرهنگ و ادبشان و چهره‌های ماندگارشان در خدمت به شعر و ادبیات، همواره بر پیشانی تاریخ درخشیده‌اند که استاد عباس کمندی نمونه بارز آن است.
در عمل به وعده‌ای که پیشتر به خوانندگان روزنامه روژان دادیم اینک به معرفی یکی دیگر از ستارگان آسمان فرهنگ و ادب کردستان از ایل قالقالی می‌پردازیم؛ هنرمندی که به سبب تسلط همزمان بر دنیای شعر، موسیقی، نقاشی، مجسمه‌سازی و نویسندگی به مرد هفت اقلیم هنر شناخته شده است؛ «استاد عباس کمندی»
استاد عباس کمندی در سال ۱۳۳۱ه.ش در سنندج به دنیا آمد. وی فرزند علی اصالتا اهل روستای گلانه از توابع بخش سارال است. وی شاعر- نمایشنامه‌نویس- تاریخ نگار و مجسمه ساز بود و درسال ۱۳۴۹ در حالی که ۱۸ سال سن داشت در مسابقه داستان‌نویسی رادیو سنندج شرکت کرد و با ارئه داستان (حه‌مه و کالی) رتبه نخست را کسب کرد و همین امر پای وی را به صدا و سیما کشاند.
در سال ۱۳۵۰ پس از شرکت در یک شب شعر؛ مسئولیت ترانه‌سرای خانه فرهنگ و هنر به ایشان سپرده شد که تا سال ۳۵۶ا ستمرار داشت.
آثارقلمی استاد کمندی:
زهر افعی- سارال- هه وارگه‌ی هاوار- کوچه باغ گل یاس- حماسه سنجرخان– پس‌کوچه‌های سنندج که توسط انتشارات علمی کالج سنندج با همت دلسوز فرهنگی کاک کیومرث کرباسی در یک مجموعه به چاپ رسیده و زینت‌بخش کتابخانه‌ها و مراکز علمی و آموزشگاهی است. علاوه بر آن تصحیح دیوان میرزا شفیع کلیایی- سید علی اصغر کردستانی– اورامان و ورزش‌های باستانی کردستان از آثار این هنرمند شهیر است.
آهنگ‌های گلاویژ- پرشنگ- اورامان- کیژی کورد- کوره گلواخی و… از آثار موسیقی ماندگار اوست. علاوه بر تبحر در موسیقی آنهم از نظر علمی و حتی اجرای آن، در فیلمنامه‌نویسی هم دست بالایی داشت؛ چنانچه فیلم‌نامه‌های: اسب- یک سبد علف- پرواز در قفس- ارثیه مامه رحیم- عضو جدید اوپک-نبرد در رمادیه- کوچه سرخ- کاروان‌سرا-وکیل اول- قلم و شیطان و پهلوان‌نامه از آثار این هنرمند نازک‌خیال از ایل قالقالی است.
استاد عباس کمندی در دنیای موسیقی نامی آشناست و اغلب مردم ایران‌زمین از صدای دلنشین او بهره‌مند شده‌اند. اصولا کردستان مهد تمدن موسیقی جهان است.
گزنفون تاریخ‌نویس یونانی می‌نویسد: بعد از حمله یونان به ایران و شکست کورش هخامنشی از یونانی‌ها، هنگامی که لشکر یونان قصد بازگشت از کردستان را داشت، کردها با خواندن نغمه‌ها و سرودهای دسته‌جمعی؛ یونانی‌ها را مورد حمله قرار دادند. همچنین در ویژه‌نامه موسیقایی”فاسکه‌که “که در فرانسه منتشر می‌شود آمده که ایران قدیم و سرزمین “میسویوتامپا” یعنی جایگاهی که کردها اکنون در آن سکونت دارند، قدیمی‌ترین مهد موسیقی جهان بوده است. به نوشته این نشریه، تمام ملودی‌های ایرانی در اینجا منظور ایرانی بودن ملودی‌ها یعنی جایی که فرهنگ آریایی در آنجا حضورداشته، نه مرز جغرافیایی و سیاسی ایران کنونی. و این در جهان بی‌همتا و بی‌نظیر است. قوم کرد به عنوان یکی از قدیمی‌ترین اقوام آریایی به علت بهره بردن از فرهنگ غنی ایرانی، دارای اصیل‌ترین موسیقی و ملودی‌های جاودان و بزرگ است. برای دست‌یابی به غنای موسیقی کردی باید از زرتشت و فرقه اهل حق شروع کرد. کردستان با سابقه دیرینه حماسی و عرفانی‌اش، با صفا و سادگی عاطفی و طبیعت بکر و دست‌نخورده‌اش از روزگاران کهن تا به امروز همواره پرورش‌دهنده شاعران و ادیبان و موسیقی‌دانان و عالمان متبحر بزرگ بوده است. موسیقی در کردستان دارای شیوه‌ها و آوازهای مختلف است که می‌توان به: بیت و بالوره- سوز و مقام- سیاه‌چمانه– هوره-حیران- لاووک و چمری اشاره کرد.
این استاد فرزانه در حالی رخ در نقاب خاک کشید که سخت نیازمندش بودیم و از دانش و معرفتش بهره می‌جستیم؛ اما دست روزگار بس بی امان است و فرصت نمی‌دهد.
قه‌ت نه‌بوو جارێ گه‌ردشی ده‌وران
چه‌رخی هه‌ڵسورێ و نه‌بین سه‌ر‌گه‌ردان
وی در سال ۱۳۹۳ تاریخ اول خرداد روز پنج‌شنبه به سوی کوی دوست پرواز کرد و با استقبال کم‌نظیر مردم سنندج پس از ادای نماز میت در مسجد ملاویسی سنندج در قطعه هنرمندان بهشت محمدی آرام گرفت.

کامل(خالد) گلباغی